Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-25, 10:10 Autor: PAP

Niemcy/ Mąż Angeli Merkel przez 16 lat był w cieniu żony; "prowadził własne, naukowe życie"

Joachim Sauer, mąż Angeli Merkel, przez lata konsekwentnie unikał mediów. Definiował się przez własną karierę. Czasami jednak towarzyszył żonie, na przykład w podróży do Polski na spotkanie z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Teraz, gdy kończy się kadencja Angeli Merkel, media przypominają postać męża niemieckiej kanclerz.

"Sueddeutsche Zeitung" w tekście poświęconym postaci męża, odchodzacej po 16 latach rządzenia kanclerz Angeli Merkel przypomina często cytowane słowa Sauera na temat jego roli jako męża kanclerz: "Moja osoba nie ma żadnego związku z działalnością polityczną Angeli Merkel. Dlatego nie jestem interesujący dla publiczności".


"Joachim Sauer, chemik kwantowy nigdy nie uważał za swój obowiązek pracy charytatywnej w cieniu swojej żony, czy też wystawiania siebie w roli dekoracyjnego dodatku. Sauer kontynuował swoje życie zawodowe naukowca, profesora na Uniwersytecie Humboldtów w Berlinie. Definiował się przez własną karierę, trzymał się z dala od debat"- pisze gazeta "Augsburger Allgemeine".


Dziennikarzowi "Spiegla" Marcowi Hujerowi udało się w 2006 roku wypić kawę z Sauerem na marginesie konferencji naukowej we Francji - przypomina SZ. Profesor wykorzystał spotkanie w rok po objęciu urzędu przez Angelę Merkel, aby się wytłumaczyć: "To zasadnicza decyzja, którą podjąłem" - powiedział w wywiadzie o swojej odmowie publicznego występowania jako mąż pani kanclerz. Dla niego, chemika o międzynarodowej sławie i badacza kwantów, jest to jak eksperyment. Powiedział, że nie wie, czy eksperyment się uda. "Zobaczymy, co z tego wyjdzie".


"15 lat później wynik jest jasny: nawet mąż pani kanclerz może prowadzić własne życie poza zasięgiem opinii publicznej, jeśli granice są konsekwentnie wytyczane" - zauważa SZ. "Angela Merkel i Joachim Sauer wyznaczyli nowy standard w ochronie prywatności".


"Augsburger Allgemeine" przypomina, że "Sauer nie wziął nawet udziału w trzech pierwszych ceremoniach zaprzysiężenia swojej żony w Bundestagu - uczestniczył tylko w czwartej i ostatniej ceremonii w 2018 roku". W galerii Bundestagu siedział wtedy z otwartym laptopem na kolanach.


Nie ma zdjęć z ich wspólnego mieszkania na Wyspie Muzeów w Berlinie ani z daczy w Uckermark.


Przez wszystkie lata rządów Merkel profesor nie udzielał wywiadów na tematy polityczne.


"Kiedy Sauer rozmawiał z dziennikarzami, to tylko o swojej pracy jako naukowca" - podkreśla SZ. W grudniu 2017 roku "Berliner Zeitung" przeprowadził wywiad, w którym Sauer "opisał swoją pracę (...), ale mówił też bardzo żywo i otwarcie o życiu naukowca w NRD, o politycznych kompromisach, które trzeba było osiągnąć, aby móc pracować jako badacz, i o swoich wysiłkach, aby zachowywać się tak przyzwoicie, żeby móc patrzeć w lustro każdego ranka".


"W swoim małym biurze na trzecim piętrze Instytutu Chemii Adlershof na Uniwersytecie Humboldtów przyjmował gości w sposób przyjazny, ale nieco zdystansowany" - relacjonował później Torsten Harmsen, jeden z dwóch dziennikarzy przeprowadzających wywiad. "Kiedy zorientował się, że jesteśmy naprawdę zainteresowani jego badaniami, rozkwitł, stał się rozluźniony, rozmowny, opowiadał anegdoty".


Ale nie jest też tak, że 72-letni dziś Sauer przez wszystkie te lata w ogóle się nie pojawiał u boku żony. "Zawsze towarzyszył Merkel na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth. Towarzyszył żonie, gdy sprawy polityczne stawały się szczególnie trudne i bardzo osobiste, np. podczas gorącej debaty o reformie Unii Europejskiej w 2007 r., gdy ówczesny prezydent Polski (Lech) Kaczyński i jego żona zaprosili Merkel i Sauera nad Bałtyk" - przypomina "Sueddeutsche Zeitung".


Na szczytach państw uprzemysłowionych w Heiligendamm w 2007 r. i w Elmau w 2015 r. Sauer również wspierał Merkel.


W 2016 roku "po raz pierwszy poleciał na spotkanie G7 za granicę, do Ise-Shima w Japonii. Sauer czuł się podobno zobowiązany do ponownej wizyty, ponieważ Akie Abe, żona ówczesnego premiera Japonii Shinzo Abe, znalazła się wśród trzech pań w Elmau, które były zainteresowane wykładem na temat nanotechnologii w ramach programu partnerskiego zainicjowanego przez Sauera".


Angela Merkel po szesnastu latach bycia kanclerzem zdecydowała, że nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję. Dlatego jakiś czas "po 26 września (dzień wyborów w RFN - PAP) Joachim Sauer straci tytułu męża kanclerz", tytuł, "którego tak naprawdę nigdy nie przyjął" - pisze SZ.


Joachim Sauer jest drugim mężem Merkel. Jej małżeństwo z ukochanym z czasów studenckich, Ulrichem Merklem, skończyło się po zaledwie pięciu latach. Angela i Joachim poznali się w latach 80. w Akademii Nauk w Berlinie Wschodnim, kiedy Sauer nadzorował pracę doktorską młodej fizyczki Angeli Merkel. Pobrali się w 1998 roku. Nie mają wspólnych dzieci, ale Sauer wprowadził do związku z Angelą dwóch synów ze swojego pierwszego małżeństwa, Adriana i Daniela.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ jar/


Kraj i świat

2021-10-17, godz. 02:00 Adam Rozlach: werdykt odważny i dość kontrowersyjny Decyzję jury na temat dwunastki pianistów, którzy zakwalifikowali się do finału XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, nazwał… » więcej 2021-10-17, godz. 01:30 Bill Clinton spędzi jeszcze jedną noc w szpitalu Bill Clinton spędzi jeszcze jedną noc w szpitalu w południowej Kalifornii, gdzie dochodzi do siebie po infekcji, powiedział w sobotę rzecznik byłego pre… » więcej 2021-10-17, godz. 01:00 Dolnośląskie/ Wypadek na autostradzie A4 na wysokości Legnicy, Do zderzenia samochodu osobowego z busem doszło na autostradzie A4 na wysokości Legnicy. W wyniku wypadku dwie osoby zostały ranne. Zablokowana została jezdnia… » więcej 2021-10-17, godz. 00:50 Konkurs Chopinowski/ Szklener o wynikach III etapu: Jury jest bardzo konsekwentne To bardzo konsekwentne działanie wynikającego od samego początku z bardzo wysokiego poziomu artystycznego konkursu - powiedział o zakwalifikowaniu 12 uczestników… » więcej 2021-10-17, godz. 00:50 Konkurs Chopinowski/ Światczyńska: Rozrzut gustów jury jest dość szeroki Mam wrażenie, że rozrzut gustów i kryteria, jakimi posługiwało się jury w tym konkursie, na tym etapie jest dość szeroki - powiedziała PAP dziennikarka… » więcej 2021-10-17, godz. 00:10 Portugalia/ Ponad 3000 protestujących motocyklistów sparaliżowało miasto Ponad 3000 motocyklistów z różnych regionów Portugalii wzięło udział w Porto w sobotnim proteście przeciwko obowiązkowym inspekcjom technicznym motocykli… » więcej 2021-10-16, godz. 23:40 Ekstraklasa siatkarzy - Skra - Stal 3:2 PGE Skra Bełchatów - Stal Nysa 3:2 (25:17, 19:25, 25:23, 21:25, 20:18). PGE Skra Bełchatów: Aleksandar Atanasijevic, Mateusz Bieniek, Milad Ebadipour, Karol… » więcej 2021-10-16, godz. 23:40 Ekstraklasa siatkarzy - 3. kolejka (tabela) Wyniki meczów 3. kolejki i tabela ekstraklasy siatkarzy: 2021-10-15:Projekt Warszawa - Jastrzębski Węgiel 3:2 (20:25, 25:21, 19:25, 32:30, 22:20)2021-10-16:Aluron… » więcej 2021-10-16, godz. 23:40 Liga hiszpańska - 9. kolejka Wyniki 9. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Hiszpanii: sobotaLevante 0Getafe 0Real Sociedad 1 - Julen Lobete 90 czerwona kartka: Aihen Munoz 46Mallorca 0niedzielaRayo… » więcej 2021-10-16, godz. 23:40 Hiszpania/ Spowolnienie w budownictwie: 40 proc. firm wstrzymało projekty przez wzrost cen surowców Wzrost cen surowców spowodował spowolnienie w sektorze budowlanym. Według Krajowej Federacji Budownictwa (CNC) 40 proc. firm z tego powodu zrezygnowało z realizacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »