Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-25, 07:00 Autor: PAP

Zieloni prezentują w miastach wojewódzkich swój "Zielony Ład"

Od ubiegłej soboty Partia Zieloni prezentuje w miastach wojewódzkich swój "Zielony Ład" - pomysły, jak odbudować kraj po pandemii dotyczące różnych sfer. Akcja potrwa do listopada. Zieloni postulują m.in. transformację energetyczną i zrównanie praw kobiet w Polsce do praw w innych krajach UE.

Sekretarz Partii Zieloni Magdalena Gałkiewicz powiedziała PAP, że w ubiegłą sobotę ugrupowanie wystartowało z kampanią programu "Zielony Ład", która ma prezentować pomysły Zielonych na odbudowę po pandemii Covid19.


Program odbudowy pocovidowej został opracowany przez europejskich Zielonych, przez polskie ugrupowanie został dostosowany do naszych warunków. Elementem składowym kampanii jest wystawa, która będzie prezentowana w każdym z miast wojewódzkich, a także debaty, organizowane w każdym z tych miast w okolicach weekendu.


Wystaw składa się z 10 plansz, na których przedstawione są najważniejsze elementy "Zielonego Ładu", w wersji europejskich Zielonych. Jest tam mowa o wspólnej europejskiej polityce energetycznej, polityce zagranicznej, bezpieczeństwa i ekonomicznej.


Mowa jest także o potrzebie transformacji energetycznej, dzięki której Europa stanie się liderem walki ze zmianami klimatycznymi; o potrzebie rozwoju zieleni kosztem betonu; o potrzebie ochrony najsłabszych obywateli i zmniejszeniu nierówności.


Na planszach jest także mowa o potrzebie relokacji podstawowych gałęzi gospodarki, by skrócić łańcuchy dostaw; o potrzebie budowania bezpłatnego, dostępnego dla wszystkich systemu ochrony zdrowia; o równości płci, stawianiu głosów kobiet na pierwszym planie oraz o wyrównaniu praw kobiet polskich z europejskimi; o szacunku dla praworządności, demokracji i praw obywatelskich, w których nie można iść na żaden kompromis, a także o potrzebie globalnej solidarności.


Postulatom Zielonych przeciwstawiona jest na planszach obecna sytuacja: samotna Polska, wycięte lasy, dymiące fabryki itd. W każdym z miast wojewódzkich podczas debat będzie omawiany inny element programowy "Zielonego Ładu".


Koordynator "Zielonego Ładu" Kuba Bilski powiedział PAP, że podczas debat, z udziałem ekspertów ma być poruszona kwestia transformacji energetycznej, cyfryzacji, transportu zbiorowego i zielonego miasta, w których wszędzie się uda dotrzeć w 15 minut.


Dotąd odbyły się debaty w Warszawie, o odbudowie gospodarczej oraz w Lublinie, o prawach obywatelskich. W piątek w Rzeszowie tematem był protest przeciwko wycince lasów.


W sobotę 25 września w Krakowie tematem będzie transport zbiorowy i redukcja smogu, w przyszłą sobotę w Kielcach edukacja, a w niedzielę 3 października w Łodzi "feministyczna odbudowa".


Za dwa tygodnie w Katowicach tematem będzie transformacja energetyczna. W planie są też wizyty w pozostałych miastach wojewódzkich, w przypadku kujawsko-pomorskiego będzie to Bydgoszcz, a w przypadku lubuskiego Zielona Góra.


Akcji towarzyszy zbieranie podpisów pod projektem ustawy dopuszczającej aborcje bez ograniczeń.


Na zakończenie kampanii - w listopadzie w Warszawie - ma się odbyć konwencja podsumowująca "Zielony Ład". (PAP)


autor: Piotr Śmiłowicz


pś/ par/


Kraj i świat

2021-10-27, godz. 17:30 Duda po spotkaniu z Macronem: mam nadzieję, że ta ważna, przyjacielska rozmowa przyniesie korzyści Polsce, Francji… Mam nadzieję, że ta ważna, przyjacielska rozmowa przyniesie korzyści Polsce, Francji i UE - napisał na Twitterze po spotkaniu z prezydentem Francji Emmanuelem… » więcej 2021-10-27, godz. 17:30 Po zarzutach WADA szef ukraińskiej agencji antydopingowej zrezygnował z funkcji Szef ukraińskiej agencji antydopingowej Iwan Kurliszczuk zrezygnował ze stanowiska. W środę Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zarzuciła Ukrainie naruszanie… » więcej 2021-10-27, godz. 17:30 Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni ma nowy zabytek - motorówkę sanitarną "Samarytanka" Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wzbogaciło się o nowy obiekt, historyczną motorówkę sanitarną 'Samarytanka', który była pierwszym statkiem zbudowanym… » więcej 2021-10-27, godz. 17:20 Lubelskie/ Dachował i uderzył w drzewa, miał niemal trzy promile alkoholu w organizmie Kierujący samochodem osobowym dachował i uderzył w drzewa. Mężczyzna miał prawie trzy promile alkoholu w organizmie. Do wypadku doszło w środę w okolicach… » więcej 2021-10-27, godz. 17:20 Lubuskie/ Wypadek przy pracy w tartaku; drewniana listwa poważnie zraniła młodą kobietę Do niebezpiecznego wypadku przy pracy doszło w środę w tartaku w Słońsku (Lubuskie). Drewniana listwa wyrzucona z jednego z urządzeń poważnie zraniła… » więcej 2021-10-27, godz. 17:20 Świętokrzyskie/ Dodatkowe fundusze UE na wykrywanie koronawirusa Zarząd województwa świętokrzyskie przyznał ponad 330 tys. zł dodatkowego, unijnego dofinansowania dla Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego (RCNT)… » więcej 2021-10-27, godz. 17:20 Lubelskie z dobowym rekordem zakażeń od początku pandemii Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 1632 nowych zakażeniach SARS-CoV-2 w woj. lubelskim, co jest dobowym rekordem zakażeń w tym regionie od początku… » więcej 2021-10-27, godz. 17:10 PAŻP chce, aby w ciągu 5 lat zaczął działać nowy cyfrowy system śledzenia samolotów Prezes PAŻP Janusz Janiszewski liczy na to, że w ciągu pięciu najbliższych lat zacznie działać w Polsce iTEC v3,czyli nowoczesny, cyfrowy system do zarządzania… » więcej 2021-10-27, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, środa 27 października, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Lekkoatletyczne drużynowe mistrzostwa Europy 2023 rozegrane zostaną na Stadionie Śląskim w ramach III Igrzysk… » więcej 2021-10-27, godz. 17:10 Netflix manipulował algorytmem wyszukiwania, by ukryć film „Gwiazdeczki” Film „Gwiazdeczki” („Cuties”) opowiada o 13-letnich dziewczynkach przygotowujących się do udziału w konkursie twerkingu - tańca polegającego na potrząsaniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »