Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-23, 21:40 Autor: PAP

Tusk: Czesi nie żądają od nas zamknięcia Turowa; trzeba rozwiązać ten problem w interesie Polski

Nasi sąsiedzi Czesi nie żądają od nas zamknięcia Turowa - mówił w czwartek lider PO Donald Tusk. Jego zdaniem, w tej sytuacji "trzeba usiąść z Czechami, Komisją Europejską i rozwiązać ten problem w interesie Polski, a nie przeciw polskiemu interesowi".

Tusk był pytany w czwartek na chacie na Facebooku m.in. o zobowiązanie Polski do płacenia 500 tys. euro dziennie na rzecz KE z powodu niewstrzymania wydobycia węgla brunatnego w Turowie.


"Turów daje nam energię. Widziałem różne szacunki – to jest nawet 2-4 proc. zapotrzebowania na energię. Nie jest to jakiś potężny wkład w nasze bezpieczeństwo energetyczne, ale jednak trudny do zastąpienia" – powiedział Tusk, dodając jednocześnie, że odrzuciłby wszystkie spekulacje i domysły, że ktoś chciałby zamknąć tę elektrownię.


"Nasi sąsiedzi Czesi nie żądają od nas zamknięcia Turowa. To jest propagandowe kłamstwo, które PiS już właściwie zaczyna rozpowszechniać" – zaznaczył. Jak mówił, chodzi to, aby uzgodnić z Czechami, że szkody jakie oni ponoszą ze względu na Turów, zostały zniwelowane i aby "nie płacić idiotycznie wysokich kar".


Podkreślił przy tym, że jeżeli przez dwa lata będziemy płacić takie kary, to tak jakbyśmy 100 polskim miastom odebrali pieniądze na zrównoważenie finansów miasta. "Zastanówmy się jak absurdalną, niepotrzebną ceną są te ponad 2 mln zł dziennie jakie wyrzucamy w błoto" – mówił Tusk.


Rozwiązaniem tej sytuacji – zdaniem lidera PO – są rozmowy, ale nie można wysyłać na nie ludzi, którzy nie mają nic do zaproponowania. "Tutaj trzeba usiąść z Czechami, z Komisją Europejską i rozwiązać ten problem w interesie Polski, a nie przeciw polskiemu interesowi" – przekonywał Tusk.


Lider Po odniósł się także do pytania, dlaczego premier Mateusz Morawiecki odwołał wizytę na Węgrzech, gdzie w czwartek odbywa się IV Budapeszteński Szczyt Demograficzny. "Zamiast rozmawiać z Czechami premier Morawiecki postanowił nie pojechać do Budapesztu, ponieważ będzie tam premier Czech" – zauważył lider PO. Przypomniał jednocześnie, że przez tyle lat budowaliśmy znaczenie formatu wyszehradzkiego, Polska odgrywała w tej czwórce pozytywną, wiodącą rolę i miało to dobre skutki dla Polski, jak i UE.


Dlatego też – zdaniem Tuska – "to wygląda jak Monty Python, czarny sen lub jakiś koszmar, bo na koniec Kaczyński nawet z Orbanem w jakiś sposób się pokłócił". "Nie ma żadnego rozmówcy w Europie, który by traktował nas poważnie" – ocenił. Przypomniał także, że premier Węgier postanowił ostentacyjnie powitać premier Czech, a my - jego zdaniem - zostaliśmy na aucie.


W związku z rozbudową przez Polskę odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w Turowie Czechy we wrześniu 2020 wystąpiły do Komisji Europejskiej, a w lutym br. wniosły skargę do TSUE za naruszenie przez Polskę unijnej dyrektywy; zwróciły się też o zastosowanie środków tymczasowych – nakazu wstrzymania wydobycia, uzasadniając swoje stanowisko szkodami powodowanymi przez odkrywkę, m.in. spadkiem poziomu wód gruntowych.


W maju TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czechy wystąpiły o nałożenie na nią kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie.


W poniedziałek TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.


Premier Mateusz Morawiecki oświadczył we wtorek, że polski rząd nie wyłączy kompleksu Turów, a decyzja o nałożeniu kary jest - jego zdaniem - pozbawiona adekwatności i proporcjonalności.(PAP)


autorka: Natalia Kamińska


nmk/ mrr/


Kraj i świat

2021-10-22, godz. 06:40 Większość zajęć na uczelniach prowadzona jest stacjonarnie, pojedyncze – w formie zdalnej Większość zajęć na polskich uczelniach nauczana jest w formie stacjonarnej, tylko nieliczne odbywają się zdalnie - wynika z monitoringu prowadzonego przez… » więcej 2021-10-22, godz. 06:30 Wiceprzewodniczący Rady Warszawy: Stolica nie straci na Polskim Ładzie Według wyliczeń Ministerstwa Finansów Warszawa nie straci na Polskim Ładzie. Przeciwnie w przyszłym roku będzie miała więcej pieniędzy, niż władze stolicy… » więcej 2021-10-22, godz. 06:30 Dr Dąbrowiecki: zbyt późno rozpoznajemy astmę, w pandemii jest jeszcze gorzej Zbyt późno rozpoznajemy astmę. Przed pandemią polski pacjent czekał na rozpoznanie ponad 7 lat, a średnia europejska wynosiła 3,5 roku. W czasie pandemii… » więcej 2021-10-22, godz. 06:30 Armand Duplantis zadebiutował jako vlogger Szwedzki mistrz olimpijski i rekordzista świata w skoku o tyczce Armand Duplantis rozpoczął karierę jako vlogger. W środę zaprezentował pierwszy odcinek… » więcej 2021-10-22, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: piątek nadal wietrzny i z deszczami Podobnie jak w czwartek, w piątek należy się spodziewać podmuchów silnego wiatru i deszczu. Zdecydowana poprawa pogody nastąpi w niedzielę - powiedział… » więcej 2021-10-22, godz. 06:20 NFZ: planowane jest uruchomienie jednego izolatorium w województwie Ze względu na pogarszającą się sytuację epidemiczną i stale zwiększającą się liczbę osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 Narodowy Fundusz Zdrowia wznowił… » więcej 2021-10-22, godz. 06:20 Po podaniu ponad 38,4 mln szczepionek przeciw COVID-19 zgłoszono 15,7 tys. niepożądanych odczynów Po podaniu w Polsce ponad 38,4 mln szczepionek przeciw COVID-19 zgłoszono 15,7 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych - wynika z danych udostępnianych… » więcej 2021-10-22, godz. 06:20 Prognoza pogody na 22 i 23 października Jak informuje IMGW nad południową i częściowo zachodnią Europą dominują wyże, pozostały obszar kontynentu, w tym Polska, znajduje się w zasięgu głębokiego… » więcej 2021-10-22, godz. 06:20 USA/Prezentacja historii Polski i najstarszej osady polskiej w Ameryce w teksaskiej miejscowości Panna Maria Polonia w miejscowości Panna Maria w Teksasie otwiera Centrum Dziedzictwa Polskiego (PHC). Centrum będzie prezentować historię i kulturę polską, a także… » więcej 2021-10-22, godz. 06:10 Ratownik medyczny: można odstąpić od sztucznego oddychania metodą usta-usta Europejskie procedury udzielania pierwszej pomocy ze względu na pandemię zezwalają na odstąpienie od wykonywania sztucznego oddychania metodą usta -usta… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »