Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-20, 19:10 Autor: PAP

Ekolodzy: najwyższy czas, by stworzyć plan transformacji dla Turowa

Najwyższy czas, by zastosować się do orzeczenia TSUE i stworzyć plan transformacji energetycznej dla Turowa - komentują decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE organizacje ekologiczne. Podkreślają, że uchylanie się przez rząd od płacenia kar może skutkować uszczupleniem środków unijnych dla Polski.

Trybunał Sprawiedliwości postanowił w poniedziałek, iż ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów (do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju br.), Polska powinna płacić Komisji Europejskiej okresową karę pieniężną w wysokości 500 tys. euro dziennie. Ma to "wzmocnić skuteczność" nałożonego przez TSUE środka tymczasowego. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że polski rząd nie zamknie kopalni w Turowie. Zaznaczył, że kara finansowa, o której mówi TSUE, jest nieproporcjonalna do sytuacji i nie znajduje uzasadnienia w stanie faktycznym.


Jak zauważyły Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA oraz Fundacja "Rozwój TAK - Odkrywki NIE", Trybunał obniżył wymiar kary dziennej dziesięciokrotnie w stosunku do wniosku czeskiego rządu (5 mln euro), ale i tak będzie ona dotkliwa dla polskich podatników. "Czeka nas płacenie kar ok. 70 mln zł miesięcznie lub wstrzymanie działalności kopalni i elektrowni. Kara, która została dziś nałożona, zacznie być naliczana od czasu formalnego doręczenia orzeczenia polskim władzom. Jeśli rząd będzie się uchylał od płacenia kar, to wówczas mogą zostać uszczuplone unijne fundusze dla naszego kraju" - oceniły organizacje.


Jak zwróciły uwagę, Komisja Europejska potwierdziła, że region zgorzelecki, gdzie funkcjonuje kopalnia i elektrownia Turów, straci miliony z europejskich funduszy, ponieważ rząd i PGE obstają przy dacie zamknięcia kompleksu dopiero w 2044 roku, "nie wykazując tym samym zamiaru rozpoczęcia transformacji energetycznej jeszcze w tej dekadzie".


"TSUE pokazał właśnie polskim władzom i rządowi żółtą kartkę. Wcześniej w maju wysłał wyraźny sygnał, że w staraniach o przedłużenie wydobycia z odkrywki Turów do 2044 roku Polska popełnia faul za faulem. Kierowanie się bardzo wąsko pojętym rachunkiem ekonomicznym i analizowanie konfliktu wokół odkrywki Turów przez pryzmat interesów PGE oraz elektoratu PiS nieuchronnie zbliża nas do otrzymania czerwonej kartki. Może ona mieć różne postaci, ale z pewnością będzie dla Polski oraz polskiego budżetu bardziej kosztowna niż dziś zasądzone przez TSUE kary" – skomentował koordynator projektów Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” Kuba Gogolewski.


Jak dodał prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA Radosław Gawlik, najwyższy czas, by zastosować się do orzeczenia TSUE i stworzyć plan transformacji dla Turowa obejmujący wykorzystanie ponad 1 mld zł środków unijnych.


Organizacje przypomniały, że rozprawa w sprawie pozwu czeskiego rządu przeciwko Polsce ma się rozpocząć 9 listopada po tym, jak sąd zatwierdził wniosek Polski o przyspieszenie procedury. Ostateczny wyrok TSUE spodziewany jest na wiosnę 2022 r. Po wyroku kary finansowe będą wycofane - wskazano.


Ilona Jędrasik z Client Earth Polska podkreśliła na Twitterze, że pół mln zł dziennie za brak wykonania środków tymczasowych TSUE to kara, jaką zapłacimy za brak strategii i merytorycznego przygotowania rządu w sporze z UE. Według niej dotyczy to nie tylko Turowa, ale całej polskiej polityki energetycznej. "Rząd nie ma strategii odchodzenia od węgla, a związane z tym problemy boleśnie dotkną mieszkańców kolejnych miejsc w Polsce, takich jak region bełchatowski czy Górny Śląsk" - oceniła Jędrasik.


Z kolei szefowa działu klimat i energia w Greenpeace Joanna Flisowska stwierdziła, że polskie społeczeństwo po raz kolejny będzie musiało ponieść koszty niekompetentnej polityki rządu i braku planu na odejście od węgla. "Od jutra Polska będzie musiała zapłacić ponad 2 mln zł dziennie za działalność kopalni Turów. Greenpeace ostrzegał, że tak się stanie, jeśli Polska nie wstrzyma wydobycia. Co gorsza brakuje też planu odchodzenia od węgla. Tej dramatycznej sytuacji dałoby się uniknąć, gdyby rząd zdecydował się przyjąć cel odejścia od węgla do 2030 roku" - powiedziała Flisowska.


Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia. 21 maja TSUE przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.(PAP)


autorka: Karolina Mózgowiec


kmz/ drag/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 16:50 Kanada/ Pożary pustoszą lasy na zachodzie i wschodzie kraju, w Kolumbii Brytyjskiej i Quebecu Pożary lasów rozprzestrzeniły się w piątek w zachodniej prowincji Kanady - Kolumbii Brytyjskiej, podczas gdy wciąż nie udało się ugasić ognia trawiącego… » więcej 2023-06-09, godz. 16:40 Pomorskie/ Ostrzeżenie IMGW przed burzami z gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem, jakie spodziewane są w… » więcej 2023-06-09, godz. 16:40 Islandia/ MSZ: zawieszamy działalność naszej ambasady w Moskwie Kontakty polityczne, handlowe i kulturalne Islandii z Rosją znalazły się obecnie na najniższym poziomie w historii, dlatego podjęliśmy decyzję o zawieszeniu… » więcej 2023-06-09, godz. 16:40 USA/ "NYT": Satelity szpiegowskie wykryły wybuch w Nowej Kachowce tuż przed zawaleniem się zapory Amerykańskie satelity szpiegowskie wykryły wybuch zapory w Nowej Kachowce tuż przed jej zawaleniem się - podał w piątek 'New York Times', powołując się… » więcej 2023-06-09, godz. 16:30 Prognoza pogodny na 10 i 11 czerwca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, północna Europa będzie w zasięgu wyżu znad Skandynawii. Polska północna będzie na skraju wyżu… » więcej 2023-06-09, godz. 16:30 Ukraina/ Koncern Ukrhidroenerho: obszar podtopionych terenów będzie się powiększał jeszcze przez 4 dni Obszar terenów podtopionych w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze będzie się jeszcze powiększał przez cztery dni ze względu na ogrom wody w… » więcej 2023-06-09, godz. 16:30 French Open - w sobotę 24. wielkoszlemowy polski finał Iga Świątek w sobotę po raz czwarty wystąpi w singlowym finale wielkoszlemowym. O trzeci w karierze triumf we French Open powalczy z czeską tenisistką Karoliną… » więcej 2023-06-09, godz. 16:30 Żaryn: doniesienia o tym, że Ukraińcom i Białorusinom w Polsce przysługuje emerytura minimalna po symbolicznym stażu… Doniesienia prasowe wg których Ukraińcom i Białorusinom w Polsce przysługuje emerytura minimalna już po symbolicznym stażu pracy, to manipulacja - napisał… » więcej 2023-06-09, godz. 16:30 Prof. Pałys: wyzwaniem pozostaje systemowe inwestowanie w polski sektor nauki i szkolnictwa wyższego Wyzwaniem pozostaje systemowe inwestowanie w polski sektor nauki i szkolnictwa wyższego, w sposób strategiczny, przemyślany i długofalowy - powiedział PAP… » więcej 2023-06-09, godz. 16:20 Ks. prof. Cisło: UE używa kwestii uchodźców i ich relokacji jako pałki politycznej W kwestii uchodźców i ich relokacji nie ma merytorycznej dyskusji. W odniesieniu do Polski używa się jej jako pałki politycznej - powiedział portalowi wPolityce.pl… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »