Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-25, 11:00 Autor: PAP

Poznań/ Szef Centrum Szyfrów Enigma: nie jesteśmy muzeum

Choć Centrum Szyfrów Enigma opowiada pewną historię, w tym przypadku historię sukcesu polskich kryptologów, nie jesteśmy placówką muzealną – powiedział PAP szef CSE Piotr Bojarski. Centrum zostało otwarte w piątek, od soboty jest dostępne dla publiczności.

Centrum Szyfrów Enigma mieści się w centrum miasta, w gmachu Collegium Martineum. Przed wojną w tym miejscu znajdowała się filia Biura Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w niej Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej. Otwarta w piątek placówka ma służyć m.in. promowaniu sukcesu Polaków i ich wkładu w zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej.


Kierownik Centrum Szyfrów Enigma (CSE) Piotr Bojarski powiedział PAP, że choć w trakcie odwiedzin goście zobaczą wiele cennych, historycznych przedmiotów związanych z kryptologami i kryptologią, w tym także oryginalną Enigmę, CSE nie jest placówką muzealną.


"CSE zostało pomyślane jako centrum interpretacji dziedzictwa – drugie takie w mieście, po Bramie Poznania. Jest to placówka, która opowiada pewną historię – w tym przypadku historię sukcesu polskich kryptologów, ale inny sposób, niż w muzeach. Operujemy nowoczesnymi środkami przekazu, pokazujemy na ekspozycji artefakty, repliki historycznych urządzeń, multimedia, które objaśniają świat szyfrów i pozwalają poznać jego tajemnice" - powiedział.


Ekspozycję CSE pokonuje się ze słuchawkami na uszach – kolejne atrakcje placówki goście poznają dzięki audioprzewodnikowi. Po drodze zaznajamiają się ze sposobami stosowanymi do ukrywania lub szyfrowania komunikatów wieki i tysiąclecia temu. Chętni przechodzą szybki kurs szyfrów – podobny do tego, jaki był udziałem polskich kryptologów w 1929 roku, w ramach tajnego kursu zorganizowanego przez Uniwersytet Poznański.


Obok multimediów, dotykowych ekranów z informacjami i zadaniami, widzowie mają do dyspozycji modele urządzeń szyfrujących, suwaki kryptologiczne, tarcze, kostki, książki kodów, a nawet pomocne przy odszyfrowywaniu komunikatów grzebienie, laski czy mikroskopy.


"Na pewno każdy, kto odwiedzi nasze centrum wzbogaci się o wiedzę o naturze szyfrów, o tym, jak szyfry powstawały na przestrzeni dziejów, jak ewaluowały, jakimi obrastały narzędziami a potem maszynami. Pokazujemy sztukę kryptologiczną na przestrzeni dziejów, doprowadzając ich historię do współczesności. Nasi goście poznają też historię złamania szyfrów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, historię tego urządzenia, dokonania Polaków i ich późniejsze losy" – powiedział Bojarski.


Elementem ekspozycji jest m.in. cześć obiektu wyglądająca niczym wnętrze niemieckiej łodzi podwodnej. Tam zobaczyć można m.in. autentyczny wobulator, czyli generator częstotliwości, służący m.in. do strojenia radiostacji na U-Bootach.


"Pewna część pozyskanych przez nas artefaktów to pamiątki po Marianie Rejewskim, Jerzym Różyckim i Henryku Zygalskim. Mamy ciekawy zbiór fotografii, listów, dokumenty, mamy też pamiątki związane z innymi osobami pracującymi w biurze szyfrów. To chociażby klucz radiotelegraficzny wykorzystywany przez Leonarda Sommerfelda, pochodzącego z Poznania pracownika Sztabu Głównego Wojska Polskiego" – powiedział kierownik CSE.


W osobnym miejscu wyeksponowana jest oryginalna Enigma – eksponat wypożyczony z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W sali, w której znajduje się to urządzenie można poznać sposób działania maszyny, ale także samodzielnie wypróbować metody, dzięki którym Polakom udało się złamać jej kod.


"Obecna na ekspozycji oryginalna niemiecka maszyna szyfrująca będzie u nas do końca roku. Planujemy wypożyczanie kolejnych egzemplarzy Enigmy, mamy już na oku następne urządzenia" – powiedział Bojarski. Szef CSE przyznał też, że trwają starania mające na celu pozyskanie egzemplarza Enigmy na własność.


Piotr Bojarski podkreślił, że Centrum Szyfrów Enigma chce być placówką z rozległą siecią zaprzyjaźnionych i współpracujących instytucji.


"Liczymy na współpracę z placówkami muzealnymi, historycznymi, których tematyka, działalność pokrywa się z naszymi zainteresowaniami. Już mamy też pierwsze sygnały od szkół, którym patronują np. słynni kryptolodzy – chcą z nami współpracować, nam też na takiej współpracy zależy" - powiedział.


CSE planuje też nawiązać współpracę z placówkami z zagranicy - Bletchley Park czy Niemieckie Muzeum Szpiegów.


Koszt zaprojektowania i realizacji Centrum Szyfrów Enigma to ponad 30 mln zł, z czego ok. 16 mln pochodzi z budżetu Miasta, ponad 4 mln przeznaczył na inwestycję Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a niewiele ponad 10 mln pochodzi ze środków Unii Europejskiej.


Operatorem CSE jest Poznańskie Centrum Dziedzictwa - miejska instytucja kultury. (PAP)


autor: Rafał Pogrzebny


rpo/ pad/


Kraj i świat

2021-10-27, godz. 16:10 UE/ Nowe unijne przepisy mają wzmocnić odporność banków Komisja Europejska przyjęła w środę projekt nowelizacji unijnych przepisów bankowych. Dzięki nowym regulacjom banki w UE mają stać się bardziej odporne… » więcej 2021-10-27, godz. 16:10 Robot imitujący noworodka na wystawie w Centrum Nauki Kopernik Centrum Nauki Kopernik zademonstrowało robota o nazwie Babyclon. Imituje on niektóre cechy noworodka - porusza ustami, gdy włożony jest smoczek, a na klatce… » więcej 2021-10-27, godz. 16:10 Ekstraklasa siatkarzy - zakażenia koronawirusem i pobicie w GKS Katowice U trzech siatkarzy i jednego z członków sztabu szkoleniowego GKS Katowice stwierdzono zakażenie koronawirusem. Belg Tomas Rousseaux został z kolei pobity -… » więcej 2021-10-27, godz. 16:10 Szef MSWiA: ustawa modernizacyjna to wielka inwestycja w bezpieczeństwo (opis) Ustawa modernizacyjna to wielka inwestycja w bezpieczeństwo Polaków i realne wzmocnienie naszych służb; w latach 2022-2025 w ramach programu modernizacji na… » więcej 2021-10-27, godz. 16:10 Szwecja/ Władze: trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19 dla wszystkich powyżej 16 lat Szwedzkie władze zapowiedziały w środę podanie wszystkim osobom w wieku powyżej 16 lat trzeciej dawki preparatu przeciw Covid-19, najwcześniej sześć miesięcy… » więcej 2021-10-27, godz. 16:10 Podlaskie/ Rekordowa liczba pacjentów z COVID-19 w największym szpitalu w regionie Rekordowa liczba pacjentów z COVID-19 przebywa w największym szpitalu w Podlaskiem - Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. W środę były to 202… » więcej 2021-10-27, godz. 16:10 Piłkarski PP - Olimpia Grudziądz - Lech II Poznań 3:0 1/16 finału piłkarskiego Pucharu Polski: Olimpia Grudziądz - Lech II Poznań 3:0 (2:0). Awans: Olimpia Grudziądz. Bramki: 1:0 Michał Cywiński (15), 2:0… » więcej 2021-10-27, godz. 16:10 MON: Pracownicy i żołnierze WSzW oraz WKU utworzą Wojskowe Centra Rekrutacji Żołnierze i pracownicy Wojewódzkich Sztabów Wojskowych oraz Wojskowych Komend Uzupełniń z mocy prawa staną się pracownikami Wojskowych Centrów Rekrutacji… » więcej 2021-10-27, godz. 16:10 MON: Pracownicy i żołnierze WSzW oraz WKU utworzą Wojskowe Centra Rekrutacji (komunikat) Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej informuje: Pracownicy i żołnierze WSzW oraz WKU utworzą Wojskowe Centra Rekrutacji 'W projektowanej ustawie… » więcej 2021-10-27, godz. 16:00 Posłanki KO: program przedmiotu "Historia i teraźniejszość" napiszą osoby o poglądach skrajnych Posłanki KO przestrzegały w środę, że program nowego przedmiotu szkolnego 'Historia i teraźniejszość' napiszą związani z PiS eksperci MEiN, którzy dali… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »