Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-23, 06:10 Autor: PAP

Badanie: długotrwałe spożywanie substancji słodzących zakłóca działanie układu nagrody

Długotrwałe spożywanie substancji słodzących może trwale zakłócać działanie tzw. układu nagrody, podsystemu mózgu odpowiadającego za motywację - pokazało badanie na myszach, przeprowadzone również przez polskich naukowców.

Artykuł naukowców z Francji, USA i Polski – z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN oraz Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW (ICM UW)– dotyczący neurobiologicznych efektów długotrwałego spożywania substancji słodzących, np. na tzw. układ nagrody, ukazał się w czasopiśmie “Cerebral Cortex” (doi.org/10.1093/cercor/bhab274).


"Układ nagrody to podsystem mózgu odpowiadający za motywację – dla przykładu, bez niego zapewne odbijalibyśmy się w nieskończoność po zamkniętym pokoju niczym zombie, nie będąc w stanie ani zniechęcić się naszą sytuacją, ani zainteresować się klamką u drzwi. Jednym z bodźców silnie oddziałujących na ten układ jest słodki smak, co związane jest z tym, że dla większości ssaków znalezienie czegoś słodkiego to sygnał, że znalazły się u nadzwyczaj obfitego źródła energii, które warto w pierwszej kolejności wyeksploatować" - opisuje współautor publikacji dr Miron Kursa z ICM, cytowany w prasowym komunikacie.


W eksperymencie naukowcy chcieli sprawdzić, co się dzieje, gdy układ nagrody jest aktywowany na okrągło przez ciągły dostęp do słodyczy. Jak informuje ICM UW, do badania wykorzystano myszy, które przez dłuższy czas miały dostęp do wody słodzonej sacharozą (cukrem spożywczym) lub słodzikami (sacharyną i sukralozą), co symuluje schemat konsumpcji tych substancji przez ludzi.


Zachowania zwierząt były następnie badane m.in. w tzw. mysim kasynie wzorowanym na stosowanym w psychologii Iowa Gambling Task. Mysz ma w nim do wyboru cztery ramiona o różnym stopniu ryzyka. W bardziej ryzykownych mogą znaleźć więcej chrupek, ale jest też większa szansa że część z nich będzie nieprzyjemnie gorzka; w bezpiecznych ramionach chrupek jest mniej, za to szansa, że są one niejadalne jest dużo mniejsza.


Badanie wykazało, że słodziki powodują usztywnienie decyzji podejmowanych przez zwierzęta, które bardzo szybko i stabilnie wybierają konkretne ramiona, słabo zważając na opłacalność swojego wyboru - tłumaczą naukowcy ICM. Wyniki sugerują również, że istnieją osobnicze różnice w podatności na efekty wywołane przez badane substancje.


"Zaobserwowaliśmy zachowania konsystentne z upośledzeniem jego (układu nagrody - PAP) funkcji, takie jak usztywnienie zachowania czy rezygnacja z eksploracji. Co ciekawe, słodziki podnosiły sztywność wyboru i szybkość jego podejmowania znacznie mocniej niż cukier spożywczy" - komentuje dr Kursa.


"Przy tym stwierdziliśmy także znaczącą zmienność między różnymi osobnikami – pewne myszy reagowały mocniej, a pewne wydawały się odporne. Można tłumaczyć to tym, że z ewolucyjnego punktu widzenia sytuacja ciągłej obfitości wysokokalorycznego jedzenia jest bardzo rzadka i nie ma presji selekcyjnej na wykształcenie jednolitej odpowiedzi" - tłumaczy badacz.


Obserwacje behawioralne znalazły też potwierdzenie w analizach neurobiochemii mózgu, które wykazały zmiany w strukturach związanych z układem nagrody, przy braku istotnych zmian w ogólnym metabolizmie zwierząt.


Analizy molekularne pokazały też różnice w mechanizmie działania sacharozy i słodzików. Wszystkie badane substancje zaburzały obrót dopaminy (neuroprzekaźnika, zwanego hormonem szczęścia) w korze przedczołowej. Sacharoza wydaje się powodować ten stan poprzez przesterowanie ciała migdałowatego, znane jako ośrodek przetwarzania emocji, podczas gdy sacharyna oddziałuje przez przednią część wyspy, strukturę odpowiedzialną m. in. za unikanie negatywnych skutków podejmowanych wyborów.


"Naturalnie istnieje potrzeba dalszych badań, ale nasze wyniki pokazują że nie ma słodyczy bez konsekwencji, nawet jeśli nie są one widoczne na pierwszy rzut oka” – podsumowuje dr Miron Kursa z ICM. (PAP)


ekr/ agt/


Kraj i świat

2022-05-22, godz. 16:40 Tatry/ Od poniedziałku zamknięty popularny szlak na Wiktorówki Od poniedziałku, 23 maja, zostanie zamknięty - do odwołania - niebieski szlak turystyczny na odcinku Zazadnia - Wiktorówki - poinformował Tatrzański Park… » więcej 2022-05-22, godz. 16:40 ME w klasie iQFoil – Dziarnowska brązową medalistką na Gardzie (opis) Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) wywalczyła brązowy medal mistrzostw Europy w żeglarskiej olimpijskiej klasie iQFoil. Na włoskim jeziorze Garda ścigało… » więcej 2022-05-22, godz. 16:40 Ukraina/ Teatr im. Łesia Kurbasa, w którym mieściło się centrum pomocy, wznowił działalność Teatr im. Łesia Kurbasa we Lwowie, w którym mieściło się centrum pomocy i miejsce tymczasowego pobytu dla uciekających przed wojną, wznowił działalność… » więcej 2022-05-22, godz. 16:40 Prezydent Rzeszowa: to niesamowity prestiż dla naszej społeczności To niesamowity prestiż dla naszego miasta, dla naszej społeczności. Najwyższy wyraz uznania dla mieszkańców, którzy ciężko pracowali, żeby pomagać naszym… » więcej 2022-05-22, godz. 16:20 Prezydent Zełenski: wszystkie prawa, które Ukraińcy otrzymali w Polsce, będą przysługiwać Polakom na Ukrainie Wszystkie te prawa, które obecnie Ukraińcy otrzymali w Polsce, te same będą przysługiwać polskim obywatelom na terytorium Ukrainy - powiedział w niedzielę… » więcej 2022-05-22, godz. 16:20 1. liga żużlowa - Wybrzeże - ROW 53:37 Zdunek Wybrzeże Gdańsk - ROW Rybnik 53:37. Punkty: Zdunek Wybrzeże Gdańsk: Rasmus Jensen 14, Jakub Jamróg 12, Timo Lahti 10, Adrian Gała 9, Kamil Marciniec… » więcej 2022-05-22, godz. 16:20 1. liga żużlowa - 6. kolejka (tabela) Wyniki meczów 6. kolejki i tabela 1. ligi żużlowej: 2022-05-21:Trans MF Landshut Devils - H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 50:39 2022-05-22:Zdunek Wybrzeże… » więcej 2022-05-22, godz. 16:20 MEJ w wioślarstwie - dwa medale Polaków w Varese Polscy wioślarze do lat 19 zdobyli we włoskim Varese dwa medale mistrzostw Europy juniorów. Kinga Kusiowska, Anna Khlibenko, Gabriela Stefaniak i Natasha Malicka… » więcej 2022-05-22, godz. 16:10 French Open - Linette: wiedziałam, że dostanę swoją szansę 'Wiedziałam, że dostanę swoją szansę, jak tylko będę cały czas drążyć' - powiedziała PAP Magda Linette. W niedzielę polska tenisistka sprawiła dużą… » więcej 2022-05-22, godz. 16:10 1. liga żużlowa - Falubaz - Polonia 48:42 Stelmet Falubaz Zielona Góra - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 48:42 Punkty: Stelmet Falubaz Zielona Góra: Max Fricke 15, Krzysztof Buczkowski 9, Rohan Tungate… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »