Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-27, 19:30 Autor: PAP

Małopolskie/ Sejmik uchylił deklarację dotyczącą ideologii LGBT (opis)

Sejmik małopolski uchylił w poniedziałek deklarację dotyczącą ideologii LGBT z 2019 r. Za unieważnieniem dokumentu głosowało 16 radnych, siedmiu było przeciw, 15 wstrzymało się, jeden był nieobecny.

Autorami projektu uchylającego dokument z 2019 r. są radni opozycji. Oprócz zapisu o uchyleniu deklaracji w projekcie jest zapis o tym, że "samorząd województwa małopolskiego będzie sprzeciwiał się wszelkim przejawom dyskryminacji kogokolwiek z jakiejkolwiek przyczyny". W nowo przyjętym dokumencie jest też deklaracja sejmiku, że "w realizacji publicznych zadań będzie stał na straży wolności, tolerancji i ochrony przed dyskryminacją, w szczególności ze względu na kryteria określone w art. 21 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, a także przestrzegania konstytucyjnych praw rodziny". Zgodnie z nową uchwałą radni deklarują "wsparcie każdej małopolskiej rodziny, albowiem ona jest fundamentem ustroju społecznego państwa".


Podczas poniedziałkowych obrad nie obowiązywała dyscyplina głosowania w klubie PiS. "Nie naciskaliśmy, bo nie o to chodzi. Każdy głosował zgodnie ze swoją wiedzą, przekonaniami, sumieniem, myśleniem o rozwoju Małopolski i wspieraniu małopolskich rodzin" – powiedział dziennikarzom marszałek Małopolski Witold Kozłowski (PiS).


Pytany o rezultaty głosowania w kontekście relacji regionu z KE odpowiedział: "Ciekaw jestem, czy otworzy się nowe okienko i rozpoczniemy normalne rozmowy, czy zostaną wyszukane nowe ewentualne przeszkody. Myślę, że już najbliższe dni to pokażą".


Deklaracja "w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych" z 2019 r. została uchylona większością 16 głosów opozycji. Siedmiu radnych było przeciw, 15 wstrzymało się od głosu, jeden był nieobecny.


"Warto się upierać, by być skutecznym dla Małopolan, mieszkańców, rodzin. Wydawało się, że bijemy głową w mur. Tylko głosami radnych opozycji obaliliśmy uchwałę z 2019 roku Znika zagrożenia pozbawienia Małopolski środków UE, które są decydujące dla dobrostanu małopolskich rodzin. Niemniej ważne, że – mam nadzieję – wszystkie osoby, które tą uchwałą z 2019 roku czuły się dyskryminowane, poniżane, zagrożone, teraz mogą odetchnąć z ulgą i mogą powiedzieć: +Jesteśmy równi wszystkim+" – powiedział radny Koalicji Obywatelskiej Jacek Krupa, były marszałek.


Dopytywany, czy były wcześniejsze uzgodnienia klubu radnych KO z klubem PiS ws. głosowania odpowiedział, że były rozmowy, kiedy okazało się, że "PiS nie może własnego projektu nowelizacji wprowadzić do porządku obrad". Klub PiS nie mógł wprowadzić projektu pod obrady, ponieważ – jak powiedział marszałek PAP – "zabrakło stosownej większości"; chodzić miało o troje radnych Solidarnej Polski, a KO odmówiła poparcia nowelizacji.


Krupa wyjaśnił, że w nowej deklaracji radni KO uzgodnili wcześniej z marszałkiem zapis dotyczący art. 21 Karty Praw Podstawowych UE, który proponowała KE w ostatniej korespondencji. Wprowadzono także zdanie o "wsparciu każdej małopolskiej rodziny, albowiem ona jest fundamentem ustroju społecznego państwa". "To prawdopodobnie przekonało większość radnych Prawa i Sprawiedliwości, aby nie głosować przeciwko deklaracji (autorstwa opozycji - PAP)" – wyjaśnił radny KO.


Zdaniem Wojciecha Kozaka z klubu KO, wygrała Małopolska, a nie opozycja. "Mam nadzieję, że ta część radnych, która się wstrzymała, to jest też na +tak+. Osoby +przeciw+ powinny zastanowić się, czy są godne pełnić mandat radnego, bo przecież działają na szkodę Małopolski" – ocenił.


Wcześniej większość radnych z klubu PiS planowało nowelizację deklaracji, jednak nie została ona wprowadzona do porządku obrad. Jak wynikało z ostatniej korespondencji samorządowców z przedstawicielką KE w Małopolsce Marią Galewską, KE po zapoznaniu się z projektem nowelizacji wciąż utrzymywała, że "tylko uchylenie uchwały da pewność procedowania z REACT-EU"; ale i że "bardzo poważne zmiany uchwały dają szansę". KE proponowała też, aby w uchwale były wyraźne odniesienia do zasady niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie etniczne, cechy genetyczne, język, religię, przekonania, orientację seksualną, itd. (art. 21 Karty Praw Podstawowych UE) KE chciała też, aby uchwała miała formę niewiążącej deklaracji.


3 września zastępca dyrektora generalnego Departamentu Polityki Regionalnej KE Normunds Popens poinformował o wstrzymaniu prac nad programem REACT-EU, który zakładał wsparcie przedsiębiorców i sektora ochrony zdrowia w związku z pandemią. Przekazał też, że zostało wszczęte postępowanie przeciwko Polsce za łamanie praw osób LGBTIQ. W przypadku Małopolski pomoc z programu REACT-EU wynosiła 33,5 mln euro (ponad 150 mln zł), a fundusze w perspektywie finansowej 2021-2027 ok. 2,5 mld euro (ok. 11 mld zł).


W poniedziałek swoje stanowisko w sprawie wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych zmienili radni województwa lubelskiego. Wykreślili oni z dokumentu odniesienia do LGBT. Zaś radni województwa podkarpackiego uchylili podobną uchwałę i przyjęli nowe stanowisko pod nazwą "Podkarpacie jako region utrwalonej tolerancji".


W środę radni województwa świętokrzyskiego wycofali się ze stanowiska w sprawie ideologii LGBT i przyjęli uchwałę mówiącą o "poszanowaniu wielowiekowej tradycji i kultury Rzeczypospolitej Polskiej oraz równouprawnieniu i sprawiedliwym traktowaniu".(PAP)


autor: Beata Kołodziej


bko/ godl/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 12:20 Francja/ Macron wezwał do budowania wiarygodnej obrony Europy (krótka2) Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w czwartek do budowy wiarygodnej obrony kontynentu europejskiego oraz zaproponował stworzenie europejskiej akademii… » więcej 2024-04-25, godz. 12:20 Ekstraklasa piłkarska - lider ma okazję do rewanżu, tytuł coraz bliżej (zapowiedź) Piątkowy mecz lidera Jagiellonii Białystok z szóstą Pogonią Szczecin to szlagier 30. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Gospodarze chcą zrewanżować się… » więcej 2024-04-25, godz. 12:20 Śmiszek: nie zgadzam się z opinią RPO ws. reformy TK (wideo) Bardzo cenię głos RPO prof. Marcina Wiącka, jednak nie zgadzam się z jego opinią ws. reformy TK. Te projekty ustaw to esencja najlepszych pomysłów, jakie… » więcej 2024-04-25, godz. 12:20 Węgry/ Sondaż: partia krytyka Orbana wyprzedza wszystkie ugrupowania opozycji Partia TISZA, którą w ostatnich tygodniach przejął Peter Magyar, nowy krytyk premiera Węgier Viktora Orbana, cieszy się największym poparciem wśród partii… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 POGP: w 2023 r. import LPG do Polski wzrósł o 6,5 proc. r/r W 2023 r. import LPG wzrósł w Polsce o 6,5 proc. wobec 2022 r. do 2 625 tys. ton - poinformowała w czwartek Polska Organizacja Gazu Płynnego. Dodano, że głównym… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Kraków/ Politechnika Krakowska uruchomiła Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych Politechnika Krakowska otworzyła w czwartek nowe centrum badawcze - Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. Ośrodek, współfinansowany… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Prezydent: opowiadanie o jakiejś złej pozycji Polski w UE jest po prostu zwykłą bzdurą (krótka4) Opowiadanie o jakiejś złej pozycji Polski w UE jest zwykłą bzdurą - podkreślił prezydent Andrzej Duda odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ Radosława… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Warszawa/ Sesja nowej rady i zaprzysiężenie prezydenta odbędzie się 7 maja Pierwsza sesja nowo wybranej rady warszawy i zaprzysiężenie prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Naukowiec: przymrozki miały negatywny wpływ na rośliny, ale jest jeszcze szansa na zbiory Sadownicy i winiarze podsumowują straty po kilku dniach przymrozków, ujemne temperatury wpłyną też negatywnie na zbiory ziemniaków. Nie należy niczego wycinać… » więcej 2024-04-25, godz. 12:10 Białoruś/ Łukaszenka wzywa do rozmów o Ukrainie, straszy bronią jądrową i mówi, że nie zaatakuje Polski Alaksandr Łukaszenka wezwał w czwartek władze Rosji i Ukrainy do podjęcia rozmów pokojowych, grożąc równocześnie możliwym rosyjskim atakiem nuklearnym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »