Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-16, 09:20 Autor: PAP

MDAG/ 129 festiwalowych filmów dokumentalnych dostępnych jest już online

129 filmów dokumentalnych, które w tym roku można było obejrzeć m.in. w Warszawie na tegorocznym festiwalu Millennium Docs Against Gravity (MDAG), od czwartku dostępnych jest online w całej Polsce. Widzowie mogą oglądać filmy do 3 października za pośrednictwem portalu www.mdag.pl.

Dostęp do filmów w serwisie możliwy jest jedynie na terytorium Polski; na wiele z nich liczba e-biletów jest ograniczona.


Hasło festiwalu "Świat się budzi" to słowa z filmu "Jestem Greta" Nathana Grossmana o słynnej szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg, którymi twórcy festiwalu wyrazili nadzieję, że rzeczywistość, po pokonaniu pandemii, zacznie wracać do normalności. Sam film zaś, od piątku w kinach, to przejmujący portret Thunberg, odsłaniający jej życie codzienne, w tym zmaganie się z zespołem Aspergera, a także jej walkę na rzecz powstrzymania katastrofy klimatycznej. Reżyser towarzyszył Grecie od momentu, gdy pod szwedzkim parlamentem rozpoczęła strajk szkolny, aż po wizytę na szczycie klimatycznym w Nowym Jorku.


"Chcemy, żeby festiwal niósł nadzieję, że społeczna solidarność, której jesteśmy świadkami obecnie, może zostać z nami na dłużej" - zaznaczyli organizatorzy, w tym dyrektor festiwalu Artur Liebhart, który we wcześniejszej rozmowie z PAP podkreślił znaczenie zmienionego w 2020 roku obrazu naszej codzienności.


"Każdy z nas, wychodząc z zamkniętego kręgu indywidualnej egzystencji może się zastanowić, czy nasz świat budzi się ku nowemu, czy też wszystko wróci na stare tory. A filmy, do obejrzenia których zachęcamy w tym roku, są także formą pytania, czy jesteśmy gotowi na zmiany, które po pandemii wydają się nieuchronne" - mówił Liebhart, zwracając uwagę, że wiele festiwalowych filmów zachęca do działania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata.


Wśród 129 filmów prezentowanych online znajdują się tytuły, które - jak podkreślili organizatorzy - okazały się hitami tegorocznej części kinowej oraz otrzymały prestiżowe nagrody. To m.in. zwycięzca konkursu na najlepszy film polski, czyli "Bukolika" w reż. Karola Pałki - kameralna i poetycka opowieść o Danusi i jej córce Basi, które żyją na obrzeżach wsi - jak czytamy w opisie filmu - "zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych".


"Nieoczekiwanie trafiłem w miejsce zupełnie mi nieznane. Wszystko wydawało mi się szokujące, nieprzystające do siebie, tajemnicze. Spędziłem tam cztery lata. Świat, który początkowo pozostawał obcy, z biegiem czasu zaczął jawić się jako idylliczna kraina" - mówił reżyser Karol Pałka.


Widzowie będą mogli obejrzeć także innych triumfatorów tegorocznego festiwalu np. dokument "Czarny Jezus", który wyreżyserował Luca Lucchesi wyróżniony Nagrodą za Najlepszy Debiut, "Stambuł bez smyczy" Elizabeth Lo, który otrzymał Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia, "Ucieczka na srebrny glob" Kuby Mikurdy - laureat Nosa Chopina dla Najlepszego Filmu o Muzyce i Sztuce, "Pieśni opresji" Estephana Wagnera i Marianne Hougen-Moragi, czyli zwycięzca Nagrody Amnesty International Polska czy "Skąd przybywamy" Marca Baudera, który okazał się najlepszym filmem o tematyce ekologicznej.


Twórcy 18. edycji MDAG dodali też, że online nie zabraknie także zwycięzców nagród przyznawanych w innych miastach festiwalowych. To m.in. film "Sabaya" w reż. Hogir Hirori, który zostały doceniona w Gdyni (Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni) oraz Poznaniu (Nagroda Wolności miasta Poznań).


Millennium Docs Against Gravity (MDAG) to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, którego celem jest m.in. ukazywanie fascynujących zjawisk współczesnego świata. W tym roku część kinowa festiwalu odbyła się - między 3 a 12 września - w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie, a wybrane filmy były też pokazywane w 27 innych miejscowościach w ramach "Weekendu z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity". (PAP)


nno/ dki/


Kraj i świat

2024-04-23, godz. 16:10 Raport dla Szlachetnej Paczki: 1,8 mln Polaków żyje za 20 zł dziennie 1,8 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, dysponując średnio kwotą 20 zł dziennie - wynika z badania przeprowadzono na zlecenie Szlachetnej Paczki. Raport… » więcej 2024-04-23, godz. 16:10 Synoptyk IMGW: W nocy możliwe przymrozki We wtorek najbardziej pochmurnie na północy kraju. Tam możliwe też przelotne opady deszczu, a nad morzem słabe opady deszczu ze śniegiem. W dzień zachmurzenie… » więcej 2024-04-23, godz. 16:10 Stolica/ Premiera pierwszego filmu dokumentalnego o muzyku Marku Bilińskim - w czwartek W Ursynowskim Centrum Kultury 'Alternatywy' 25 kwietnia odbędzie się premiera filmu dokumentalnego pt. 'Marek Biliński - życie jest muzyką' w reż. Grzegorza… » więcej 2024-04-23, godz. 16:10 "Polski van Gogh" od piątku dostępny dla publiczności Jedyny obraz Vincenta van Gogha w polskich kolekcjach - 'Wiejskie chaty pośród drzew' - oglądać będzie można od 26 kwietnia na wystawie 'Van Gogh. Historie… » więcej 2024-04-23, godz. 16:10 Prognoza pogody na 24 i 25 kwietnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, centralna oraz częściowo północna i południowa Europa znajdzie się pod wpływem rozległego niżu… » więcej 2024-04-23, godz. 16:10 Zgłoszenia do nagrody "Ambasador Polskiej Historii" IPN przyjmuje do końca kwietnia Do końca kwietnia IPN przyjmuje zgłoszenia osób i instytucji do nagrody 'Ambasador Polskiej Historii'. Jest ona kontynuacją nagrody 'Świadek Historii dla… » więcej 2024-04-23, godz. 15:50 Kamiński: nie podpisałem umowy z PWPW, bo nie znałem kosztów związanych z przygotowaniem wyborów (krótka3) B. szef MSWiA Mariusz Kamiński zeznał przed komisją śledczą, że nie podpisał umowy z PWPW na przygotowanie wyborów, bo nie znał kosztów jakie Wytwórnia… » więcej 2024-04-23, godz. 15:50 Niemcy/ Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Chin (aktl.) Współpracownik europosła prawicowo-narodowej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) został zatrzymany w Dreźnie pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Mężczyźnie… » więcej 2024-04-23, godz. 15:50 Ekspert: przymrozki to katastrofa dla dolnośląskich winnic (wywiad) Przymrozki na Dolnym Śląsku spowodowały straty w winnicach. Marek Dymkowski, szef tamtejszego stowarzyszenia winiarzy, mówi o katastrofie. Być może w maju… » więcej 2024-04-23, godz. 15:50 Szef MON rozmawiał z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii o rozwoju wojskowej współpracy i bezpieczeństwie w regio… Rozwój wojskowej współpracy i bezpieczeństwo w regionie - były tematami wtorkowej rozmowy szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza z sekretarzem obrony Wielkiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »