Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-26, 17:20 Autor: PAP

Białoruś/ Szef MSZ: przedstawiciele ONZ finansowali uczestników protestów

Szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej oświadczył w niedzielę, że „niektórzy przedstawiciele ONZ na Białorusi wykorzystywali środki ONZ, przeznaczone dla niepełnosprawnych, na wspieranie uczestników akcji protestu”. Według Makieja mieli to robić „za plecami” sekretarza generalnego ONZ.

Białoruski minister wystąpił w telewizji państwowej po spotkaniu z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem w Nowym Jorku.


„Niektórzy jego pomocnicy (sekretarza generalnego ONZ - PAP), a oni, jak nam wiadomo, są przedstawicielami krajów członkowskich UE, za jego plecami, robią szereg nieładnych rzeczy. I jeśli w najbliższym czasie zostaną z ich inicjatywy opublikowane w ONZ pewne materiały, to my opowiemy o tym, jak niektórzy przedstawiciele ONZ na Białorusi wykorzystywali środki finansowe ONZ, przeznaczone dla niepełnosprawnych, dla wsparcia uczestników akcji protestu itp.” – powiedział Makiej.


Szef białoruskiej dyplomacji powiedział również, że „uprzedził sekretarza generalnego”, iż Białoruś poinformuje o tych faktach białoruskie społeczeństwo i partnerów z ONZ w związku z tym, że „ONZ złamała ustalenia”. Nie wskazał jednak, o jakie ustalenia chodzi.


Makiej oświadczył, że podczas spotkania „był zmuszony do poruszenia kilku problematycznych kwestii” w relacjach z ONZ i że „wskazał na niedopuszczalność wykorzystania poszczególnych struktur ONZ do demonizowania Białorusi i jej dyskredytacji z absolutnie wymyślonych upolitycznionych powodów”.


Telewizja państwowa zapewniła przy tym, że Antonio Guterres „pozytywnie ocenił rolę Mińska w szeregu inicjatyw, sprzyjających stabilizacji sytuacji na świecie”, a Makiej oświadczył, że sekretarz generalny ONZ „dziękował” za wkład Mińska.


Nie wskazano na jakiekolwiek zastrzeżenia ze strony tej organizacji na temat sytuacji politycznej i praw człowieka w Białorusi, chociaż od ubiegłorocznych protestów powyborczych i ich stłumienia przez władze, ONZ, jej struktury i osobiście Guterres wypowiadali się na temat łamania praw człowieka przez reżim w Mińsku.


Ogłaszając w lutym raport na temat sytuacji na Białorusi urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka informował o „bezprecedensowym kryzysie” w tym kraju. (PAP)


just/ ap/


Kraj i świat

2021-10-25, godz. 07:00 IBRiS dla "Rzeczpospolitej”: PiS - 36 proc., KO - 25 proc., PL2050 - 14 proc. PiS może teraz liczyć na 36 proc. głosów wyborców, Koalicja Obywatelska na 25 proc., Polska 2050 na 14 proc., Lewica na 9 proc., Konfederacja na 5 proc. i… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 Premier Morawiecki w "FT": UE stawia Polsce żądania, przystawiając jej pistolet do głowy Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem 'Financial Times' zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, 'przystawiając jej pistolet… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 "Nasz Dziennik": Węgiel na wagę złota Jedni kupują węgiel na zapas, obawiając się dalszego wzrostu cen i mroźnej zimy, inni odchodzą ze składu opału z kwitkiem, bo albo węgla dla nich zabrakło… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 Olsztyn/ Wypadek na ul. Bartąskiej W poniedziałek rano utrudniony jest wyjazd z dużych osiedli Olsztyna zlokalizowanych przy drodze do Bartąga - na skrzyżowaniu ullic Bartąskiej i Jakubowej… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 "DGP": Niższe napięcie wokół cen prądu Maksymalne miesięczne kwoty dopłat do rachunków za energię elektryczną wyniosą od 26 złotych 85 groszy do 73 złotych 22 groszy, a jest to uzależnione… » więcej 2021-10-25, godz. 06:50 Sejm/Posłowie z zespołu ds. zmiany ordynacji wyborczej: obecny system mocno betonuje scenę polityczną Obecny system wyborczy betonuje scenę polityczną, powinno się szukać rozwiązań, które uczynią ordynację wyborczą bardziej sprawiedliwą - uważają posłowie… » więcej 2021-10-25, godz. 06:50 Bielan w "Rzeczpospolitej”: myślę, że do rekonstrukcji rządu dojdzie na początku tygodnia Myślę, że do rekonstrukcji rządu dojdzie na początku tygodnia; czekamy w tej chwili na termin wyznaczony przez pana prezydenta - stwierdził lider Partii… » więcej 2021-10-25, godz. 06:50 Mural z wizerunkiem Kazimierza Górskiego powstaje na bloku, w którym mieszkał Trwają prace nad muralem poświęconym najwybitniejszemu w historii polskiego futbolu trenerowi Kazimierzowi Górskiemu. Znajdzie się na bloku przy ulicy Madalińskiego… » więcej 2021-10-25, godz. 06:50 "DGP": Dozwolony dodatek za przyjęcie szczepionki Inspekcja pracy nie zakwestionowała wypłaty przez firmę jednorazowego świadczenia za przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. PIP nie daje jednak gwarancji… » więcej 2021-10-25, godz. 06:40 Orłowska: Zależy nam na rozwijaniu w uczniach kompetencji przyszłości i przeznaczamy na to miliardy zł (wywiad) Zależy nam na rozwijaniu w uczniach kompetencji przyszłości takich jak interdyscyplinarność, kreatywność, krytyczne myślenie, rozwiązywanie problemów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »