Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-23, 21:10 Autor: PAP

Śląskie/ Trzy oddziały onkologiczne dla dzieci mają być połączone

Trzy śląskie oddziały hematologii i onkologii dziecięcej, działające w szpitalach w Katowicach, Chorzowie i w Zabrzu, mają zostać połączone – poinformował w czwartek rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (SUM) w Katowicach prof. Tomasz Szczepański.

Według założeń ośrodek miałby działać w Zabrzu, gdzie przy Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 1 im. prof. Stanisława Szyszki w Zabrzu SUM jest planowana budowa Śląskiego Centrum Hematologii i Onkologii Dziecięcej. Koszt tej inwestycji jest szacowany na 100 mln zł.


"Projekt był wielokrotnie przedstawiany, wszyscy się zgadzają, że to inwestycja potrzebna, natomiast czekamy na tę przysłowiową kropkę nad i w postaci finansowania. Stoimy w blokach startowych, mam nadzieję, że do końca roku to się rozstrzygnie" – powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach prof. Tomasz Szczepański, który kieruje też oddziałem hematologii i onkologii dziecięcej w Szpitalu Klinicznym nr 1.


Zdaniem ekspertów – w tym konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej prof. Jana Styczyńskiego – takie rozwiązanie pozwala skuteczniej ubiegać się o środki, kadrę i udział w projektach badawczych.


Jak podkreśla prof. Jan Styczyński, hematologia dziecięca to niszowa dziedzina medycyny. W Polsce jest ok. 200 lekarzy o takiej specjalizacji, a placówki odczuwają brak personelu.


"To trudna specjalizacja dla lekarzy, dla całego personelu, bo chorują dzieci, a z nimi – emocjonalnie – całe rodziny. Zajmują się nią lekarze pasjonaci, którzy poświęcają jej często całe życie" – powiedział.


Ideę utworzenia jednego ośrodka onkologicznego dla dzieci na Śląsku popiera też prezes działającej na rzecz dzieci chorujących na nowotwory Fundacji Iskierka Jolanta Czernicka-Siwecka.


"Z naszej perspektywy to się wszystkim opłaci. Teraz dzielimy siły i środki na trzy oddziały, zastanawiamy się co roku, na który jakie przeznaczyć pieniądze, który remontować. Pomaganie to też ekonomia" – powiedziała. (PAP)


Autorka: Anna Gumułka


lun/ joz/


Kraj i świat

2021-10-22, godz. 04:20 USA/Biden: jeżeli Tajwan zostanie zaatakowany, będziemy go bronić Prezydent USA Joe Biden oświadczył w czwartek, że Stany Zjednoczone będą bronić militarnie Tajwany jeśli zostałby on zaatakowany przez Chiny. Dodał, że… » więcej 2021-10-22, godz. 03:30 Kuba/Opozycja nie daje za wygraną; prokuratura grozi "wywrotowcom" Po pierwszych od dziesięcioleci stłumionych siłą masowych protestach przeciwko dyktatorskim metodom rządzenia z 11 i 12 lipca tego roku, kubańska opozycja… » więcej 2021-10-22, godz. 02:30 Włochy/Ekspert: jest jeszcze za wcześnie na podawanie sobie rąk Na obecnym etapie pandemii jest jeszcze za wcześnie by podawać sobie ręce - uważa specjalista w dziedzinie higieny Carlo Signorelli z uniwersytetu w Mediolanie… » więcej 2021-10-22, godz. 01:50 Kanada wygasza część programów pomocowych i uruchamia nowe Z końcem tego tygodnia zakończy się większość dużych programów pomocowych rządu Kanady dostępnych dla obywateli i firm podczas pandemii. Pojawią się… » więcej 2021-10-22, godz. 01:30 IMGW: bardzo silny wiatr w górach i nad morzem; na Śnieżce porywy osiągnęły 106 km/h Wiatr jest bardzo silny i porywisty w górach i nad morzem; na Śnieżce w ciągu ostatniej godziny porywy osiągnęły 106 km/h, a w Darłowie 83 km/h - poinformował… » więcej 2021-10-22, godz. 00:50 UE/ Rada Europejska chce, by KE zbadała działanie rynku gazu i energii elektrycznej Unijni przywódcy obradujący w Brukseli uzgodnili w czwartek konkluzje w kwestii cen energii. Szefowie państw i rządów chcą, by Komisja Europejska zbadała… » więcej 2021-10-22, godz. 00:50 UE/ Zakończył się pierwszy dzień szczytu Rady Europejskiej W czwartek, krótko przed północą, zakończył się pierwszy dzień szczytu unijnych przywódców w Brukseli. Szefowie państw i rządów rozmawiali o wzroście… » więcej 2021-10-22, godz. 00:50 Piłkarska LE - włoskie media: Napoli rozbiło Legię, ale łatwo nie było Napoli rozbiło Legię, choć nie bez pewnych trudności - tak włoskie media podsumowują czwartkowy mecz w Neapolu w fazie grupowej piłkarskiej Ligi Europy… » więcej 2021-10-22, godz. 00:40 Piłkarska LE - Michniewicz: gdy opadną emocje, dostrzeżemy pewne pozytywy Legia Warszawa przegrała na wyjeździe z Napoli 0:3 (0:0) w 3. kolejce fazy grupowej piłkarskiej Ligi Europy. 'Wracamy smutni, ale myślę, że gdy opadną emocje… » więcej 2021-10-22, godz. 00:10 Brazylia/ Komisja śledcza oskarża prezydenta o zlekceważenie pandemii koronawirusa Raport komisji śledczej Senatu Brazylii, obciążający winą prezydenta Jaira Bolsonaro za rozmiary tragedii, jaką jest pandemia koronawirusa, która zabiła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »