Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-17, 21:10 Autor: PAP

Premierzy Polski i Litwy deklarują skuteczną ochronę granic

Kontynuowanie "wszelkimi niezbędnymi środkami" wysiłków na rzecz skutecznej ochrony swoich granic oraz wzmocnienie współpracy w zakresie obronności i interoperacyjności sił zbrojnych - zadeklarowali w piątek premierzy Polski - Mateusz Morawiecki i Litwy - Ingrid Szimonyte.

"Polska i Litwa zdecydowane są kontynuować, wszelkimi niezbędnymi środkami, wysiłki na rzecz skutecznej ochrony swoich granic, będących jednocześnie granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej, w tym przez stałe zapobieganie i zwalczanie nielegalnego ich przekraczania" - napisano w przyjętej w piątek w Warszawie deklaracji Morawieckiego i Szimonyte.


Premierzy podkreślili w niej, że potrzebne są nowe rozwiązania na poziomie UE umożliwiające państwom członkowskim "odpowiednią reakcję na celową instrumentalizację nielegalnej migracji przez państwa trzecie, a także zastosowanie skutecznych, jasno określonych środków, które pozwoliłyby państwom członkowskim na szybkie działanie i ochronę bezpieczeństwa zarówno na poziomie krajowym jak i unijnym".


"W obliczu hybrydowych działań na granicy podejmowanych przez autorytarny reżim białoruski w odwecie za sankcje przyjęte przez UE oraz wsparcie dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego, Polska i Litwa solidaryzują się w odpowiedzi na te działania i wspólnie dziękują KE oraz państwom członkowskim UE za okazane w tej sytuacji wsparcie" - napisano w deklaracji.


"Mając pełną świadomość wyzwań dotyczących bezpieczeństwa zarówno na szczeblu międzynarodowym, jak i regionalnym, rządy obu krajów deklarują zamiar kontynuowania wspólnych wysiłków oraz wdrożenia projektów prowadzących do wzmocnienia współpracy dwustronnej w zakresie obronności i interoperacyjności Sił Zbrojnych RP i Litwy" - zadeklarowali Morawiecki i Szimonyte.


Ponadto oświadczyli, że zamierzają "ściśle współpracować w dziedzinie wzmocnionego systemu odstraszania i obrony NATO przez podejmowanie wspólnych działań militarnych obejmujących dowództwa sojusznicze, siły zbrojne, plany i zdolności oraz koordynowanie stanowisk krajowych w celu dalszego rozwijania inicjatyw NATO".


"Polska i Litwa wyrażają potrzebę rozwoju zdolności obronnych państw członkowskich UE w pełnej synergii z działaniami NATO" - uważają premierzy Polski i Litwy. "Rządy obu krajów będą również zachęcać do zwiększenia zaangażowania Unii Europejskiej w obszarze bezpieczeństwa ze wschodnimi partnerami zgodnie z podejściem 360 stopni" - dodali.


Morawiecki i Szimonyte podkreślają, że "Polska i Litwa dostrzegają ryzyko i potencjalne konsekwencje wynikające z transgranicznego i międzysektorowego charakteru cyberataków". "Dlatego też oba rządy zgadzają się, iż kwestią niezwykle istotną jest zapewnienie efektywnej wymiany informacji i ścisłej współpracy podczas odpierania takich ataków" - zadeklarowano.


Oba rządy - jak napisano - przywiązują dużą wagę do ciągłego pogłębiania partnerstwa w obszarze spraw wewnętrznych, zwłaszcza w kwestii migracji. "Ostatnie wydarzenia związane z napływem nielegalnych migrantów oraz wzajemna solidarność i wsparcie okazywane w tych okolicznościach jeszcze bardziej wzmocniły stosunki dwustronne" - czytamy w dokumencie.


"Polska i Litwa wyrażają ponadto chęć kontynuowania współpracy na forach unijnych w kwestiach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, a w szczególności w zakresie I Pakietu Mobilności i rewizji sieci TEN-T oraz wzmocnienia infrastruktury granicznej przesmyku suwalskiego w celu zapewnienia bezpieczeństwa w regionie" - zadeklarowano.


W deklaracji podjęto też temat walki z pandemią COVID-19 i współpracę obu krajów w tym zakresie. "Rządy obu krajów wierzą, że doświadczenia zdobyte w trakcie pandemii wzmocnią nasze systemy opieki zdrowotnej i podkreślą wpływ służby zdrowia na skuteczne funkcjonowanie państw i społeczeństw" - napisano w deklaracji.


W kontekście odbudowy gospodarek po pandemii - jak podkreślają premierzy - podkreślono znaczenie unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. "Rządy obu krajów będą wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami w zakresie wdrażania wspomnianego instrumentu na poziomie krajowym zgodnie z Krajowymi Planami Odbudowy" - zadeklarowano.


"Doświadczenie zdobyte w trakcie pandemii pokazuje także, jak ważne jest ograniczenie zależności Unii Europejskiej od państw trzecich, zwłaszcza w zakresie materiałów i technologii o kluczowym znaczeniu, leków (w tym aktywnych składników farmaceutycznych i produktów pośrednich), wyrobów medycznych, żywności, infrastruktury i bezpieczeństwa" - wskazano.


Podkreślono także, że "dotacje przyznawane przedsiębiorcom prowadzącym działalność na terytorium UE przez rządy krajów niebędących członkami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju mogą zaburzać konkurencję na unijnym rynku wewnętrznym i stwarzać nierówne szanse". Premierzy stoją na stanowisku, że przedsiębiorstwa dofinansowane przez państwa trzecie są "w uprzywilejowanej sytuacji w porównaniu do firm z UE, które takich subsydiów nie otrzymują". "Polska i Litwa popierają zatem propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą wdrożenia nowych instrumentów mających na celu stworzenie jednakowych warunków funkcjonowania na rynku wewnętrznym w odniesieniu do podmiotów dofinansowywanych z krajów niebędących członkami UE" - napisano.


Oba rządy deklarują wsparcie dla przejścia na neutralność klimatyczną, ale w tempie odzwierciedlającym specyfikę każdego kraju. "Europa potrzebuje, aby przemysł oraz sektor MŚP stały się bardziej ekologiczne i cyfrowe, a także by były one w większym stopniu oparte na gospodarce o obiegu zamkniętym przy jednoczesnym zachowaniu swojej globalnej konkurencyjności" - napisano w deklaracji. Zdaniem jej autorów niezbędne są również "odpowiednie narzędzia", aby pomóc europejskiemu przemysłowi sprostać "wyzwaniom transformacji".


W opinii szefów rządów trzeba też umożliwić państwom członkowskim UE "proces sprawiedliwej transformacji akceptowalny społecznie oraz wspierany przez procesy oddolne i zasoby finansowe UE". "Należy położyć większy nacisk na równowagę zawodową i szanse poparcia dla rozwiązań pomostowych zapewniających transformację sprawiedliwą dla pracowników" - deklarują. "Musimy zająć się problemem rosnących kosztów życia i nie możemy pozwolić, by kosztowna transformacja ekologiczna finansowana była głównie przez konsumentów" - napisali.


Oba kraje zadeklarowały dalszą wymianę doświadczeń "w zakresie rynku pracy, tworzenia optymalnych warunków funkcjonowania dla rodzin oraz kwestii związanych z integracją osób niepełnosprawnych".


Polska i Litwa deklarują także dalszą współpracę "przy realizacji projektu synchronizacji systemów energetycznych państw bałtyckich z systemem energetycznym Europy kontynentalnej do roku 2025". "Jest to dobry przykład europejskiej solidarności energetycznej, a zarazem istotny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego krajów bałtyckich" - napisano w dokumencie.


Strony - jak podkreślono - deklarują chęć kontynuowania "wysiłków na rzecz rozwoju rynku skroplonego gazu ziemnego w regionie".


Oba kraje - czytamy w deklaracji - łączy wizja jak najpełniejszego uwolnienia potencjału współpracy w zakresie energii odnawialnej.


"Rządy będą kontynuowały wdrażanie postanowień Wspólnej Deklaracji Bałtyckiej na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej" - napisano. Oba rządy mają też wspólne stanowisko "w sprawie konieczności zapewnienia równych warunków dla lokalnych producentów energii w stosunku do producentów z krajów trzecich, którzy w nieuczciwy sposób wykorzystują niższe normy klimatyczne, środowiskowe i w zakresie bezpieczeństwa".


Ponadto rządy zobowiązały się do wspierania współpracy w obszarze badań naukowych i innowacji, a także promowania bezpośredniej współpracy między instytucjami szkolnictwa wyższego a państwowymi instytutami badawczymi.


Oba gabinety - jak czytamy - podkreślają także znaczenie efektywnego wdrożenia programu współpracy transgranicznej INTERREG Litwa-Polska na lata 2021-2027.Rządy Polski i Litwy mają też kontynuować współpracę w zakresie rozwoju połączeń transportowych oraz jak najszybszego sfinalizowania projektów Via Carpatia, Via Baltica i Rail Baltica. "Konieczne jest również dołożenie wszelkich starań, aby w odpowiednim czasie stworzyć dla pasażerów połączenie kolejowe między obiema stolicami – Warszawą i Wilnem" - podkreślono.


Ponadto oba kraje deklarują wspieranie inicjatywy mające na celu zwalczanie oszustw podatkowych i wzmocnienie współpracy administracyjnej w obszarze podatkowym m.in. w zakresie wymiany informacji, wiedzy, nowych technologii i najlepszych praktyk.


"W celu zacieśnienia stosunków oba rządy zachęcają właściwe ministerstwa do zintensyfikowania współpracy i dialogu, a także promowania kompleksowych działań prowadzonych wspólnie przez ich parlamenty" - zaznaczono.


Oba rządy wyraziły też chęć kontynuowania regularnych wzajemnych kontaktów dążąc do odbywania corocznych spotkań w tym formacie.


(PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ ann/


Kraj i świat

2024-04-24, godz. 10:50 Ignaczak-Bandych: to pan premier powinien zainicjować spotkanie z prezydentem (wideo) Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą ws. programu Nuclear Sharing powinien zainicjować pan premier Donald Tusk. Drzwi do Pałacu Prezydenckiego są otwarte… » więcej 2024-04-24, godz. 10:50 Mazowieckie/ Siedem osób z obrażeniami po wypadku białoruskiego autobusu Siedem osób odniosło obrażenia w wypadku białoruskiego autobusu w miejscowości Polaki kilkanaście kilometrów od Siedlec - poinformowała PAP kom. Ewelina… » więcej 2024-04-24, godz. 10:30 Sejm rozpoczął posiedzenie; zajmie się projektami ustaw o TK i wysłucha informacji PG m.in. o Pegasusie W środę, po godz. 10 Sejm rozpoczął posiedzenie. Pierwszego dnia posłowie zajmą się projektami ustaw ws. TK i wysłuchają informacji Prokuratora Generalnego… » więcej 2024-04-24, godz. 10:20 Jon Bon Jovi zdradził, że dzięki żonie przeszedł operację strun głosowych Niespełna dwa lata temu słynny rockman poddał się nowatorskiej operacji rekonstrukcji strun głosowych. W najnowszym wywiadzie Jon Bon Jovi ujawnił, że zdecydował… » więcej 2024-04-24, godz. 10:20 Ignaczak-Bandych: nie ma zgody prezydenta na likwidację CBA (wideo) Dzięki działaniom Centralnego Biura Antykorupcyjnego poziom korupcji w Polsce zdecydowanie zmalał, nie ma zgody prezydenta na likwidację CBA - powiedziała… » więcej 2024-04-24, godz. 10:20 Liga NHL - Rangers nie zwalniają tempa W lidze NHL tempa nie zwalniają hokeiści New York Rangers. W pierwszej rundzie fazy play off, najlepsza drużyna sezonu zasadniczego pokonała we wtorek u siebie… » więcej 2024-04-24, godz. 10:10 Miasta pragnące zieleni Pandemia pokazała, jak źle znosimy izolację. Okazało się, że akcje na rzecz lokalnej przyrody… Dr Kasper Jakubowski dostał dwie minuty, by przekonać prezeskę firmy deweloperskiej doswojego pomysłu. Wystarczyło. Szymon Bujalski w swojej książce „Recepta… » więcej 2024-04-24, godz. 10:10 Biała Podlaska/ Ewakuacja mieszkańców po znalezieniu niewybuchów przy ul. Sidorskiej W środę rano rozpoczęła się ewakuacja mieszkańców w rejonie ul. Sidorskiej w Białej Podlaskiej (Lubelskie), gdzie na placu budowy znaleziono bomby lotnicze… » więcej 2024-04-24, godz. 10:10 Ignaczak-Bandych: w środę spotkanie prezydenta z szefem MSZ (wideo) Prezydent Andrzej Duda spotka się w środę z szefem MSZ; rozmowa będzie dotyczyła zaplanowanego na czwartek wystąpienia Radosława Sikorskiego w Sejmie na… » więcej 2024-04-24, godz. 10:10 W. Brytania/ Resort obrony: rekordowa liczba Rosjan skazanych za dezercję Liczba rosyjskich żołnierzy skazanych za dezercję osiągnęła w marcu br. rekordowy poziom; rekordowa jest także liczba wniosków o azyl składanych w krajach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »