Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-17, 21:40 Autor: PAP

Premier Morawiecki o prof. Kulskim: Był przykładem poświęcenia dla Polski

Juliusz Eugeniusz Kulski był wielkim Polakiem i mężnym bohaterem, którego życie stanowi wspaniały przykład poświęcenia dla Polski - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście na cześć zmarłego architekta, działacza polonijnego i uczestnika Powstania Warszawskiego Juliana Eugeniusza Kulskiego.

List premiera został w piątek odczytany podczas mszy żałobnej po śmierci Kulskiego w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.


"Juliusz Eugeniusz Kulski był nie tylko wyjątkowym człowiekiem i świadkiem historii, ale przede wszystkim mężnym bohaterem. Całym swoim życiem dał przykład miłości Ojczyzny" - napisał szef rządu.


Morawiecki przypomniał bogatą biografię profesora, który w 1941 r. w wieku 12 lat wstąpił do szeregów Związku Walki Zbrojnej (później przemianowanej na Armię Krajową), gdzie służył w elitarnym batalionie Baszta i w Zgrupowaniu "Żniwiarz", a trzy lata później walczył w Powstaniu Warszawskim na Żoliborzu, dwukrotnie odnosząc rany.


"Kiedy wojna się skończyła, wyzwolony z niemieckiego obozu Julian Kulski znalazł się na wygnaniu w Stanach Zjednoczonych. Zaczął tam życie, ale nigdy nie zapomniał Polski" - zaznaczył premier.


W USA Kulski ukończył prestiżowy uniwersytet Yale na kierunku architektury i podczas swojej kariery "zasłynął jako wyjątkowy architekt, zarządzając ponad trzema tysiącami projektów w USA i na całym świecie przez ponad 60 lat". Był też ekspertem Banku Światowego, koordynując projekty kulturowe i oświatowe w Azji, Ameryce Południowej, Afryce i Europie.


Morawiecki podkreślił, że obok dokonań w architekturze, Kulski był aktywnym działaczem społeczeństwa obywatelskiego, będąc m.in. dyrektorem Fundacji Kościuszkowskiej i zakładając własną Fundację Kulskich. Zacytował też słowa profesora, w których tłumaczył misję organizacji:


"Chciałbym, by przyszłe pokolenia nie tylko pamiętały historię i heroizm warszawskich powstańców, ale zrozumiały, jakimi wartościami się kierowali. Chciałbym, by nasze wartości - pragnienie wolności, miłość ojczyzny, nieustępliwość w walce o życie i godność - trwały wiecznie".


Morawiecki podkreślił, że Kulski był pierwszym od czasów Kościuszki członkiem elitarnego stowarzyszenia weteranów, Towarzystwa Cyncynatów, założonego w Ameryce przez kombatantów wojny o niepodległość.


Historia jego życia jest niezwykła i służy jako wspaniały przykład poświęcenia i miłości do Polski. Dziś Polska żegna jednego ze swoich najwierniejszych i najbardziej oddanych jej synów. "Nigdy nie zapomnimy jego zaangażowania i poświęcenia dla Ojczyzny" - zapewnił premier.


Piątkowej mszy w Waszyngtonie przewodniczył arcybiskup Waszyngtonu kardynał Wilton Gregory. List premiera odczytał ambasador Piotr Wilczek, a wspomnienie o zmarłym wygłosiła amerykańska dziennikarka Rita Cosby, której ojciec Ryszard Kossobudzki walczył w Powstaniu Warszawskim razem z Kulskim.


Prof. Julian Eugeniusz Kulski zmarł 12 sierpnia 2021 r. w Waszyngtonie. Miał 92 lata. Urna z jego prochami zostanie przetransportowana do Polski, gdzie na początku października odbędą się oficjalne uroczystości pogrzebowe. Prochy z udziałem wojskowej asysty honorowej zostaną złożone w grobowcu rodziny Kulskich na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.


Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)


osk/ jar/


Kraj i świat

2024-04-23, godz. 14:10 Kraków/ Pierwsze dwie z czterech sióstr urodzonych w lutym w Szpitalu Uniwersyteckim wypisane do domu (korekta) Aniela i Agnieszka, pierwsze dwie z czterech sióstr urodzonych w lutym w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, we wtorek zostały wypisane do domu. Zdaniem specjalistów… » więcej 2024-04-23, godz. 14:10 Kraków/ 143 projekty szkolnego budżetu obywatelskiego wybrane do realizacji 51 krakowskich szkół ponadpodstawowych wzięło udział w czwartej edycji szkolnego budżetu obywatelskiego. Ich uczniowie zgłosili ponad 330 projektów. Do… » więcej 2024-04-23, godz. 14:10 Małopolskie/ Kęty wybrały wykonawcę budowy bloku komunalnego Kęty wybrały w przetargu firmę, która zbuduje w mieście blok komunalny. Budynek z 24 mieszkaniami ma być gotowy pod koniec przyszłego roku. Magistrat poinformował… » więcej 2024-04-23, godz. 14:10 Biernat: nie pamiętam jaka była data wyborów w przesłanym przeze mnie projekcie karty do głosowania Nie wypieram się maila wysłanego do b. wiceszefa MAP Tomasza Szczegielniaka z projektem karty do głosowania; nie pamiętam jaka była na nim data wyborów -… » więcej 2024-04-23, godz. 14:10 Śląskie/ Szef ŚZGiP: nowa kadencja będzie wymagająca przez środki europejskie i finanse Nowa kadencja samorządu będzie wymagająca ze względu na wykorzystanie funduszy europejskich, w tym terminy wynikające z Krajowego Planu Odbudowy, a także… » więcej 2024-04-23, godz. 14:10 Gliwice/ Prof. Marek Pawełczyk nowym rektorem Politechniki Śląskiej Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało prof. dr. hab. inż. Marka Pawełczyka na rektora Politechniki Śląskiej na kadencję 2024-2028 - poinformowała PAP we… » więcej 2024-04-23, godz. 14:00 Rybnik/ Kuczera: wyzwaniem dla miasta m.in. wymiana źródeł ciepła i odpady Dokończenie wymiany źródeł ciepła niezgodnych z regionalną uchwałą antysmogową, a także gospodarowanie odpadami, w tym potrzebę budowy spalarni - uważa… » więcej 2024-04-23, godz. 14:00 Poznań/ Zawarto umowę ws. gruntu pod budowę łuku torowego przy Okrąglaku Samorząd Poznania i właściciel Okrąglaka, budynku biurowego w centrum miasta, zawarli ugodę dotyczącą gruntu, na którym ma powstać łuk torów tramwajowych… » więcej 2024-04-23, godz. 14:00 Na UW i SGGW powstaje technologia wczesnego wykrywania chorób neurodegeneracyjnych Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego opracowują technologię diagnozowania chorób Parkinsona i Alzheimera we wczesnych… » więcej 2024-04-23, godz. 14:00 Prezes Okręgowej Izby Lekarskiej: kluczowe jest wprowadzenie systemu no-fault Z punktu widzenia lekarzy i pacjentów kluczowe jest wprowadzenie systemu no-fault - powiedział we wtorek nowy prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie dr… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »