Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-15, 13:20 Autor: PAP

W piątek premiera spektaklu we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

We Wrocławskim Teatrze Pantomimy trwają ostatnie przygotowana do piątkowej premiery spektaklu w reżyserii Darii Kopiec „Mów o sobie, tylko o sobie”. Przedstawienie powstało w ramach obchodów Roku Różewicza we Wrocławiu.

Punktem wyjścia do przedstawienia było dla twórców opowiadanie Tadeusza Różewicza "Grzech". Realizatorzy stawiają w nim pytania, czy ślady powojennego modelu wychowania naznaczonego traumą są wciąż obecne we współczesnych strategiach budowania relacji oraz jakie są pokoleniowe konsekwencje stosowanego w tamtych latach "zimnego chowu".


Na scenie widzowie zobaczą piątkę aktorów, którzy, zanurzeni w domowej krzątaninie, rozgrywają między sobą niewypowiedziane konflikty, projekcje i pragnienia.


„Różewicz szuka wielkich tematów rzeczywistości i naszego ludzkiego funkcjonowania w codzienności i zwyczajności i to się stało naszym głównym tropem. Codzienność jest platformą budowania opowieści. To, co zazwyczaj ignorujemy jako zwyczajne i nieistotne, u nas wychodzi na pierwszy plan” – podkreśliła reżyserka Daria Kopiec.


Tytułem przedstawienia realizatorzy chcieli zasugerować, że „bez relacji z samym sobą, bez wewnętrznego dialogu czy dopuszczania do siebie emocji trudno wyjść z odwagą i otwartością do drugiego człowieka”.


Przedstawienie powstało w koprodukcji z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu w ramach obchodów Roku Różewicza we Wrocławiu. Premiera odbędzie się w piątek w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia. (PAP)


Autorka: Agata Tomczyńska


ato/ aszw/


Kraj i świat

2021-11-30, godz. 16:10 Odsłonięcie statuetki Oscara Jana A.P. Kaczmarka - w środę w warszawskim KinoGramie Twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk Jan A.P. Kaczmarek użyczył warszawskiemu KinoGramowi Oscara, którego otrzymał w 2005… » więcej 2021-11-30, godz. 16:10 Francja/ Prawicowy publicysta Eric Zemmour ogłosił start w wyborach prezydenckich w 2022 r. Prawicowy publicysta Eric Zemmour ogłosił we wtorek w nagraniu wideo opublikowanym w mediach społecznościowych swój start w wyborach prezydenckich we Francji… » więcej 2021-11-30, godz. 16:10 Rząd przyjął projekt ustawy o dokumentach paszportowych Rząd przyjął projekt ustawy o dokumentach paszportowych, zgodnie z którym powstanie nowy rejestr paszportowy; zniknie papierowa wersja wniosku o wydanie dokumentu… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Dyrektor sportowy PZLA: troje lekkoatletów trenuje w RPA; sytuacja spokojna Dyrektor sportowy PZLA Krzysztof Kęcki powiedział PAP, że trójka polskich lekkoatletów przebywa obecnie na zgrupowaniu w RPA. 'Sytuacja jest zupełnie spokojna… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Skuza: na koniec listopada rezerwa płynnych środków budżetu wyniosła ok. 150 mld zł Na koniec listopada rezerwa płynnych środków złotowych i walutowych na rachunkach budżetowych wyniosła ok. 150 mld zł - powiedział wiceminister finansów… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Ziobro: mam nadzieję, że wspólna odpowiedzialność organów państwa doprowadzi do uchwalenia nowej ustawy o SN Mam nadzieję, że wspólna odpowiedzialność organów państwa, od których zależy porządek i bezpieczeństwo prawne w Polsce, doprowadzi do uchwalenia w nieodległym… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Twórca „Synów anarchii” nakręci dla Netfliksa serial o Dzikim Zachodzie Kurt Sutter niedawno zakończył współpracę ze stacją FX, a już znalazł nowe miejsce do tworzenia kolejnych projektów. Podpisał kontrakt z platformą streamingową… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Opolskie/ Sejmik o pensji marszałka i stypendiach dla studentów medycyny Sejmik Województwa Opolskiego na wtorkowej sesji przyjął uchwałę o podwyżce wynagrodzenia dla marszałka i podniósł wysokość diet radnych. Zmienił także… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. przyjęcia projektu Umowy Partnerstwa Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę ws. przyjęcia projektu Umowy Partnerstwa dla realizacji polityki spójności 2021-2027 w Polsce. » więcej 2021-11-30, godz. 15:50 Abp Gądecki: Trzeba zachować przed oczyma nie tylko sprawę obrony granic, ale też sprawę migrantów (opis) Trzeba zachować przed oczyma nie tylko sprawę obrony granic Polski i UE, ale tak samo sprawę migrantów, którzy znaleźli się w położeniu, jakiego nikomu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »