Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-24, 07:10 Autor: PAP

Rymsza: w poniedziałek posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Społecznych

Asystencja osobista osób niepełnosprawnych, planowane na jesień drugie Forum Deinstytucjonalizacji oraz wsparcie aktywności zawodowej seniorów - to niektóre tematy zaplanowanego na poniedziałek posiedzenia prezydenckiej Rady ds. Społecznych - powiedział PAP doradca prezydenta dr hab. Marek Rymsza.

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Społecznych w maju tego roku.


Dr hab. Marek Rymsza, który kieruje pracami gremium, przekazał PAP, że kolejne posiedzenie Rady zaplanowano na poniedziałek. Wśród tematów posiedzenia znajdzie się m.in. kwestia inicjatywy dotyczącej asystencji osobistej osób niepełnosprawnych. Szef Rady podkreślił, że do końca roku ma zostać przygotowany projekt ustawy, który prezydent Andrzej Duda złoży w Sejmie.


Rymsza przypomniał, że tematem tym zajmuje się jeden z zespołów powołanych w ramach Rady. "Zapoznamy się z tym, co udało się do tej pory zrobić" - powiedział prezydencki doradca.


W majowej rozmowie z PAP Rymsza wskazywał, że inicjatywa dotycząca asystencji ma ułatwić osobom niepełnosprawnym samodzielne funkcjonowanie. "W tej chwili w Polsce taka usługa jest, ale nie w formie rozwiązania systemowego, w wymiarze, który umożliwiłby osobie niepełnosprawnej samodzielne funkcjonowanie" - mówił wówczas.


Kolejnym tematem poniedziałkowego posiedzenia - według prezydenckiego doradcy - ma być "problematyka zarządzania wiekiem w przedsiębiorstwie". "Chodzi o projekt legislacyjny, który zwiększałby możliwości wykorzystywania środków Funduszu Pracy na działania wspierające aktywność zawodową seniorów - żeby osoby te mogły dłużej pracować w przedsiębiorstwie, także po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jeśli tylko chcą" - tłumaczył.


Inna kwestią poruszoną w poniedziałek będzie - kontynuował prezydencki doradca - zaplanowane na jesień tego roku drugie Forum Deinstytucjonalizacji pod hasłem "Uspołecznienie, upodmiotowienie, personalizacja". "To jest związane z działaniami projektowanymi przez rząd w ramach dokumentu, będącego w tej chwili w fazie konsultacyjnej - Strategii Rozwoju Usług Społecznych. Chodzi o to, by zwiększyć poziom wsparcia usługowego o charakterze środowiskowym" - powiedział Rymsza.


Pierwsze Forum Deinstytucjonalizacji z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyło się w lutym tego roku; jak informowała wówczas Kancelaria Prezydenta RP, uczestniczyło w nim ponad 100 przedstawicieli organizacji społecznych oraz prezydenccy doradcy ds. społecznych.


Jak przekazał Rymsza, w poniedziałek Rada będzie również rozmawiała z przedstawicielami Federacji Konsumentów na temat możliwości wzmocnienia ochrony konsumentów przy wykorzystaniu potencjału organizacji pozarządowych.


Rada ds. Społecznych przy prezydencie RP to gremium konsultacyjno-doradcze działające w ramach Narodowej Rady Rozwoju, które zajmuje się analizowaniem aktualnej sytuacji w zakresie polityki społecznej i spraw społecznych, prowadzeniem debaty strategicznej i dialogu w tym obszarze oraz opracowywaniem propozycji konkretnych rozwiązań prawno-instytucjonalnych i monitorowaniem ich realizacji. (PAP)


Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka


sdd/ mrr/


Kraj i świat

2021-10-27, godz. 15:30 Müller o decyzji TSUE: droga kar i szantażu wobec Polski to nie jest właściwa droga Kwestia regulowania organizacji wymiaru sprawiedliwości jest wyłączną kompetencją państw członkowskich; polski rząd publicznie mówił o konieczność… » więcej 2021-10-27, godz. 15:30 Poznań/ 161 stypendystów rady powiatu i 34 laureatów nagrody starosty poznańskiego Powiat poznański corocznie honoruje najzdolniejszych uczniów. W tym roku dla 161 stypendystów rady powiatu i dla 34 laureatów nagrody starosty poznańskiego… » więcej 2021-10-27, godz. 15:30 Rybnik/ Kolejne samochody elektryczne w miejskiej flocie Urząd Miasta Rybnika i podległe mu jednostki rozwijają flotę aut elektrycznych - po ostatnich zakupach dysponują w sumie czterema takimi pojazdami. Łącznie… » więcej 2021-10-27, godz. 15:30 Lewica przedstawiła propozycję nowego systemu podatkowego, który likwiduje obecne progi Lewica przedstawiła w środę propozycje nowego systemu podatkowego, który likwiduje obecne progi i wprowadza stopniowy wzrost podatku PIT i CIT w zależności… » więcej 2021-10-27, godz. 15:30 Serial o Joan Rivers nie powstanie. Twórcy nie dogadali się z córką gwiazdy Brak praw do opowiedzenia historii gwiazdy telewizji Joan Rivers stanął na przeszkodzie w realizacji projektu serialu o jej życiu. W zatytułowanej „The Comeback… » więcej 2021-10-27, godz. 15:20 Niedzielski: NFZ wyjaśnia przypadki, gdy podmioty chcą większych środków niż te, które dostają Zdarza się, że w ocenie podmiotów leczniczych należne im środki powinny być większe niż to, co otrzymują z NFZ- stwierdził w środę minister zdrowia… » więcej 2021-10-27, godz. 15:20 Łódź/ Wystawa fotograficzna "Wehikuł czasu" - od 3 listopada W łódzkiej Manufakturze 3 listopada odbędzie się otwarcie wystawy fotografii 'Wehikuł czasu'. Do zdjęć, w stylizacjach znanych obrazów od Średniowiecza… » więcej 2021-10-27, godz. 15:10 Terlecki o karze TSUE: nie panikujmy, jeszcze nic nie zapłaciliśmy Nie panikujmy, jeszcze nic nie zapłaciliśmy - powiedział wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS), pytany o komentarz do zobowiązania Polski przez TSUE… » więcej 2021-10-27, godz. 15:10 KGP: trzecia grupa policjantów jedzie na Litwę Polscy policjanci na prośbę litewskiego rządu po raz trzeci pojechali na Litwę. Wspierają tam działania związane z bezpieczeństwem i ochroną suwerenności… » więcej 2021-10-27, godz. 15:10 Julianna Marguiles odpowiedziała tym, którzy uważają, że nie powinna grać lesbijki Gwiazda seriali „Ostry dyżur” i „Żona idealna” dołączyła ostatnio do obsady drugiego sezonu serialu platformy streamingowej Apple TV+ „The Morning… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »