Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-24, 00:00 Autor: PAP

Opublikowano rozporządzenie ws. zakazu noszenia mundurów i jego części m.in. podczas zgromadzeń

W Dzienniku Ustaw opublikowano w czwartek, przygotowane przez MON, rozporządzenie dotyczące zakazu noszenia mundurów wojskowych lub jego części m.in. przez uczestników strajków, demonstracji i zgromadzeń. Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Zakaz używania określonych wzorów mundurów lub ich części mundurów, dotyczyć będzie - jak przesądzono w regulacji - osób uczestniczących w przedsięwzięciach, które mogą godzić w dobre imię lub interes Sił Zbrojnych, a uczestników strajków, demonstracji, manifestacji i zgromadzeń mających na celu wspólne wyrażanie stanowiska w sprawach publicznych.


Zakaz dotyczyć będzie również osób uczestniczących w zgromadzeniach i przedsięwzięciach naruszających porządek i spokój publiczny; biorących udział w działaniach mających na celu niszczenie lub uszkadzanie mienia, w tym mienia publicznego, lub w działaniach, które mogą doprowadzić do takiego zniszczenia lub uszkodzenia.


Zakaz noszenia mundurów wojskowych lub jego części obejmie także osoby uczestniczące w działaniach mających na celu naruszenie nietykalności cielesnej osób realizujących zadania na rzecz dobra wspólnego oraz w przedsięwzięciach mających na celu publiczne manifestowanie poglądów, które mogą naruszać wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela.


Przepisy – jak zaznaczali na etapie prac legislacyjnych ich autorzy – nie wpłyną na sprzedaż elementów umundurowania wycofanego z sił zbrojnych, nadal taki ubiór nadal będzie wolno nosić jako strój rekreacyjny. MON podnosiło, że precyzyjne określenie katalogu przypadków, w których używanie umundurowania będzie zabronione, powoduje, że regulacja nie wpłynie na możliwość noszenia mundurów lub ich części przez osoby używające ich w celach rekreacyjnych np wędkarzy czy myśliwych.


Zmiana przepisów to odpowiedź m.in. na informacje, że członkowie stowarzyszeń sprzeciwiających się pandemicznym obostrzeniom i akcji szczepień występują w umundurowaniu Wojska Polskiego, przez co zdarza się, że są brani za żołnierzy.


Kierując projekt do konsultacji szef MON Mariusz Błaszczak podkreślał, że "antyszczepionkowi terroryści nie mogą udawać żołnierzy Wojska Polskiego". Doszło wówczas do fizycznych ataków na punkty szczepień, podpalono mobilny punkt szczepień i budynek Sanepidu w Zamościu; dochodziło też do prób wtargnięcia do placówek prowadzących szczepienia. (PAP)


autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl


ktl/ jm/


Kraj i świat

2021-10-27, godz. 16:20 W Warszawie ma powstać nowa siedziba Frontexu; polski rząd przekazał agencji na ten cel działkę budowalną Europosłowie komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego poparli w środę sfinansowanie ze środków unijnych budowy nowej siedziby Frontexu w Warszawie. Unijna… » więcej 2021-10-27, godz. 16:20 USA/ Departament Stanu wydał pierwszy paszport z trzecim oznaczeniem płci Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price ogłosił w środę, że USA wydały pierwszy paszport zawierający dodatkowe oznaczenie płci dla osób niebinarnych. Zapowiedział… » więcej 2021-10-27, godz. 16:20 KO: w tym tygodniu Sejm powinien się zająć ustawą o likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN Na posiedzeniu Sejmu, które ma się rozpocząć w czwartek powinna być procedowana ustawa o likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a także ustawa… » więcej 2021-10-27, godz. 16:10 UE/ Nowe unijne przepisy mają wzmocnić odporność banków Komisja Europejska przyjęła w środę projekt nowelizacji unijnych przepisów bankowych. Dzięki nowym regulacjom banki w UE mają stać się bardziej odporne… » więcej 2021-10-27, godz. 16:10 Robot imitujący noworodka na wystawie w Centrum Nauki Kopernik Centrum Nauki Kopernik zademonstrowało robota o nazwie Babyclon. Imituje on niektóre cechy noworodka - porusza ustami, gdy włożony jest smoczek, a na klatce… » więcej 2021-10-27, godz. 16:10 Ekstraklasa siatkarzy - zakażenia koronawirusem i pobicie w GKS Katowice U trzech siatkarzy i jednego z członków sztabu szkoleniowego GKS Katowice stwierdzono zakażenie koronawirusem. Belg Tomas Rousseaux został z kolei pobity -… » więcej 2021-10-27, godz. 16:10 Szef MSWiA: ustawa modernizacyjna to wielka inwestycja w bezpieczeństwo (opis) Ustawa modernizacyjna to wielka inwestycja w bezpieczeństwo Polaków i realne wzmocnienie naszych służb; w latach 2022-2025 w ramach programu modernizacji na… » więcej 2021-10-27, godz. 16:10 Szwecja/ Władze: trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19 dla wszystkich powyżej 16 lat Szwedzkie władze zapowiedziały w środę podanie wszystkim osobom w wieku powyżej 16 lat trzeciej dawki preparatu przeciw Covid-19, najwcześniej sześć miesięcy… » więcej 2021-10-27, godz. 16:10 Podlaskie/ Rekordowa liczba pacjentów z COVID-19 w największym szpitalu w regionie Rekordowa liczba pacjentów z COVID-19 przebywa w największym szpitalu w Podlaskiem - Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. W środę były to 202… » więcej 2021-10-27, godz. 16:10 Piłkarski PP - Olimpia Grudziądz - Lech II Poznań 3:0 1/16 finału piłkarskiego Pucharu Polski: Olimpia Grudziądz - Lech II Poznań 3:0 (2:0). Awans: Olimpia Grudziądz. Bramki: 1:0 Michał Cywiński (15), 2:0… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »