Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-23, 21:00 Autor: PAP

ONZ/ Prezydent Duda: Polska chce, by produkcja żywności służyła zrównoważonemu rozwojowi

Polska wspiera wysiłki na rzecz transformacji systemów żywnościowych i dostosowania ich do potrzeb zrównoważonego rozwoju od lat podejmując działania w tym zakresie - oświadczył w czwartek prezydent RP Andrzej Duda na szczycie żywnościowym ONZ w Nowym Jorku.

Wystąpienie w formule online na organizowanym przez Światowy Program Żywnościowy ONZ szczycie Food Systems Summit to jeden z głównych punktów trzeciego dnia wizyty prezydenta w USA. Spotkanie jest poświęcone zrównoważonemu rolnictwu, transportowi żywności oraz bezpieczeństwu zasobów, co według prezydenta jest szczególnie ważne dla Polski jako "znaczącego producenta i eksportera wysokiej jakości żywności i produktów rolnych".


"Od lat podejmujemy krajowe działania w tym obszarze (transformacji systemów żywnościowych - PAP). Znajduje to odzwierciedlenie w dwóch dokumentach przyjętych w ostatnich latach: Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030" - powiedział prezydent Duda.


Zaznaczył, że oba dokumenty "wskazują sektor żywności wysokiej jakości jako strategiczny dla polskiej gospodarki", a niektóre z zaleceń są już realizowane, "przyczyniając się do trwałego wzrostu dochodów mieszkańców wsi, zmniejszając rozwarstwienie ekonomiczne i społeczne oraz poprawiając stan środowiska naturalnego".


Zdaniem głowy państwa Polska zdecydowanie opowiada się za budowaniem systemu identyfikacji żywności, tak by pośrednicy, sprzedawcy detaliczni i konsumenci wiedzieli, jak i gdzie produkowana jest żywność, co "pomoże promować zdrowy styl życia i właściwe nawyki żywieniowe, ale także przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i jakości żywności oraz będzie lepiej zapobiegać jej marnotrawieniu".


Prezydent zwrócił również uwagę na rolę edukacji, zwłaszcza dzieci i młodzieży, w tym zakresie oraz prawidłowego oznakowania produktów. Podkreślił również znaczenie lokalnych tradycji przy wyrobie produktów spożywczych.


"Dzisiejszy szczyt powinien pomóc w wygenerowaniu pomysłów oraz energii, które będą napędzać pozytywną transformację systemów żywnościowych w nadchodzących latach i zapewnią postęp w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju" - powiedział na koniec swojego wystąpienia prezydent Duda.


Szczyt Food Systems Summit organizowany jest w ramach Zgromadzenia Ogólnego ONZ.(PAP)


baj/ kib/


Kraj i świat

2021-10-25, godz. 07:30 "Super Express": bezpłatne leki dla seniorów Program bezpłatnych leków dla osób po 75. roku życia zostanie rozszerzony o osoby 70 plus. Senacki projekt ustawy, która ma na to pozwolić, nie ma raczej… » więcej 2021-10-25, godz. 07:30 Ardanowski w "Naszym Dzienniku": organizacje rolnicze chcą obowiązkowych ubezpieczeń upraw Organizacje rolnicze domagają się obowiązkowych ubezpieczeń gruntów uprawnych, wtedy i składki będą bardzo niskie - mówi przewodniczący Rady ds. Rolnictwa… » więcej 2021-10-25, godz. 07:20 "Super Express": Miliardy popłyną do samorządów Dziś premier Mateusz Morawiecki poinformuje, jakie lokalne inwestycje mogą w najbliższym czasie dostać łącznie 20 mld zł z rządowego Funduszu Polski Ład… » więcej 2021-10-25, godz. 07:20 Rugbistki Fidżi przygotowują się do Pucharu Świata w… bazie wojskowej Rugbistki Fidżi, które na igrzyskach w Tokio zdobyły historyczny, pierwszy medal w tej dyscyplinie (w odmianie siedmioosobowej) - brązowy, rozpoczęły w nietypowym… » więcej 2021-10-25, godz. 07:20 Piotr Lipiński: Gomułka bał się utraty kontroli nad społeczeństwem Gomułka przestraszył się formułowanych przez Polaków oczekiwań. Zdał sobie sprawę, że uczestnicy wiecu z 24 października 1956 r. wymagają od niego więcej… » więcej 2021-10-25, godz. 07:20 "Rzeczpospolita”: Nasze drogie rubieże Wzmożony dozór granicy wschodniej może kosztować dziennie miliony złotych, gdyż pilnuje jej około 14 tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy, a znaczna część… » więcej 2021-10-25, godz. 07:10 "Puls Biznesu": Rząd liczy na akcyzowe miliardy Dwa miliardy złotych tylko w przyszłym roku ma przynieść planowana przez rząd podwyżka akcyzy. Producenci alkoholu i wyrobów tytoniowych broni nie składają… » więcej 2021-10-25, godz. 07:10 "Rzeczpospolita”: Medycy będą pracować zgodnie z kodeksem pracy Skrajnie nieodpowiedzialne jest według ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wezwanie lekarzy do pracy niezagrażającej bezpieczeństwu pacjentów - informuje… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 IBRiS dla "Rzeczpospolitej”: PiS - 36 proc., KO - 25 proc., PL2050 - 14 proc. PiS może teraz liczyć na 36 proc. głosów wyborców, Koalicja Obywatelska na 25 proc., Polska 2050 na 14 proc., Lewica na 9 proc., Konfederacja na 5 proc. i… » więcej 2021-10-25, godz. 07:00 Premier Morawiecki w "FT": UE stawia Polsce żądania, przystawiając jej pistolet do głowy Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem 'Financial Times' zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, 'przystawiając jej pistolet… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »