Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-20, 17:10 Autor: PAP

Kurtyka: Polska nie zgodzi się na żadne rozwiązanie kosztem najsłabszych

Polska nie zgodzi się na żadne rozwiązanie, które będzie odbywało się kosztem najsłabszych grup społecznych – zapewnił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, odnosząc się do założeń unijnego pakietu Fit for 55. Przypomniał, że Polska ma wątpliwości do części proponowanych w pakiecie rozwiązań.

„Od wielu lat konsekwentnie podkreślamy, iż transformacja klimatyczna musi być sprawiedliwa i nie może pogarszać warunków w określonych regionach czy grupach społecznych. Mówimy, że aby polityka klimatyczna była skuteczna i wrażliwa na potrzeby ludzkie, musimy spoglądnąć na nią oczami bardzo wielu różnych grup społecznych” – mówił Kurtyka w wystąpieniu, odtworzonym podczas jednej z poniedziałkowych debat Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.


Ogłoszony w lipcu br. przez Komisję Europejską pakiet Fit for 55 („Gotowi na 55 procent”) to zestaw propozycji legislacyjnych służących dostosowaniu unijnej polityki klimatycznej, energetycznej, użytkowania gruntów, transportu i podatków do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. w perspektywie roku 2030 r., wobec poziomu z roku 1990 r. Pakiet ma być narzędziem zielonej rewolucji, zmierzającej do neutralności klimatycznej UE w roku 2050.


Jak przypomniał w poniedziałek minister Kurtyka, na propozycję KE składa się 13 projektowanych aktów prawnych, opisanych na ok. 4,5 tys. stron. Część z nich wychodzi naprzeciw polskim postulatom, przedstawionym na forum unijnym w ostatnich miesiącach.


„To m.in. podniesienie funduszu modernizacyjnego, utrzymanie darmowych uprawnień do emisji dla sektorów energochłonnych czy mechanizm Carbon Border Adjustment Mechanism (węglowy podatek graniczny – PAP), który pomoże zapewnić konkurencyjność np. dla sektorów stali, cementu czy nawozów” – wyliczał szef resortu klimatu. Zastrzegł, że wśród propozycji pakietu Fit for 55 są i takie, które – jak ocenił – wymagają „wnikliwej dyskusji”.


„Przede wszystkim potrzeba lepszego, głębszego odniesienia się do kwestii braku równowagi w systemie ETS dla beneficjentów funduszu modernizacyjnego. Mamy też bardzo poważne wątpliwości wobec zasadności i skuteczności wprowadzenia systemu handlu emisjami dla transportu i budynków” – mówił minister klimatu, zapowiadając rozmowy w tej sprawie m.in. z przedstawicielami krajów południa Europy.


„Argumentowaliśmy i będziemy argumentować, również w naszych rozmowach z krajami południa Europy, szczególnie dotkniętymi recesją postcovidową, które w obecnym kontekście stały się szczególnie wrażliwe na tę dyskusję, iż takie rozwiązania bez wprowadzenia odpowiednich mechanizmów zabezpieczających mogą uderzyć w najbiedniejsze grupy społeczne - te, które już są dotknięte ubóstwem energetycznym (…), ale również zależy nam na ty, aby nie rozszerzyć tego zjawiska” – tłumaczył Michał Kurtyka.


Podkreślił, że realizacja ambitnej polityki klimatycznej przy jednoczesnym zabezpieczeniu kwestii społecznych jest możliwa, wymaga jednak odpowiednich mechanizmów finansowych. „Wymaga ścieżki wykonalności, która zapewnia wsparcie zarówno inwestycyjne, jak i kompensujące ewentualne negatywne skutki prowadzonych działań” – dodał minister, według którego do zmian, które mogą prowadzić do zwiększenia obciążeń dla społeczeństwa, należy podejść bardzo ostrożnie.


„Już teraz musimy zadbać o minimalizację ryzyka wzrostu ubóstwa energetycznego – stąd projekty ustaw i działań nakierowane na odbiorcę wrażliwego, które przedstawiamy już teraz, wyprzedzając te dyskusje” – powiedział minister.


Pakiet Fit for 55 – ocenił Kurtyka - stanowi prezentację długofalowej drogi transformacji, niezbędnej dla podmiotów gospodarczych, chcących utrzymać swoją konkurencyjność. Minister zachęcał przedstawicieli różnych sektorów do włączenia się w dyskusję na temat unijnych propozycji – jej efektem ma być krajowa „biała księga” szans i wyzwań związanych z transformacją energetyczną.(PAP)


autor: Marek Błoński


mab/ pad/


Kraj i świat

2021-10-24, godz. 21:10 Liga holenderska - Ajax rozgromił PSV w meczu na szczycie Ajax Amsterdam rozgromił PSV Eindhoven 5:0 w meczu na szczycie w 10. kolejce ekstraklasy holenderskiej. Po tym zwycięstwie piłkarze z Amsterdamu umocnili się… » więcej 2021-10-24, godz. 21:10 Chiny chcą do 2060 r. ograniczyć zużycie paliw kopalnych do mniej niż 20 proc. Chiny zamierzają ograniczyć zużycie paliw kopalnych do mniej niż 20 proc. do 2060 r. - wynika z planu mającego na celu osiągnięcie neutralności węglowej… » więcej 2021-10-24, godz. 21:10 W. Brytania/ Piosenkarz Ed Sheeran zakażony koronawirusem Brytyjski piosenkarz Ed Sheeran poinformował w niedzielę, że test potwierdził u niego obecność koronawirusa, ale nadal będzie występował i przeprowadzał… » więcej 2021-10-24, godz. 21:00 1. liga piłkarska - kolejka remisów, wielkie emocje w derbach Łodzi (podsumowanie) Wszystkie niedzielne mecze 14. kolejki 1. ligi piłkarskiej zakończyły się remisami 2:2. Między innymi derby Łodzi, gdzie lider Widzew podejmował ŁKS. Sporo… » więcej 2021-10-24, godz. 21:00 Patriarcha Bartłomiej trafił do szpitala w pierwszym dniu wizyty w USA Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I został w niedzielę zabrany do szpitala niedługo po wylądowaniu w Waszyngtonie - poinformowała Grecka Prawosławna… » więcej 2021-10-24, godz. 21:00 Ekstraklasa piłkarska - Piast - Legia 2:1 (do przerwy) Piast Gliwice - Legia Warszawa 2:1 do przerwy Bramki: 1:0 Alberto Toril (10), 2:0 Alberto Toril (14), 2:1 Ernest Muci (21). Żółta kartka - Legia Warszawa:… » więcej 2021-10-24, godz. 21:00 Liga włoska - koniec zwycięskiej serii Napoli Po ośmiu zwycięstwach w pierwszych ośmiu meczach sezonu 2020/21 włoskiej ekstraklasy piłkarze Napoli zremisowali na wyjeździe z Romą 0:0 w meczu 9. kolejki… » więcej 2021-10-24, godz. 20:40 Ekstraklasa piłkarska - Warta - Stal 0:0 (opinie) Po meczu ekstraklasy piłkarskiej Warta Poznań - Stal Mielec (0:0) powiedzieli: Piotr Tworek (trener Warty Poznań): 'Zdobyliśmy punkt, który kompletnie… » więcej 2021-10-24, godz. 20:40 Włoska liga koszykarzy - 13 punktów Sokołowskiego, wyjazdowa wygrana Treviso Michał Sokołowski był drugim strzelcem Nutribullet Treviso w zwycięskim, wyjazdowym spotkaniu z Dolomiti Energia Trydent 79:72 w meczu 5. kolejki włoskiej… » więcej 2021-10-24, godz. 20:40 El. MŚ w hokeju na trawie - awans Walijczyków, Francuzów oraz Irlandek (wyniki) Męskie reprezentacje Francji i Walii oraz żeńska drużyna Irlandii awansowały do mistrzostw świata w hokeju na trawie. Polacy uplasowali się na siódmym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »