Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-24, 07:00 Autor: PAP

Europoseł Krasnodębski: ciągle liczymy na korzystny wyrok TSUE w sprawie Turowa

Po decyzji o nałożeniu kar przez TSUE strona polska ciągle czeka na wyrok Trybunału w sprawie kopalni Turów, mając nadzieję, że będzie on korzystny. Jednak trzeba postawić sobie pytanie, czy nie jest to zbyt optymistyczne oczekiwanie. - uważa europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski (PiS).

„Uważam pierwszą decyzje TSUE wzywającą do wstrzymania wydobycia w Turowie za błędną i niepotrzebną, a nawet skandaliczną. Natomiast druga, dotycząca kar finansowych, jest już tylko jej spodziewaną konsekwencją. Miałem nadzieję, że dojdzie do porozumienia polsko-czeskiego i Praga wycofa skargę. Jednak się tak nie stało. Można więc być rozczarowanym. Natomiast ostatnia decyzja TSUE mogła zaskoczyć tylko bardzo naiwnych. A nie przypuszczam, by nasi negocjatorzy byli naiwni” – powiedział Krasnodębski.


Wskazał, że decyzja TSUE nie musiała być wydana tak szybko, jeszcze w trakcie negocjacji. „W grę wchodził jednak autorytet TSUE, który nakazał wstrzymanie wydobycia, a Polska się do tego nakazu nie zastosowała, można było spodziewać się, że TSUE będzie się spieszył z kolejną decyzją” – wyjaśnił europoseł.


Zdaniem Krasnodębskiego nie można zapominać, że to Czechy pozwały Polskę do TSUE, a nie Komisja Europejska. Jednak - jak dodał - "znając atmosferę polityczną można było oczekiwać, że sprawa ta zostanie także przez instytucje unijne wykorzystana przeciwko nam".


„Decyzja TSUE o nałożeniu kar na Polskę nie jest mądra i potrzebna. Jest zapewne motywowana politycznie. Trudno jednak wykazać, że TSUE przekroczył swoje uprawnienia. Jeśli jednak jest inaczej, to chciałbym zobaczyć odpowiednią ekspertyzę prawną, na wysokim, nie chałupniczym poziomie, a nie słuchać kolejnych publicystycznych wywodów, z których nic nie wynika. Jesteśmy w sporze prawnym z Unią w wielu kwestiach. Od dawna więc powinniśmy zatem mieć specjalną grupę, +task force+ - zespół renomowanych prawników, który potrafiłby wyrażać nasze racje w języku prawnym. Jeśli nie ma ich w Polsce, trzeba było zatrudnić ich z zewnątrz. Premierzy Polski i Węgier (Mateusz Morawiecki i Viktor Orban) zapowiadali w tamtym roku powstanie polsko-węgierskiego instytutu prawa europejskiego, który monitorowałby działania instytucji unijnych. Niestety nic nie słychać o tym, by wdrażano tę inicjatywę" - wskazał Krasnodębski.


W opinii europosła najlepszym rozwiązaniem było zawarcie w odpowiednim czasie kompromisu z Pragą. Według Krasnodębskiego ciągle jest taka możliwość, bo Czesi także nic nie zyskali na tym, że nałożono na nas kary, płynące do budżetu Unii.


„W razie braku porozumienie, rząd i nasi negocjatorzy są, jak rozumiem, przekonani, że dość szybko dojdzie do ostatecznego rozstrzygnięcia sądowego tego sporu i że to będzie dla nas rozstrzygnięcie pozytywne. Będziemy więc teraz płacić kary i czekać na korzystny dla nas wyrok. Pytanie, czy nie jesteśmy w tej kwestii również zbyt optymistyczni. Wydaje mi się, że dotychczas w tej sprawie – i w paru innych, takich jak spór z KE o +praworządność+ - grzeszyliśmy nadmiernym optymizmem" – zaznaczył Krasnodębski.


Ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, Polska została w poniedziałek zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości UE do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 500 tys. euro dziennie. "Muszą zapłacić. To jest ich prawny obowiązek. Jeśli nie zapłacą, to zobaczymy" - poinformował we wtorek rzecznik KE Eric Mamer, pytany na konferencji prasowej w Brukseli o tę decyzję TSUE.


Rzeczniczka KE Vivian Loonela wskazała, że Komisja chce, by Polska natychmiast wstrzymała wydobycie węgla w Turowie. Powiedziała też, że KE wykorzysta wszelkie możliwości, którymi dysponuje, aby Polska zapłaciła dzienne kary nałożone przez TSUE.


Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 roku.


Pod koniec lutego br. Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. 21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.


"Ze względu na to, że Polska nie uczyniła zadość zobowiązaniom nałożonym na nią w tym postanowieniu, Republika Czeska wniosła, w dniu 7 czerwca 2021 roku, o zasądzenie od Polski na rzecz budżetu Unii okresowej kary pieniężnej w wysokości 5 mln euro dziennie za uchybienie jej zobowiązaniom. Polska natomiast złożyła wniosek zmierzający do uchylenia tego postanowienia. W wydanym dzisiaj (w poniedziałek) postanowieniu wiceprezes Trybunału Rosario Silva de Lapuerta oddaliła ten wniosek Polski i zobowiązała to państwo członkowskie do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej (...)" - relacjonuje TSUE w komunikacie prasowym.


Kara będzie naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia do chwili, w której "wspomniane państwo członkowskie zastosuje się do treści postanowienia wiceprezes Trybunału z dnia 21 maja 2021 roku".


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ ap/


Kraj i świat

2021-10-27, godz. 15:40 Błaszczak: Rozpoczęliśmy przygotowania do przyjęcia czołgów Abrams Rozpoczęliśmy przygotowania do przyjęcia czołgów Abrams w Siłach Zbrojnych RP - poinformował w środę szef MON Mariusz Błaszczak. Jak dodał, w związku… » więcej 2021-10-27, godz. 15:40 Borys: w tym roku szansa na rekordowe finansowanie firm z funduszy venture capital W Polsce mamy szansę na rekord finansowania z funduszy venture capital w tym roku. Może ono osiągnąć ponad 2,5 mld zł - mówił w środę w Poznaniu prezes… » więcej 2021-10-27, godz. 15:40 Egipt/ Samolot z Kairu do Moskwy zawrócony z powodu listu z pogróżkami Lecący do Moskwy samolot linii lotniczych EgyptAir po 22 minutach od startu wrócił w środę na lotnisko w Kairze; na pokładzie maszyny znaleziono list z pogróżkami… » więcej 2021-10-27, godz. 15:40 Chiny/ MSZ protestuje przeciwko apelom Blinkena o uczestnictwo Tajwanu w pracach ONZ Chiny stanowczo sprzeciwiają się apelowi sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena o poparcie uczestnictwa Tajwanu w pracach ONZ i wniosły formalny protest… » więcej 2021-10-27, godz. 15:40 Raport: sprzedaż mieszkań po III kwartałach 2021 r. przekroczyła wynik z całego 2020 roku Sprzedaż mieszkań po trzech kwartałach 2021 r. przekroczyła wynik z całego 2020 roku - wynika z raportu 'Rynek mieszkaniowy w Polsce - III kwartał 2021'… » więcej 2021-10-27, godz. 15:40 Sejmowe komisje edukacji i samorządu pozytywnie zaopiniowały projekt budżetu na 2022 r. Sejmowe komisje Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej pozytywnie zaopiniowały w środę projekt budżetu państwa… » więcej 2021-10-27, godz. 15:30 Müller o decyzji TSUE: droga kar i szantażu wobec Polski to nie jest właściwa droga Kwestia regulowania organizacji wymiaru sprawiedliwości jest wyłączną kompetencją państw członkowskich; polski rząd publicznie mówił o konieczność… » więcej 2021-10-27, godz. 15:30 Poznań/ 161 stypendystów rady powiatu i 34 laureatów nagrody starosty poznańskiego Powiat poznański corocznie honoruje najzdolniejszych uczniów. W tym roku dla 161 stypendystów rady powiatu i dla 34 laureatów nagrody starosty poznańskiego… » więcej 2021-10-27, godz. 15:30 Rybnik/ Kolejne samochody elektryczne w miejskiej flocie Urząd Miasta Rybnika i podległe mu jednostki rozwijają flotę aut elektrycznych - po ostatnich zakupach dysponują w sumie czterema takimi pojazdami. Łącznie… » więcej 2021-10-27, godz. 15:30 Lewica przedstawiła propozycję nowego systemu podatkowego, który likwiduje obecne progi Lewica przedstawiła w środę propozycje nowego systemu podatkowego, który likwiduje obecne progi i wprowadza stopniowy wzrost podatku PIT i CIT w zależności… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »