Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-20, 19:10 Autor: PAP

Ekolodzy: najwyższy czas, by stworzyć plan transformacji dla Turowa

Najwyższy czas, by zastosować się do orzeczenia TSUE i stworzyć plan transformacji energetycznej dla Turowa - komentują decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE organizacje ekologiczne. Podkreślają, że uchylanie się przez rząd od płacenia kar może skutkować uszczupleniem środków unijnych dla Polski.

Trybunał Sprawiedliwości postanowił w poniedziałek, iż ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów (do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju br.), Polska powinna płacić Komisji Europejskiej okresową karę pieniężną w wysokości 500 tys. euro dziennie. Ma to "wzmocnić skuteczność" nałożonego przez TSUE środka tymczasowego. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że polski rząd nie zamknie kopalni w Turowie. Zaznaczył, że kara finansowa, o której mówi TSUE, jest nieproporcjonalna do sytuacji i nie znajduje uzasadnienia w stanie faktycznym.


Jak zauważyły Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA oraz Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", Trybunał obniżył wymiar kary dziennej dziesięciokrotnie w stosunku do wniosku czeskiego rządu (5 mln euro), ale i tak będzie ona dotkliwa dla polskich podatników. "Czeka nas płacenie kar ok. 70 mln zł miesięcznie lub wstrzymanie działalności kopalni i elektrowni. Kara, która została dziś nałożona, zacznie być naliczana od czasu formalnego doręczenia orzeczenia polskim władzom. Jeśli rząd będzie się uchylał od płacenia kar, to wówczas mogą zostać uszczuplone unijne fundusze dla naszego kraju" - oceniły organizacje.


Jak zwróciły uwagę, Komisja Europejska potwierdziła, że region zgorzelecki, gdzie funkcjonuje kopalnia i elektrownia Turów, straci miliony z europejskich funduszy, ponieważ rząd i PGE obstają przy dacie zamknięcia kompleksu dopiero w 2044 roku, "nie wykazując tym samym zamiaru rozpoczęcia transformacji energetycznej jeszcze w tej dekadzie".


"TSUE pokazał właśnie polskim władzom i rządowi żółtą kartkę. Wcześniej w maju wysłał wyraźny sygnał, że w staraniach o przedłużenie wydobycia z odkrywki Turów do 2044 roku Polska popełnia faul za faulem. Kierowanie się bardzo wąsko pojętym rachunkiem ekonomicznym i analizowanie konfliktu wokół odkrywki Turów przez pryzmat interesów PGE oraz elektoratu PiS nieuchronnie zbliża nas do otrzymania czerwonej kartki. Może ona mieć różne postaci, ale z pewnością będzie dla Polski oraz polskiego budżetu bardziej kosztowna niż dziś zasądzone przez TSUE kary" – skomentował koordynator projektów Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” Kuba Gogolewski.


Jak dodał prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA Radosław Gawlik, najwyższy czas, by zastosować się do orzeczenia TSUE i stworzyć plan transformacji dla Turowa obejmujący wykorzystanie ponad 1 mld zł środków unijnych.


Organizacje przypomniały, że rozprawa w sprawie pozwu czeskiego rządu przeciwko Polsce ma się rozpocząć 9 listopada po tym, jak sąd zatwierdził wniosek Polski o przyspieszenie procedury. Ostateczny wyrok TSUE spodziewany jest na wiosnę 2022 r. Po wyroku kary finansowe będą wycofane - wskazano.


Ilona Jędrasik z Client Earth Polska podkreśliła na Twitterze, że pół mln zł dziennie za brak wykonania środków tymczasowych TSUE to kara, jaką zapłacimy za brak strategii i merytorycznego przygotowania rządu w sporze z UE. Według niej dotyczy to nie tylko Turowa, ale całej polskiej polityki energetycznej. "Rząd nie ma strategii odchodzenia od węgla, a związane z tym problemy boleśnie dotkną mieszkańców kolejnych miejsc w Polsce, takich jak region bełchatowski czy Górny Śląsk" - oceniła Jędrasik.


Z kolei szefowa działu klimat i energia w Greenpeace Joanna Flisowska stwierdziła, że polskie społeczeństwo po raz kolejny będzie musiało ponieść koszty niekompetentnej polityki rządu i braku planu na odejście od węgla. "Od jutra Polska będzie musiała zapłacić ponad 2 mln zł dziennie za działalność kopalni Turów. Greenpeace ostrzegał, że tak się stanie, jeśli Polska nie wstrzyma wydobycia. Co gorsza brakuje też planu odchodzenia od węgla. Tej dramatycznej sytuacji dałoby się uniknąć, gdyby rząd zdecydował się przyjąć cel odejścia od węgla do 2030 roku" - powiedziała Flisowska.


Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. 21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.(PAP)


autorka: Karolina Mózgowiec


kmz/ drag/


Kraj i świat

2022-06-29, godz. 08:50 Stoltenberg: szczyt NATO w Madrycie ma historyczne znaczenie Szczyt NATO w Madrycie ma historyczne znaczenie, ponieważ musimy dostosować Sojusz do nowych wyzwań bezpieczeństwa - powiedział w środę sekretarz generalny… » więcej 2022-06-29, godz. 08:50 Workplace Options acquires Essi Systems’ stress, resiliency and emotional intelligence assessments and behavior change… RALEIGH, N.C., June 28, 2022 (GLOBE NEWSWIRE) -- Workplace Options, a leading provider of integrated global wellbeing solutions, announced that it acquired Essi… » więcej 2022-06-29, godz. 08:50 Elton John podarował Hard Rock International unikatowy garnitur od Gucciego w zamian za swój legendarny uniform Dodgersów… Wielokrotnie nagradzany wyróżnieniem Grammy legendarny artysta rozpoczął swoją historyczną trasę koncertową w Londynie w Hard Rock Cafe prywatnym występem… » więcej 2022-06-29, godz. 08:40 Raport: Polacy są przekonani, że jakiekolwiek okulary przeciwsłoneczne są lepsze niż żadne. To duży błąd (Med… Słońce jest nam niezbędne do życia, choć paradoksalnie może też wyrządzić dużo krzywdy naszemu organizmowi. W sezonie wakacyjnym wiele osób korzysta… » więcej 2022-06-29, godz. 08:40 Sobolewski (PiS): mamy w tej 236 posłów, ale to nie jest nasze ostatnie słowo Dołączenie do Zjednoczonej Prawicy trzech posłów z koła Polskie Sprawy to być może nie ostatni nowi posłowie w nieodległej perspektywie czasowej; mamy… » więcej 2022-06-29, godz. 08:40 Ethan Hawke i Pedro Pascal w obsadzie westernu Pedro Almodovara Do obsady krótkometrażowego filmu Pedro Almodovara, półgodzinnego westernu „Extrana forma de vida” („Dziwny sposób życia”) dołączył Ethan Hawke… » więcej 2022-06-29, godz. 08:10 IMGW ostrzega: upały i burze z gradem na południu i na wschodzie kraju Nawet 35 stopni wskażą termometry w południowo-wschodniej Polsce - ostrzega w środę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na południu kraju prognozowane… » więcej 2022-06-29, godz. 08:00 Szatkowski dla "Gazety Polskiej Codziennie": Więcej żołnierzy i broni na wschodniej flance Utworzone zostaną grupy bojowe na wschodniej flance NATO oraz będą przyjęte konkretne rozwiązania, które umożliwią natychmiastowe zwiększenie potencjału… » więcej 2022-06-29, godz. 08:00 Opolskie/ Ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami i upałem W środę na terenie całego regionu obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem i burzami z gradem - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania… » więcej 2022-06-29, godz. 08:00 Maląg: obywatele Ukrainy mogą wnioskować o pomoc w uzyskaniu nostryfikacji dyplomu ukończenia studiów W systemie praca.gov.pl obywatele Ukrainy mogą już składać wnioski o przyznanie finansowania opłaty pobieranej przez uczelnie wyższe za postępowanie nostryfikacyjne… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »