Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-21, 16:00 Autor: PAP

Wrocław/ Ruszyła kampania społeczna dot. chorób otępiennych

Dobre życie z otępieniem jest możliwe - pod takim hasłem ruszyła nowa kampania społeczna „Razem przed siebie”, którą zainaugurowano we wtorek na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. W jej ramach będzie można m.in. przejść bezpłatne badania.

W przesłanym PAP komunikacie organizatorzy napisali, że wybór daty nie był przypadkowy, bo właśnie 21 września przypada światowy Dzień Choroby Alzheimera.


„Kampania powstała w ramach międzynarodowego projektu naukowego COGNISANCE realizowanego w Polsce przez zespół z Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Tożsame działania realizowane są także w Australii, Kanadzie, Holandii i Wielkiej Brytanii” - czytamy w komunikacie.


Głównym celem kampanii „Razem przed siebie” jest podniesienie świadomości społecznej na temat otępień oraz przeciwdziałanie stygmatyzacji osób z otępieniem i ich bliskich.


„Kampanię zaprojektowaliśmy wspólnie z osobami z otępieniem, ich opiekunami i pracownikami ochrony zdrowia. Kampania ma na celu przede wszystkim odczarowanie tematu otępień, ściągnięcie z niego tabu. Chcemy, abyśmy śmielej rozmawiali o tych chorobach, tak jak teraz śmiało rozmawiamy o profilaktyce, wczesnym wykrywaniu i leczeniu chorób nowotworowych” - powiedziała kierująca projektem prof. Joanna Rymaszewska, kierownik Katedry Psychiatrii UM we Wrocławiu.


Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. dr hab. Piotr Ponikowski podkreślił, by nie bać się szukać pomocy wśród osób, które mogą i chcą nam tej pomocy udzielić.


„Jestem przekonany, że doświadczenie i pasja zespołu prof. Rymaszewskiej, realizujących projekt, będzie miało wymierne efekty. Kampania +Razem przed siebie+ wychodzi daleko poza mury uczelni, by rzeczywiście służyć społeczeństwu i edukować. Bo potrzeba nam właśnie empatii i zrozumienia” - mówił prof. Ponikowski.


Jak podano, w dniu inauguracji kampanii podświetlone zostaną również Stadion Wrocław i Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu.


„Dziś wieczorem te rozpoznawalne dla wrocławian obiekty podświetlone zostaną na fioletowo, czyli na kolor symbolizujący chorobę Alzheimera. W tym roku dzień ten obchodzimy pod hasłem +Otępienie. Wiedzieć jak najwcześniej+. Chcemy więc pokazać mieszkańcom, że otępienie to choroba, a nie naturalny proces starzenia się. Dlatego tak ważna jest znajomość czynników ryzyka i najczęstszych objawów oraz wykonywanie badań przesiewowych” - powiedziała prof. Dorota Szcześniak z Katedry Psychiatrii UM.


Jak poinformowano, badanie będzie można wykonać w autobusie, który stanie przy ul. Oławskiej 1 października. Badanie trwa kilkanaście minut i polega na wykonaniu kilku zadań na papierowym arkuszu. Nie będzie wymagało wcześniejszej rejestracji i wykonane zostanie bezpłatnie. Pozwoli ono sprawdzić, czy konieczna jest dalsza diagnostyka w kierunku zaburzeń poznawczych.


Więcej o kampanii i chorobach otępiennych można przeczytać na stronie internetowej www.razemprzedsiebie.pl, stworzonej w ramach międzynarodowego projektu naukowego Cognisance.(PAP)


autor: Roman Skiba


ros/ agt/


Kraj i świat

2022-07-01, godz. 07:10 "Przystanek Jezus" w tym roku w Czaplinku w Zachodniopomorskiem Po zmianie lokalizacji Festiwalu Pol’And’Rock (wcześniej Przystanku Woodstock) ogólnopolska inicjatywa ewangelizacyjna 'Przystanek Jezus' w tym roku odbędzie… » więcej 2022-07-01, godz. 07:10 Fundacja chroniąca znak towarowy SLD chce, aby sąd wykreślił stowarzyszenie o tej nazwie Fundacja chroniąca znak towarowy SLD chce, aby sąd wykreślił stowarzyszenie o tej nazwie, którą założyli politycy wcześniej związani z Sojuszem Lewicy… » więcej 2022-07-01, godz. 07:10 Warmińsko-mazurskie/ W Piszu wystawa o huraganie, który spustoszył Puszczę Piską Przed budynkiem Muzeum Ziemi Piskiej w Piszu od piątku będzie można oglądać wystawę poświęconą huraganowi, jaki przez Puszczę Piską przeszedł 4 lipca… » więcej 2022-07-01, godz. 07:00 "Puls Biznesu": Walczymy o fabrykę Intela Polska walczy o inwestycję Intela. Choć przegraliśmy walkę o zlokalizowanie w naszym kraju ogromnego produkcyjnego huba, trwają zabiegi o mniejszy zakład… » więcej 2022-07-01, godz. 07:00 Vanessa Aleksander gra dziewczynę „Króla dopalaczy”. Prywatnie jest przeciwna używkom Po rolach w „Hejterze” i serialu „The Office PL”, Vanessa Aleksander pracuje obecnie na planie thrillera „Król dopalaczy”, który inspirowany jest… » więcej 2022-07-01, godz. 06:50 Koniec z zakazem przebywania w strefie przy granicy z Białorusią Po 10 miesiącach przestaje obowiązywać zakaz przebywania w 183 miejscowościach w woj. lubelskim i w woj. podlaskim przylegających do granicy z Białorusią… » więcej 2022-07-01, godz. 06:40 Ekspert: nie da się w uniwersalny sposób wskazać, jak wchodzące w życie zmiany podatkowe przełożą się na wyna… Z uwagi na stopień skomplikowania ustalania wysokości zaliczki na podatek nie da się w uniwersalny sposób wskazać, jak zmieni się wynagrodzenie od lipca… » więcej 2022-07-01, godz. 06:40 Małopolskie/ Od piątku nie kursuje prom na Wiśle w Spytkowicach Od piątku nie będzie kursował prom Drogowiec na rzece Wiśle w rejonie Spytkowic w powiecie wadowickim. Przerwa potrwa kilka tygodni. Jednostka przejdzie remont… » więcej 2022-07-01, godz. 06:40 Lekarz: niedługo może zacząć brakować specjalistów, którzy mają wiedzę w ogólnym zakresie medycyny Ogólne specjalizacje lekarskie, m.in. pediatria, chirurgia podstawowa, czy specjaliści od chorób wewnętrznych, są najgorzej opłacane; Niedługo może zacząć… » więcej 2022-07-01, godz. 06:40 Włochy/ Wirusolog prof. Pregliasco: obecny subwariant koronawirusa spokojniejszy, ale bardzo zaraźliwy Szerzący się obecnie we Włoszech subwariant Omikronu BA.5 jest trochę „spokojniejszy” i mniej groźny niż poprzednie, ale bardzo zaraźliwy i dlatego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »