Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-22, 11:10 Autor: PAP

IPN zakończył poszukiwania na cmentarzach w Nowym Targu, Nowym Sączu i Krakowie

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji krakowskiego IPN zakończył kolejny etap poszukiwań miejsc pochówku żołnierzy podziemia niepodległościowego. Na cmentarzach w Nowym Targu, Nowym Sączu i Krakowie znaleziono szczątki 11 osób. Będą one badane przez medyków sądowych.

Jak poinformował Janusz Ślęzak, rzecznik prasowy krakowskiego, IPN 6 i 7 września trwały prace na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu. Poszukiwano tam zabitych w walce z funkcjonariuszami UB, dwóch partyzantów oddziału "Wiarusy". Oddział ten stanowił po 1947 r. najsilniejszą i najbardziej aktywną grupę zbrojnego podziemia w ówczesnym województwie krakowskim. Do tej pory krakowski IPN odnalazł m.in. szczątki dowódcy oddziału, Stanisława Ludzi "Harnasia" i jednego z partyzantów, Leona Zagaty "Złoma".


"Podczas tegorocznych poszukiwań udało się natrafić na szczątki dwóch osób, przy których odnaleziono resztki mundurów wojskowych, pas główny oraz medalik w kształcie ryngrafu" – powiedział Ślęzak.


Od 8 do 10 września prowadzono poszukiwania na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu. Tam sprawdzane były groby, w których miały się znajdować szczątki partyzantów, zastrzelonych w czasie działań bezpieki w latach 50. XX wieku. Ekshumowano szczątki czterech osób i przekazano je do dalszych badań w krakowskim Zakładzie Medycyny Sądowej.


Ostatnią część prac przeprowadzono 13, 15 i 16 września na cmentarzu Rakowickim w Krakowie z zamiarem odnalezienia szczątków osób związanych z Armią Krajową i oddziałem "Błyskawica", które zginęły na skutek akcji bezpieki oraz skazane były na kary śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie. "W tym miejscu zabezpieczyliśmy szczątki pięciu osób, które obecnie są badane przez medyków sądowych" – powiedział Ślęzak.


Badania są konieczne do identyfikacji ofiar. Wszystkie działania realizowane były w ramach śledztw Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie.


IPN szuka miejsc, w których pogrzebani zostali żołnierze podziemia niepodległościowego, by zapewnić im po latach godny pochówek.


Obecne prace to kolejny etap poszukiwań prowadzonych w tym roku. W maju pracownicy krakowskiego oddziału IPN wraz z archeologami szukali żołnierzy Września’39 w okolicach Płazy, Wygiełzowa i Nieporazu w powiecie chrzanowskim. Odnaleziono tam szczątki dwóch osób. W lipcu kontynuowano także poszukiwania przy dawnym hotelu "Palace" w Zakopanem, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się katownia Gestapo. Przez cele tej placówki mogło przejść nawet 2 tys. osób.(PAP)


autor: Małgorzata Wosion


wos/ dki/


Kraj i świat

2021-10-23, godz. 07:40 USA i Chiny - najbardziej znacząca relacja gospodarcza w historii świata (analiza) Według amerykańskich mediów tandem USA-Chiny to najbardziej znacząca relacja gospodarcza dwóch państw w historii świata, jednak w obu dyskutuje się o zerwaniu… » więcej 2021-10-23, godz. 07:40 IMGW ostrzega przed silnym wiatrem na północno-zachodnich krańcach kraju Wiatr w porywach do 90 km/h będzie wiał w północnej części woj. zachodniopomorskiego i woj. pomorskiego do południa w sobotę - alarmuje IMGW, które wydało… » więcej 2021-10-23, godz. 07:30 Dyrektor MHP Robert Kostro: chcieliśmy, żeby historie żołnierzy gen. Maczka nie były anonimowe (wywiad) Chcieliśmy, żeby historie żołnierzy gen. Maczka nie były anonimowe. Zależało nam też na tym, żeby pokazać skomplikowane i złożone losy Polaków w czasie… » więcej 2021-10-23, godz. 07:10 W sobotę PO wybiera władze różnych szczebli W sobotę Platforma Obywatelska wybiera przewodniczącego, a także szefów regionów i powiatów. Jedynym kandydatem na szefa partii jest Donald Tusk, a więcej… » więcej 2021-10-23, godz. 07:10 UE/ Europosłanka Wiśniewska dla PAP: "Solidarność" w Luksemburgu broniła wszystkich Europejczyków NSZZ 'Solidarność' podczas protestu przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu reprezentowała wszystkich Europejczyków zagrożonych ubóstwem energetycznym… » więcej 2021-10-23, godz. 07:10 "Super Express": konwój z pomocą humanitarną rusza na Białoruś Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki zdecydowali, że Polska wyśle kolejny transport humanitarny na Białoruś - pisze w weekendowym wydaniu 'Super… » więcej 2021-10-23, godz. 07:10 Pekin - chorążymi Włoch mistrzynie Goggia i Moioli Mistrzynie olimpijskie Alpejka Sofia Goggia oraz snowboardzistka Michela Moioli będą chorążymi reprezentacji Włoch podczas zimowych igrzysk w Pekinie. Pierwsza… » więcej 2021-10-23, godz. 07:10 Dziewięć lat temu zmarł Wilhelm Brasse, więzień Auschwitz, fotograf Dziewięć lat temu zmarł Wilhelm Brasse, były więzień Auschwitz. W obozie był fotografem. Na zlecenie esesmanów wykonywał zdjęcia na potrzeby SS. Dokumentował… » więcej 2021-10-23, godz. 07:00 Grodecki: Frontex wesprze nas w organizacji powrotów migrantów do krajów pochodzenia Na dziś nie widzimy potrzeby zaangażowania Frontexu w działania na granicy polsko-białoruskiej, ale chcemy współpracować z Frontexem w zakresie organizacji… » więcej 2021-10-23, godz. 07:00 Prof. Kruszyński: sędziowie pokoju będą orzekać w drobnych sprawach karnych i cywilnych Sędziowie pokoju będą działać w ramach struktury sądownictwa powszechnego i orzekać w drobnych sprawach karnych i cywilnych; byliby wybierani na 6 lat w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »