Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-25, 13:20 Autor: PAP

Łódź/ Kolejne kamery w systemie monitoringu miejskiego

15 nowych kamer monitoringu umieszczonych zostanie w 10 punktach miasta wybranych przez łodzian w Budżecie Obywatelskim. Zasięgiem obejmą one osiedla Bałuty Doły, Koziny i Montwiłła-Mireckiego. Obecnie niebezpieczne zdarzenia w mieście śledzi ponad 740 kamer.

To kolejny etap rozbudowy łódzkiego systemu monitoringu, którego zadaniem jest poprawa efektywności działania służb i zwiększanie poczucia bezpieczeństwa łodzian. Zakup 15 kamer zostanie sfinansowany z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego. Jak poinformował naczelnik wydziału monitoringu Straży Miejskiej w Łodzi Waldemar Walisiak, trwa montaż urządzeń, które pojawią się wkrótce w siedmiu punktach na osiedlu Bałuty-Doły, dwóch na Kozinach i jednym na osiedlu imienia Józefa Montwiłła-Mireckiego.


Punkty kamerowe będą składać się z kamer stałoobrotowych bądź pozycyjnych. W niektórych miejscach pojawią się też głośniki, z których będzie można wysyłać komunikaty do osób zachowujących się nieodpowiednio.


Walisiak zaznaczył, że monitoring miejski wyraźnie wpływa na bezpieczeństwo mieszkańców Łodzi. Rocznie straż miejska i policja dzięki kamerom notuje od 3 do ponad 5 tys. interwencji. Najczęściej są to zakłócenia ładu i porządku, w tym spożywanie alkoholu, bójki i pobicia, niszczenie mienia i sprawy związane z wykroczeniami drogowymi.


"Dzięki systemowi ujawniamy wiele zdarzeń, w tym zniszczenie mienia, malowanie graffiti na budynkach, uszkodzenie samochodów. Jesteśmy też w stanie zidentyfikować tablice rejestracyjne sprawców, którzy uciekli z miejsca zdarzenia. Poszukiwaliśmy już zaginionych dzieci na ulicy Piotrkowskiej albo w parku na Zdrowiu. Mieliśmy nawet zgłoszenie za pomocą systemu SOS, że zaginęła ciocia 5-letniego dziecka" – wskazał.


Dodał, że szczególnie istotna jest obecność kamer na osiedlach, gdzie łodzianie spędzają czas po pracy. "Dlatego ważna jest rozbudowa systemu monitoringu" – podkreślił.


Dostrzegają to sami łodzianie, bowiem kolejnych 11 projektów dotyczących zainstalowania kamer znalazło się w tegorocznym Budżecie Obywatelskim. Zostaną one poddane głosowaniu w październiku. Mieszkańcy w swoich propozycjach wskazali 38 miejsc wybudowania punktów kamerowych, w których ma znaleźć się ponad 60 kamer, dwa punkty SOS oraz dwa głośniki umożliwiające nadawanie komunikatów. Łączna wartość złożonych wniosków to ponad 3 mln zł. Punkty kamerowe miałyby się znaleźć na osiedlach: Bałuty-Doły, Zdrowie-Mania, Stare Polesie, Retkinia Zachód-Smulsko, Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego, Złotno, Katedralna, Andrzejów, Stary Widzew, Stoki-Sikawa-Podgórze.


Obecnie system monitoringu miejskiego składa się z 743 kamer rozmieszczonych w ponad 260 lokalizacjach na terenie całej Łodzi. Korzystają z nich Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Łodzi, Straż Miejska w Łodzi, Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi, Komenda Wojewódzka i Miejska Policji oraz podległe im komisariaty. Podgląd z kamer służy do szybkiej analizy zdarzeń i podejmowania bezpośrednich interwencji, stanowi również materiał dowodowy w różnych dochodzeniach.


System monitoringu miejskiego w Łodzi rozbudowywany jest od 2014 r. Początkowo obejmował on głównie ścisłe centrum miasta, a obecnie punkty z kamerami są we wszystkich dzielnicach, w tym także w parkach. Pracę kamer nadzoruje kilkudziesięciu operatorów. Obraz rejestrowany jest w formacie full HD, co – jak wyjaśnili strażnicy miejscy – pozwala odczytać numery tablic rejestracyjnych pojazdów z odległości ok. 200 metrów. Dzięki kamerom termowizyjnym możliwe jest obserwowanie otoczenia w ciemnościach i przy ograniczonej widoczności. (PAP)


autor: Bartłomiej Pawlak


bap/ pad/


Kraj i świat

2022-05-25, godz. 18:20 MRiT: Wsparcie sektora biotechnologii – minister Waldemar Buda podpisał "Szóstkę dla biotechnologii" (komunikat) Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje: Wsparcie sektora biotechnologii - minister Waldemar Buda podpisał „Szóstkę dla biotechnologii” Koordynacja… » więcej 2022-05-25, godz. 18:10 Tusk: PiS może przegłosować w Sejmie każdą machlojkę, musimy być gotowi na każdy scenariusz Tak długo, jak PiS ma przewagę w Sejmie i może przegłosować każdą machlojkę dotyczącą ordynacji wyborczej czy terminów, musimy być przygotowani na… » więcej 2022-05-25, godz. 18:10 Pomorskie/ Wyjazdowe posiedzenie senackiej komisji budżetu i finansów Senatorowie z Komisji Budżetu i Finansów Publicznych odwiedzają Pomorze. W środę wzięli udział w wyjazdowym posiedzeniu tej komisji, w czwartek zamierzają… » więcej 2022-05-25, godz. 18:10 Jaworzno chce zbudować w dzielnicy Szczakowa węzeł transportowy Centrum Integracji Transportu chce zbudować samorząd Jaworzna na bazie dawnego dworca kolejowego w dzielnicy Szczakowa. Specjalna decyzja administracyjna przy… » więcej 2022-05-25, godz. 18:10 Kielce/ Kolejny miejski radny dołączył do ruchu prezydenta Starachowic Dwóch reprezentantów w radzie miasta w Kielcach będzie mieć prezydent Starachowic Marek Materek. W środę samorządowiec poinformował, że do jego ruchu… » więcej 2022-05-25, godz. 18:10 Prognoza pogody na 26 i 27 maja Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Północna pozostawać będzie w zasięgu układów niżowych i związanych z nimi frontów atmosferycznych… » więcej 2022-05-25, godz. 18:10 Śląskie/ Umowy na 56,6 mln zł ws. scalania gruntów w regionie Umowy o przyznanie pomocy na 'scalanie gruntów' o łącznej wartości ponad 56,6 mln zł podpisali w piątek z przedstawiciele zarządu woj. śląskiego oraz… » więcej 2022-05-25, godz. 18:00 Ambasador USA w Polsce: instruktorzy z Gwardii Narodowej z Illinois będą szkolić żołnierzy WOT Partnerstwo amerykańsko-polskie, również w sferze militarnej, jest bliższe i trwalsze niż kiedykolwiek; gen. Richard Neely i instruktorzy z Gwardii Narodowej… » więcej 2022-05-25, godz. 18:00 Liderzy: PO, PSL, Lewicy i Polski 2050 podpisali deklarację samorządowców z Ruchu "TAK! Dla Polski" (opis) Liderzy czterech partii opozycyjnych: PO, PSL, Lewicy oraz Polski 2050 podpisali w środę przygotowaną przez ruch 'TAK! Dla Polski' deklarację dot. decentralizacji… » więcej 2022-05-25, godz. 18:00 Olsztyn/ Od lipca zdrożeją okresowe bilety na autobusy i tramwaje Od 1 lipca zostaną podniesione ceny okresowych biletów na autobusy i tramwaje w Olsztynie - zdecydowała w środę olsztyńska rada miasta. Większość tych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »