Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-16, 17:00 Autor: PAP

Opole/ Wspólna inicjatywa UKNF, NBP, KAS i UO na rzecz bezpieczeństwa w internecie

Około tysiąca osób przyszło w czwartek do Uniwersytetu Opolskiego na wykłady pt. "Bezpieczne klikanie - od przedszkola do seniora". Organizatorami wydarzenia był UKNF, NBP, KAS, policja i wydział nauk o polityce i komunikacji społecznej opolskiej uczelni.

W wykładach i pokazach przygotowanych przez pracowników opolskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Krajowej Administracji Skarbowej, KW Policji w Opolu i Uniwersytetu Opolskiego uczestniczyło około tysiąca osób - uczniów opolskich szkół oraz seniorów. Jak podkreślał prof. Adam Drosik, dziekan wydziału nauk o polityce i komunikacji społecznej, frekwencja pozytywnie zaskoczyła organizatorów.


"Jestem pod wrażeniem ilości osób, które pomimo deszczowej pogody przyszły na dzisiejsze zajęcia do naszej uczelni. To także najlepszy dowód na wagę problemu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa w korzystaniu z internetu. Pozostaje mieć nadzieję, że po wykładach, wiedza o sposobach działania oszustów internetowych i zasadach bezpiecznego korzystania z transakcji w sieci, dotrze do możliwie dużego grona mieszkańców regionu" - powiedział prof. Drosik.


Kierujący w UKNF zespołem ds. cybeprzestępczości Paweł Piekutowski w rozmowie z PAP zwrócił uwagę na rosnący problem przestępczości związanej z transakcjami w internecie.


"Wraz z rozpoczęciem pandemii obserwujemy wzrost transakcji oszukańczych. To niepokojąca tendencja związana jest z liczbą transakcji internetowych oraz kreatywnością przestępców, którzy podszywają się pod policjantów, kurierów, urzędników a ostatnio przedstawicieli loterii szczepionkowej. Wspólnym mianownikiem ich działań jest informacja, która przesyła link łączący nas ze specjalnie spreparowaną stroną, przygotowaną do uzyskania informacji dających im dostęp do naszego konta. Dlatego tak ważne jest dokładne czytanie informacji i zachowanie szczególnej ostrożności przy każdej transakcji wykonywanej za pośrednictwem internetu. W przeciwnym razie, zamiast nagrody lub pieniędzy za sprzedany towar narażamy się na atak oszustów, którzy potrafią błyskawicznie wyczyścić konto bankowe swoich ofiar" - powiedział Piekutowski.


Zdaniem komendanta wojewódzkiego policji w Opolu, nadinsp. Rafała Kochańczyka, tylko dzięki współpracy instytucji powołanych do ścigania cyberprzestęstw i akcjom informacyjnym w rodzaju tej zorganizowanej na Uniwersytecie Opolskim, możliwe jest skuteczne ograniczanie skutków działań cybeprzestępców.


"Internet jest wspaniałym narzędziem ułatwiającym nam życie, ale jest także wykorzystywany do działań przestępczych. Co więcej, przynosi niesamowite dochody tym, którzy się tym zajmują. Era przestępczości pospolitej znanej z lat 90. minionego wieku, przemija, a przestępcy przenoszą się do internetu, który daje im szanse na większą anonimowość i zyski. Niestety, niektóre państwa nie udostępniają danych ze swoich serwerów, co przestępcy wykorzystują do uprawiania swojego procederu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i uczulenie możliwie dużej grupy osób na zagrożenia związane z korzystaniem z sieci" - podkreślił nadinsp. Kochańczyk.


Dyrektor opolskiego oddziału NBP prof. Paweł Frącz zwrócił uwagę na edukacyjny aspekt wydarzenia oraz możliwości, jakie daje współpraca kilku instytucji.


"Proszę zwrócić uwagę na to, że w naszych wykładach nie mówimy o statystykach, a podawane przykłady przestępczych działań oraz metody ich zapobiegania są przedstawiane przez praktyków na konkretnych, wziętych z życia przypadkach. Mamy nadzieję, że po powrocie z zajęć do domu dzieci przekażą pozyskaną dzisiaj wiedzę rodzicom, a dziadkowie swoim wnukom, przez co łańcuszek ludzi świadomych zagrożeń będzie rósł. Cieszy nas także tak wysoka frekwencja na wykładach, co dowodzi celowości tego typu działań także w przyszłości" - powiedział prof. Frącz.


Oprócz wykładów NBP i policja przygotowały stoiska, na których pokazały m.in. sprzęt wykorzystywany przez funkcjonariuszy. Zainteresowani mogli także obejrzeć bicie monet kolekcjonerskich metodami stosowanymi przed kilkoma wiekami.(PAP)


autor: Marek Szczepanik


masz/ mark/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 12:00 Warszawa/ Wykład mistrzowski francuskiej intelektualistki prof. Chantal Delsol - 14 maja 'Współczesne nieszczęścia demokracji' - to tytuł wykładu mistrzowskiego prof. Chantal Delsol, francuskiej intelektualistki zajmującej się przemianami świata… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 Szef MSZ Ukrainy: Zachód musi zrozumieć, że era pokoju się skończyła Zachodni sojusznicy muszą zrozumieć, że 'era pokoju w Europie dobiegła końca' i nieuchronnie będziemy potrzebowali większej pomocy w walce z Rosją - powiedział… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 25 kwietnia - Międzynarodowy Dzień DNA. Co Polacy mają w genach? (MediaRoom) Choć dla większości osób oczywiste jest, że cechą łączącą ludność danego obszaru jest wspólne pochodzenie, rzadziej myślimy o wpływie genów na… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 Francja/ Macron: Europa jest śmiertelna, to, czy umrze, zależy od naszych wyborów (krótka) Europa jest dzisiaj śmiertelna; może umrzeć i zależy to wyłącznie od naszych wyborów - powiedział w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron w przemówieniu… » więcej 2024-04-25, godz. 12:00 Przydacz o informacji szefa MSZ: nie wydarzyło się nic poza słowami Nie wydarzyło się nic poza słowami; w dużej części były to wycieczki służące wewnątrzpolskiej wojence - tak poseł PiS Marcin Przydacz ocenił przedstawioną… » więcej 2024-04-25, godz. 11:50 GUS: w 2023 r. prawie 2,8 mln osób otrzymało pomoc w miejscu zdarzenia W 2023 r. blisko 2,8 mln osób otrzymało pomoc w miejscu zdarzenia, prawie 4 mln pacjentów skorzystało z pomocy w trybie ambulatoryjnym m.in. w izbach przyjęć… » więcej 2024-04-25, godz. 11:50 Ekstraklasa piłkarska - trener Śląska: najważniejsza będzie głowa Trener Śląska Wrocław Jacek Magiera przed meczem ekstraklasy z Ruchem Chorzów stwierdził, że rozgrywki wchodzą w decydującą fazę i kluczowa jest teraz… » więcej 2024-04-25, godz. 11:50 Prezydent zaprosił premiera na spotkanie 1 maja ws. m.in. Nuclear Sharing Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zaprosił premiera Donalda Tuska na spotkanie 1 maja przed południem w Pałacu Prezydenckim w sprawie programu… » więcej 2024-04-25, godz. 11:50 Szef MSZ: w sprawie ambasady w Berlinie prezydent Andrzej Duda radykalnie minął się z prawdą W sprawie ambasady w Berlinie prezydent Andrzej Duda radykalnie minął się z prawdą; rząd PO-PSL nie planował sprzedaży działki w Berlinie, rozstrzygnął… » więcej 2024-04-25, godz. 11:50 W Sejmie debata nad expose ministra Sikorskiego W Sejmie przed południem rozpoczęła się debata nad informacją szefa MSZ Radosława Sikorskiego na temat założeń polskiej polityki zagranicznej na 2024… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »