Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-23, 19:00 Autor: PAP

Przesłuchania konkursowe festiwalu muzyki cerkiewnej w Białymstoku

Koncert sześciu chórów i zespołów wokalnych z Polski, Łotwy, Rumunii i Ukrainy rozpoczął w czwartek trzydniowe przesłuchania konkursowe uczestników Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka 2021" w Białymstoku. Laureatów poznamy w niedzielę.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" (MFMC) uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez, prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. Biorą w nim udział chóry parafialne, amatorskie świeckie, dziecięco-młodzieżowe, chóry uczelni muzycznych oraz zawodowe. Te ostatnie - co zaznaczają organizatorzy - tylko na tym festiwalu stają w konkursowe szranki i rywalizują ze sobą.


Celem imprezy, która w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia, jest prezentacja wysokich wartości artystycznych i duchowych muzyki cerkiewnej. Początkowo festiwal odbywał się w Hajnówce (Podlaskie), prawie 20 lat temu przeniesiony został przez organizatorów do stolicy regionu - Białegostoku, ale Hajnówka wciąż pozostaje w nazwie imprezy.


W tym roku w przesłuchaniach konkursowych MFMC, które odbywają się w Operze i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Podleśnej, ma wziąć udział niespełna 30 chórów i zespołów wokalnych z kilku krajów. Najbardziej egzotycznym będzie chór ze stolicy Angoli - Luandy.


Impreza odbywa się pod honorowym patronatem m.in. prezydenta RP Andrzeja Dudy i Związku Kompozytorów Polskich. Wśród imprez towarzyszących zaplanowano koncerty również np. w Warszawie, Sejnach, Ciechanowcu, Bielsku Podlaskim, Tykocinie, Sokolu czy Narewce.


Jak wyliczają organizatorzy, w dotychczasowych edycjach festiwalu wzięło udział ponad 900 chórów z 41 krajów. To nie tylko zespoły świeckie, ale też reprezentujące wiele Kościołów: prawosławnych, katolików, grekokatolików, protestantów, staroobrzędowców oraz wyznawców islamu i judaizmu.


Odnosząc się do takiej formuły festiwalu, jego dyrektor Mikołaj Buszko zwrócił uwagę, że jest ona otwarta na wszystkich, dla których ważna jest muzyka cerkiewna i którzy - jak to ujął - "dostrzegają jej uniwersalność, modlitewność i artyzm".


Województwo podlaskie uważane jest za centrum prawosławia w Polsce. W podobnym terminie odbywają się tam dwa festiwale muzyki cerkiewnej. W ubiegłym tygodniu w Hajnówce zakończyły się Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej, którym patronuje Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, a w organizacji uczestniczą też miejscowe samorządy.


Tradycyjnym terminem tych festiwali był maj; w ubiegłym roku z powodu pandemii koronawirusa oba zostały przeniesione na wrzesień. Podobnie stało się i w tym roku.(PAP)


autor: Robert Fiłończuk


rof/ aszw/


Kraj i świat

2021-10-22, godz. 04:20 USA/Biden: jeżeli Tajwan zostanie zaatakowany, będziemy go bronić Prezydent USA Joe Biden oświadczył w czwartek, że Stany Zjednoczone będą bronić militarnie Tajwany jeśli zostałby on zaatakowany przez Chiny. Dodał, że… » więcej 2021-10-22, godz. 03:30 Kuba/Opozycja nie daje za wygraną; prokuratura grozi "wywrotowcom" Po pierwszych od dziesięcioleci stłumionych siłą masowych protestach przeciwko dyktatorskim metodom rządzenia z 11 i 12 lipca tego roku, kubańska opozycja… » więcej 2021-10-22, godz. 02:30 Włochy/Ekspert: jest jeszcze za wcześnie na podawanie sobie rąk Na obecnym etapie pandemii jest jeszcze za wcześnie by podawać sobie ręce - uważa specjalista w dziedzinie higieny Carlo Signorelli z uniwersytetu w Mediolanie… » więcej 2021-10-22, godz. 01:50 Kanada wygasza część programów pomocowych i uruchamia nowe Z końcem tego tygodnia zakończy się większość dużych programów pomocowych rządu Kanady dostępnych dla obywateli i firm podczas pandemii. Pojawią się… » więcej 2021-10-22, godz. 01:30 IMGW: bardzo silny wiatr w górach i nad morzem; na Śnieżce porywy osiągnęły 106 km/h Wiatr jest bardzo silny i porywisty w górach i nad morzem; na Śnieżce w ciągu ostatniej godziny porywy osiągnęły 106 km/h, a w Darłowie 83 km/h - poinformował… » więcej 2021-10-22, godz. 00:50 UE/ Rada Europejska chce, by KE zbadała działanie rynku gazu i energii elektrycznej Unijni przywódcy obradujący w Brukseli uzgodnili w czwartek konkluzje w kwestii cen energii. Szefowie państw i rządów chcą, by Komisja Europejska zbadała… » więcej 2021-10-22, godz. 00:50 UE/ Zakończył się pierwszy dzień szczytu Rady Europejskiej W czwartek, krótko przed północą, zakończył się pierwszy dzień szczytu unijnych przywódców w Brukseli. Szefowie państw i rządów rozmawiali o wzroście… » więcej 2021-10-22, godz. 00:50 Piłkarska LE - włoskie media: Napoli rozbiło Legię, ale łatwo nie było Napoli rozbiło Legię, choć nie bez pewnych trudności - tak włoskie media podsumowują czwartkowy mecz w Neapolu w fazie grupowej piłkarskiej Ligi Europy… » więcej 2021-10-22, godz. 00:40 Piłkarska LE - Michniewicz: gdy opadną emocje, dostrzeżemy pewne pozytywy Legia Warszawa przegrała na wyjeździe z Napoli 0:3 (0:0) w 3. kolejce fazy grupowej piłkarskiej Ligi Europy. 'Wracamy smutni, ale myślę, że gdy opadną emocje… » więcej 2021-10-22, godz. 00:10 Brazylia/ Komisja śledcza oskarża prezydenta o zlekceważenie pandemii koronawirusa Raport komisji śledczej Senatu Brazylii, obciążający winą prezydenta Jaira Bolsonaro za rozmiary tragedii, jaką jest pandemia koronawirusa, która zabiła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »