Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-22, 18:30 Autor: PAP

"Rinaldo" zainauguruje Festiwal Barokowy w Warszawie

Premierą opery "Rinaldo" Georga Friedricha Haendla Polska Opera Królewska rozpocznie 25 i 26 września Festiwal Barokowy. Festiwal potrwa do 23 października.

"Jesienne wieczory wypełnią znane i wysoko cenione przez naszą publiczność interpretacje oper dawnych mistrzów. Wśród nich miejsce szczególne zajmuje +Rinaldo+" – mówił Andrzej Klimczak, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej podczas środowej konferencji w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Libretto "Rinalda" osnute jest wokół epizodu z "Jerozolimy wyzwolonej" Torquata Tassa. Klasyczna epopeja porusza tematykę historyczną, rzecz dzieje się podczas pierwszej krucjaty.


"Wpisane w ten kontekst porywające miłosne uniesienia i ciekawie zbudowane charaktery postaci sprawiają, że tekst stanowi doskonałą kanwę dla muzycznych utworów dramatycznych" – charakteryzuje dzieło Haendla dyr. Klimczak. "Sięgając po partyturę +Rinalda+ stawiamy sobie wielkie wyzwanie" – zaznacza.


"Haendel stworzył +Rinalda+ w bardzo młodym wieku, kiedy nieposkromiony talent wybucha z wielką siłą, a mimo to jest to muzyka bardzo dojrzała, zarówno jeśli chodzi o operowanie głosami śpiewaków, jak i w warstwie orkiestracji" – powiedział uczestniczący w spotkaniu dyrygent Władysław Kłosiewicz. Istniały dwie wersje partytury "Rinalda", pierwsza z 1711 r. i druga z 1731 r. "Czerpiemy z obu wersji, ale w zdecydowanie większym stopniu z partytury z 1731 r." – zaznaczył maestro Kłosiewicz.


Partię tytułową – rycerza chrześcijańskiego Rinalda wykonuje Anna Radziejewska, która wielokrotnie śpiewała tę partię na słynnych zagranicznych scenach operowych. "Aria Rinalda, podobnie jak i pozostałe arie w tej operze są bardzo trudne technicznie, a muzyka jest niezwykle zróżnicowana pod względem emocjonalnym" – zaznaczył dyrygent. "Libretto jest ciekawe, akcja wartka i obfitująca w nagłe zwroty. A wśród arii mamy taki nagromadzenie prawdziwych +przebojów+ muzyki barokowej, że zarówno wykonawcy, jak im melomanii chętnie do tej opery powracają" – powiedział Kłosiewicz.


"W +Rinaldzie+ zachwyca to, że pogańscy bohaterowie nie są schematycznie przedstawionymi czarnymi charakterami. To nie potwory, lecz ludzie z krwi i kości. Kierują się takimi samymi uczuciami i namiętnościami jak łacinnicy, mają poczucie honoru i humoru" – mówił reżyser Jarosław Kilian.


Kilian zaznaczył, że w inscenizacji "Rinalda", wraz ze scenografką Dorotą Kołodyńską odwoływał się do inspiracji malarskich; zwłaszcza twórczości XV-wiecznego malarza Paola Uccella i jego obrazu „Bitwa pod San Romano”, na którym artysta budował napięcie poprzez geometryczny las rycerskich kopii. Reżyser dodał, że do współpracy zaprosił choreografa i tancerza buto – Ruiego Ishiharę.


Według Doroty Kołodyńskiej "Rinaldo" stanowi wielkie wyzwanie dla scenografa: teatr barokowy to "syreny, dymy, morskie fale, błyskawice" - jak mówiła. "Zrezygnowałam z takiej formy epickiego opowiadania; skupiłam się na bardziej powściągliwej formie operującej znakami, ale atrakcji będzie sporo i też będą dymy, statki i fale morskie" – mówiła Kołodyńska.


Opera "Rinaldo" ma gwiazdorską obsadę: śpiewają m.in. Anna Radziejewska, Olga Pasiecznik, Marta Boberska, Jakub Foltak, Andrzej Klimczak, Jan Jakub Monowid, Wojciech Gierlach. Premiera - 25 i 26 września w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.


Informacje o całym Festiwalu – www.operakrolewska.pl (PAP)


Anna Bernat


abe/ aszw/


Kraj i świat

2024-03-19, godz. 15:00 Szwajcaria/ Eksperci: normy jakości powietrza WHO są spełniane tylko w siedmiu krajach świata Normy jakości powietrza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące pyłów PM2,5 spełniane są tylko w siedmiu państwach - twierdzi w opublikowanym we… » więcej 2024-03-19, godz. 15:00 Forum w Jasionce/ Rolnicy nie wykluczają wystawienia swoich kandydatów w wyborach do PE Rolnicy zgromadzeni na Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce rozważają wystawienie kandydatów w wyborach do Europarlamentu, by stać się 'siłą, z którą… » więcej 2024-03-19, godz. 15:00 Warszawa/ Awantura o remont ulicy Uniwersyteckiej na Ochocie Konferencję kandydata PiS na prezydenta Warszawy Tobiasza Bocheńskiego na ulicy Uniwersyteckiej na Ochocie przerwały we wtorek mieszkanki, które uważają… » więcej 2024-03-19, godz. 15:00 Warmińsko-mazurskie/ 1,7 mln zł z budżetu województwa na ratowanie zabytków Dotacje łącznej wysokości 1,7 mln zł przyznał we wtorek sejmik woj. warmińsko-mazurskiego na wykonanie w tym roku prac związanych z ochroną zabytków w… » więcej 2024-03-19, godz. 14:50 Łotwa/ Czterech obywateli Rosji skontrolowanych podczas wyborów ma opuścić kraj Czterech obywateli Rosji, których dokumenty sprawdzono, gdy przyszli zagłosować w rosyjskich wyborach prezydenckich w niedzielę w Rydze, ma opuścić Łotwę… » więcej 2024-03-19, godz. 14:50 Piotr Sołoducha, Enej: Nowy album pokazuje nas od prywatnej, refleksyjnej strony (wywiad) Po dziewięciu latach od wydania ostatniego albumu, w marcu zespół Enej wrócił z nowym krążkiem, „Vesna”. Choć jego tytuł oznacza „wiosnę”, na… » więcej 2024-03-19, godz. 14:50 Szydło: 15 października pokazał, że "trzecia droga" jest ślepą uliczką (krótka2) 15 października 2023 r. pokazał, że 'trzecia droga' jest ślepą uliczką i warto, żeby ludzie wrócili na drogę, którą iść powinni - oceniła b. premier… » więcej 2024-03-19, godz. 14:40 Ponad 50 piłkarskich meczów towarzyskich w cieniu baraży Ponad 50 piłkarskich meczów towarzyskich z udziałem europejskich drużyn zostanie rozegranych w najbliższych dniach, w cieniu baraży o awans do turnieju finałowego… » więcej 2024-03-19, godz. 14:40 Mielec/ Odsłonięto mural Grzegorza Laty Z okazji przypadającej w tym roku 50. rocznicy zajęcia przez Polskę trzeciego miejsca na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Niemczech (1974), we wtorek… » więcej 2024-03-19, godz. 14:40 LM siatkarzy – Gladyr: stajemy przed olbrzymią szansą Siatkarze Jastrzębskiego Węgla, po wygranej u siebie 3:0, w środę zagrają na wyjeździe z tureckim Ziraat Bank Ankara w rewanżowym półfinale Ligi Mistrzów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »