Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-26, 16:30 Autor: PAP

Bydgoszcz/ Pochowano pięciu straconych bohaterów podziemia antykomunistycznego (opis)

Na cmentarzu komunalnym w Bydgoszczy w niedzielę pochowani zostali straceni za działalność w podziemiu antykomunistycznym st. sierż. Ludwik Augustyniak ps. Cygan, st. sierż. Florian Dutkiewicz ps. Jawor, por. Tadeusz Antoni Ośko ps. Sęp i szer. Zbigniew Rostek ps. Piotr oraz nieznany żołnierz Armii Krajowej.

Spoczęli oni w nowo wybudowanej Kwaterze Żołnierzy Wyklętych cmentarza przy ul. Kcyńskiej. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył biskup senior diecezji włocławskiej Wiesław Mering. Obecni byli m.in. zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Szwagrzyk i Karol Polejowski, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.


Bezpośrednio przed pogrzebem została odprawiona msza święta w bazylice św. Wincentego a Paulo, skąd kondukt żałobny przejechał na cmentarz.


"W Bydgoszczy Polska żegna swych bohaterów, a my wszyscy żałobnicy zgromadzeni w bazylice św. Wincentego a Paulo i na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej mamy zaszczyt wziąć udział w ich ostatniej drodze na państwowej, polskiej uroczystości pogrzebowej. Polska powróciła o swoich żołnierzy, Polska się o nich upomniała, złożyła do grobu, przykryła biało-czerwoną flagą, omodliła. (...) Nie spełniły się oczekiwania komunistycznych oprawców, tych którzy zabili naszych bohaterów i chcieli zatrzeć po nich naszą zbiorową polską pamięć, tych którzy uważali, że mogą zabić i mogą decydować także o tym, co stanie się ze zwłokami naszych bohaterów. Na szczęście nie spełniły się oczekiwania oprawców" - powiedział zastępca prezes IPN Szwagrzyk.


Szwagrzyk podkreślił, że żegnani bohaterowie to żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego, którzy walczyli o Polskę, a komunistyczny sąd skazał na karę śmierci i zdaniem prezydenta Bolesława Bieruta na żadną łaskę nie zasłużyli.


"Ich szczątki przywieziono na cmentarzu przy Kcyńskiej, pogrzebani w pięciu dołach. Na ich czaszkach znaleźliśmy pięć śladów po kulach. Tylko w jednym przypadku odnaleźliśmy ślady po jakiejś skrzyni. Wszyscy pozostali zostali umieszczeniu bezpośrednio w dołach śmierci. (...) Opatrujmy ich wszystkich nad grobem modlitwą, naszą wielką, polską, wieczną pamięcią" - zaznaczył zastępca prezesa IPN.


Listy do uczestników uroczystości skierowali marszałek Sejmu Elżbieta Witek i premier Mateusz Morawiecki, które odczytał wojewoda Bogdanowicz.


Premier napisał w liście, że żegnani bohaterowie mieli pozostać zapomniani, ich dokonania miały być zapomniane.


"Nowo wybudowana Kwatera Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem naszej pamięci o tych, którzy w imię najświętszych wartości podjęli walkę o Polskę wolną od komunistycznych okupantów. Podjęli wyzwanie, za które mieli zapłacić najwyższą cenę. Wspominam dzisiaj uczestników polskiego podziemia antykomunistycznego. Wszyscy ponieśli śmierć z rąk komunistycznego aparatu władzy. Świat miał o nich zapomnieć, a rodziny nie miały prawa pytać o ich losy. Przez wiele lata nie mieli swoich grobów. Dopiero dziś, dzięki wysiłkom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, możemy pochować doczesne szczątki bohaterów" - podkreślił premier.


Morawiecki zwrócił uwagę, że uroczystość pogrzebowa "jest swoistym zadośćuczynieniem, jakie państwo polskie jest winne bohaterom antykomunistycznego podziemia", a "upamiętnienie ich dokonań, dociekanie prawdy historycznej o ich losach to nasz wspólny obowiązek".


Premier dodał, że wszyscy jesteśmy to winni ludziom, którzy dali świadectwo autentycznego patriotyzmu.


Marszałek Sejmu podkreśliła w liście, że Polacy, zwłaszcza młodzi, muszą poznać prawdziwą, heroiczną i chwalebną historię naszej ojczyzny.


"Losy bohaterów drugiej konspiracji, ich postawa i słowa w ciągu dziesięcioleci przemilczane niosą bowiem aktualne przesłanie i wzorce patriotyzmu, potrzebne współczesnemu pokoleniu Polaków. Sprawą niezwykle istotną jest również to, że ich doczesne szczątki zostały odnalezione i w godny sposób pochowane, tak aby można było złożyć kwiaty i zapalić znicze. Polska, którą kochali i za którą zginęli jest to im winna. Społeczność Bydgoszczy dopełnia tej powinności wobec pięciu bohaterów podziemia antykomunistycznego, którzy za swój sprzeciw wobec komunistycznej władzy zapłacili najwyższą cenę" - napisała Witek.


Marszałek zaznaczyła, że szczątki ludzi, których groby miały pozostać anonimowe, a oni mieli na zawsze znikać z naszej pamięci, odtąd będą spoczywać w panteonie na "łączce bydgoskiej".


W Kwaterze Żołnierzy Wyklętych spoczęli: st. sierż. Augustyniak (1898-1946), powstaniec wielkopolski, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, podoficer Wojska Polskiego, żołnierz Okręgu Pomorskiego AK; sierż. Dutkiewicz (1900-1946) - powstaniec wielkopolski, żołnierz WP, żołnierz Okręgu Pomorskiego AK; por. Ośko (1913-1946) - funkcjonariusz straży Granicznej, członek Polskiej Organizacji Zbrojnej w Łowiczu, żołnierz Okręgu Lubelskiego AK i Pomorskiego Zrzeszenia WiN; szer. Rostek (1930-1952) - dowódca młodzieżowej siatki wywiadowczej działającej na Pomorzu i Kujawach. Wraz z nimi pochowany został niezidentyfikowany żołnierz AK.


Augustyniak, Dutkiewicz i Ośko zostali rozstrzelani 27 listopada 1946 r. w Więzieniu Karno-Śledczym Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Bydgoszczy, a Rostek 10 maja 1952 w tym samym więzieniu. Na miejsce ich pochówku natrafiono w czasie poszukiwań na bydgoskim cmentarzu, prowadzonych przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w czerwcu 2018 r. (PAP)


autor: Jerzy Rausz


rau/ pad/


Kraj i świat

2021-10-26, godz. 22:20 LE piłkarzy ręcznych – Sabate: znaleźliśmy sposób na Tuluzę „Mamy na swoim koncie dwa zwycięstwa. Ten dzisiejszy pojedynek rozegraliśmy z silnym, wymagającym rywalem, który nam nie odpuszczał, ale znaleźliśmy na… » więcej 2021-10-26, godz. 22:20 Ambasador UE na Białorusi: Rosja wspiera Mińsk, mamy nadzieję, że Moskwa zda sobie sprawę, że nie warto Oczywiście, że Rosja wspiera Białoruś, mamy jednak nadzieję, że ten kraj zda sobie sprawę, że tego reżimu nie warto wspierać - mówił we wtorek podczas… » więcej 2021-10-26, godz. 22:20 MŚ w boksie - porażka Safaryana w 1/32 finału Oskar Safaryan (kat. +92 kg) przegrał we wtorek z Narenderem z Indii 1:4 na punkty w 1/32 finału mistrzostw świata w boksie (pula nagród 2,6 mln dolarów)… » więcej 2021-10-26, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 26 października, 22.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Piłkarze Lechii Gdańsk odpadli sensacyjnie w 1/16 finału Pucharu Polski, przegrywając w Nowym Dworze Mazowieckim… » więcej 2021-10-26, godz. 22:00 Sudan/ Aresztowany przez wojskową juntę premier wrócił do domu Premier Sudanu Abdalla Hamduk, który w poniedziałek został aresztowany po wojskowym zamachu stanu, wrócił wraz z żoną do domu w Chartumie - podaje we wtorek… » więcej 2021-10-26, godz. 21:50 El. MŚ piłkarek nożnych – Polska – Albania 2:0 (wynik) Polskie piłkarki nożne pokonały w Tychach Albanię 2:0 (1:0) w swoim czwartym meczu grupowych eliminacji mistrzostw świata. » więcej 2021-10-26, godz. 21:50 Departament Stanu: USA są przeciwne budowie kolejnych osiedli na terenach palestyńskich Departament Stanu poinformował we wtorek, że USA są zdecydowanie przeciwne budowie kolejnych domów na terenach palestyńskich. Izrael zamierza w najbliższych… » więcej 2021-10-26, godz. 21:40 Słowacja/ Były premier, lider partii opozycyjnej podsłuchany przez prokuraturę Słowackie media opublikowały fragmenty nagrań wideo, na których m.in. zarejestrowano byłego premiera, obecnie lidera największej partii opozycyjnej Kierunek-Socjaldemokracja… » więcej 2021-10-26, godz. 21:40 Piłkarski PP - sensacyjna porażka Lechii, awans Lecha, Rakowa i Arki (podsumowanie) Piłkarze Lechii Gdańsk odpadli sensacyjnie w 1/16 finału Pucharu Polski, przegrywając w Nowym Dworze Maz. z trzecioligowym (czwarty poziom) Świtem 1:2. Awans… » więcej 2021-10-26, godz. 21:40 Lubuskie/ Po tragicznym wypadku na wysokości Zielonej Góry zablokowana jezdnia S3 w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego Po zderzeniu dwóch aut osobowych, na wysokości Zielonej Góry została zablokowana jezdnia drogi S3 w kierunku Gorzowa Wlkp. W wypadku śmierć poniosły dwie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »