Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-23, 14:10 Autor: PAP

Ks. prof. Balicki: musimy myśleć o uchodźcach nie jako obcych, lecz jako o braciach i siostrach

Wszyscy musimy myśleć o uchodźcach i migrantach nie jako obcych, lecz jako o braciach i siostrach. Nie możemy się nazywać chrześcijanami, jeżeli nie akceptujemy ludzi z innych kultur - powiedział w czwartek ks. prof. Janusz Balicki, konsultor Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

W najbliższą niedzielę - 26 września - w Kościele w Polsce obchodzony będzie 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Zgodnie z tradycją, papież wydał na ten dzień specjalne orędzie zatytułowane "Ku stale rosnącemu +my+".


Ks. prof. Balicki wyjaśnił podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, że źródłem fali migracji, która obecnie dociera do Europy, jest znaczne wydłużenie średniej długości życia człowieka oraz spadek dzietności w krajach rozwiniętych.


Zdaniem duchownego proces ten zapoczątkował w XIX w. rozwój przemysłowy Europy. Ks. prof. Balicki zastrzegł, że przez tysiąclecia liczba urodzeń i liczba zgonów były mniej-więcej na tym samym poziomie. Obecnie w Europie zarówno liczba urodzeń, jak i liczba zgonów znacznie spadły. "W krajach rozwiniętych coraz więcej jest osób starszych a coraz mniej dzieci przychodzi na świat" - mówił.


Tymczasem - jak wyjaśnił - w Afryce i w Azji liczba zgonów spadła, lecz liczba urodzeń wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Przypomniał, że Europa była w podobnej sytuacji, w jakiej obecnie znajdują się Afryka i Azja, w XIX w. Wówczas fala migrantów z Europy wyruszyła do Ameryki, która ich wchłonęła.


"Papież Franciszek mówi, że wszyscy musimy myśleć o migrantach i uchodźcach nie jako obcych, którzy z nożami w zębach próbują się dostać do Europy, lecz jako o braciach i siostrach. Jeżeli będziemy tych ludzi, których jest coraz więcej w krajach rozwijających się (...), traktować wrogo, to będziemy mieli konflikty i w zasadzie Europa sobie z tym nie poradzi" - ocenił.


Z drugiej strony - zdaniem ks. prof. Balickiego - jeżeli papieżowi uda się przekonać polityków, że trzeba budować poczucie braterstwa, to jest szansa, że te naturalne przekształcenia demograficzne będą służyć i Europie i migrantom.


"Często mówi się o chrześcijańskiej części Europy, broniącej się przed Unią Europejską, która chce nas pozbawić naszych wartości. Ale kiedy staniemy przed Panem Bogiem, On zapyta nas: gdzie jest twój brat (...)? Przecież ok. 2 tys. ludzi poniosło śmierć w wodach morza Śródziemnego. Gdybyśmy sobie zadali pytanie, która społeczność zachowała się bardziej po chrześcijańsku: czy Europa Środkowo-Wschodnia, czy ten +zgniły+, zlaicyzowany Zachód, jak brzmiałaby odpowiedź?" - zapytał duchowny.


Ks. prof. Balicki wskazał, że często podkreśla się różnice pomiędzy uchodźcami, czyli ludźmi uciekającymi przed wojną lub prześladowaniem, a migrantami, którzy opuszczają ojczyznę, by poprawić swoją sytuację materialną. Zaznaczył, że w sytuacji, gdy połowa ludności świata żyje za mniej niż 2 dolary dziennie, należy uznać prawo migrantów do dążenia do poprawy ich sytuacji materialnej.


Ks. prof. Balicki przypomniał orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, w którym papież nawiązał do encykliki "Fratelli Tutti". Franciszek przestrzega w niej m.in. przed agresywnymi nacjonalizmami broniącymi wstępu do kraju "obcym".


"Papież zwraca uwagę na to, że nie należy narzucać jednorodności, która depersonalizuje. Pokazuje, że jesteśmy dziećmi jednego Boga, choć żyjemy w różnych kulturach, w różnych częściach świata i na różnym poziomie rozwoju. Według papieża ta nasza różnorodność - jeżeli żyjemy w zgodzie - wzbogaca nas" - podkreślił.


Ks. prof. Balicki zaznaczył, że kontakt z przedstawicielami różnych religii jest według papieża potrzebny. "Oczywiście bez podejścia, jakie obserwujemy w różnych sektach, takiego nachalnego prozelityzmu. Sobór Watykański II rozwiązał tę sprawę - bardzo ciepło wyraził się i o wyznawcach judaizmu, i islamu, i innych religiach. Jeżeli chcemy być w pełni członkami Kościoła katolickiego, to musimy postanowienia Soboru przestrzegać i wprowadzać w życie" - stwierdził.


Dodał, że "papież mówi też o zburzeniu murów i wzywa do nierozróżniania między ludnością rodzimą a cudzoziemcami".


Według konsultora Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek "Fratelli Tutti" to dokument "przełomowy". "To, co papież robi można streścić słowami: nie możemy się nazywać chrześcijanami, jeżeli nie akceptujemy ludzi z innych kultur, obszarów ziemi" - mówił. Przypomniał, że słowa te papież wypowiedział w kontekście spotkania z wielkim imamem Al-Azhar w Abu Zabi, podczas którego sprzeciwił się również wykorzystywaniu jakiejkolwiek religii do celów politycznych oraz terroryzmowi motywowanemu religijnie.


"Religie odgrywają dużą rolę w budowaniu pokoju na świecie. Bardzo często w historii wykorzystywanie przez polityków czy władców religii powodowało konflikty" - stwierdził ks. prof. Balicki.


Od 2019 roku Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy w ostatnią niedzielę września każdego roku. W poprzednich latach obchodzony był w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego.(PAP)


Autor: Iwona Żurek


iżu/ mir/


Kraj i świat

2024-03-29, godz. 16:20 Dolnośląskie/ Po zderzeniu dwóch aut zablokowana dk 35; trzy osoby zostały ranne Trzy osoby zostały ranne w wyniku zderzenia auta osobowego z busem w Mirosławicach na drodze krajowej nr 35. Trasa w kierunku Świdnicy i Wrocławia jest zablokowana… » więcej 2024-03-29, godz. 16:20 Niemcy/ Eksperci Bundestagu o żołnierzach NATO w Ukrainie: prawnie dopuszczalne Użycie wojsk lądowych w Ukrainie przez kraj będący członkiem NATO nie oznaczałoby automatycznie, że wszystkie pozostałe państwa Sojuszu stałyby się… » więcej 2024-03-29, godz. 16:20 Prognoza pogody na 30 i 31 marca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą nadal będą dominowały niże z układami frontów atmosferycznych, tylko Europa południowo-wschodnia… » więcej 2024-03-29, godz. 16:10 Politycy Lewicy: decyzję ws. pigułki "dzień po" trzeba zostawić kobietom Każdy, kto ma odrobinę oleju w głowie, wie, że decyzję ws. pigułki 'dzień po' trzeba zostawić kobietom - powiedział europoseł Robert Biedroń. Tabletka… » więcej 2024-03-29, godz. 16:10 Łódzkie/ Hejt jest motywem wystroju Grobu Pańskiego w Charłupi Małej W Sanktuarium Matki Bożej Księżnej Sieradzkiej w Charłupi Małej (woj. łódzkie) symboliczny grób Chrystusa nawiązuje w tym roku do hejtu, nienawiści i… » więcej 2024-03-29, godz. 16:10 Włochy/ W Wenecji strażnicy dobrego zachowania dyscyplinują roznegliżowanych turystów Do historycznego centrum Wenecji powrócili, jak co roku, strażnicy, których zadaniem jest pilnowanie, aby przybywający do miasta turyści szanowali jego zabytki… » więcej 2024-03-29, godz. 16:00 Szefowa MEN o wecie ws. tabletki "dzień po": prezydent przeciw kobietom określił się już dawno Minister edukacji Barbara Nowacka skomentowała, że prezydent Andrzej Duda 'nie zaskoczył i nie rozczarował' decyzją o zawetowaniu ustawy dotyczącej tabletki… » więcej 2024-03-29, godz. 16:00 Śląskie/ W centrum Chorzowa nowy przejazd pod linią kolejową W centrum Chorzowa otwarto w piątek drogę pod modernizowaną linią kolejową Chorzów Batory - Bytom. Połączenie, które powstało przy okazji kolejowej inwestycji… » więcej 2024-03-29, godz. 16:00 "WSJ": Rosja sprowadza z Zachodu duże ilości materiałów potrzebnych do produkcji amunicji Rosja sprowadza z Zachodu przez Turcję duże ilości nitrocelulozy, materiału wybuchowego używanego w produkcji amunicji artyleryjskiej - podał w piątek 'Wall… » więcej 2024-03-29, godz. 15:50 GDOŚ: rażące naruszenie obowiązków w sprawie tzw. zamku w Stobnicy Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ocenia, że niezłożenie w terminie odwołania od wyroku WSA w sprawie tzw. zamku w Stobnicy wskazuje na rażące naruszenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »