Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-31, 13:20 Autor: PAP

ARP: do 2030 r. powstanie w Polsce pięć dolin wodorowych (MediaRoom)

W ramach Krajowego Planu Odbudowy środki przeznaczone na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych sięgną 800 mln EUR. Agencja Rozwoju Przemysłu uczestniczy w powołaniu pięciu dolin wodorowych, które mają powstać w Polsce do 2030 roku. „Jesteśmy w trakcie rewolucji energetycznej” – powiedział Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu ARP S.A. podczas tegorocznego Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Materiał wideo do pobrania: https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/arp-do-2030-r-powstanie-w-polsce-piec-dolin-wodorowych„ARP mocno włącza się w tworzenie regionalnych struktur, które będą koordynowały rozwój polskiej gospodarki wodorowej. Agencja pracuje obecnie nad ideą parków przemysłowych w całym kraju – stworzenia dużych powierzchni, które mogą być zagospodarowane przez dużych inwestorów” – wyjaśnił Paweł Kolczyński, wiceprezes zarządu ARP S.A., podsumowując panel o kierunkach rozwoju przemysłu ciężkiego w Polsce.


Przyszłe polskie huby wodorowe to: Dolnośląska Dolina Wodorowa, Podkarpacka DW, Wielkopolska DW, Mazowiecka DW oraz Śląskie Zagłębie Wodorowe. Pierwszy list intencyjny, którego sygnatariuszem jest ARP, w sprawie powołania Podkarpackiej Doliny Wodorowej w Rzeszowie, został podpisany 18 maja br.


Opracowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska strategia do 2030 r. zakłada, że pięć dolin wodorowych będzie stanowić zarówno trzon transformacji energetycznej, polegającej na przezbrojeniu sieci elektrycznych i ciepłowniczych na spalanie czy współspalanie wodoru, jak i transformacji w obszarze transportu publicznego w kierunku wykorzystania wodoru jako paliwa.


„Jesteśmy w trakcie transformacji, a nawet bardziej dobitnie, w trakcie rewolucji energetycznej, która skupia się przede wszystkim na poszukiwaniu zeroemisyjnych źródeł energii, czyli takich, które będą najmniej negatywnie oddziaływać na środowisko naturalne. Wodór pojawia się jako jeden z głównych pomysłów surowca energetycznego” – podkreślił Paweł Kolczyński.


Zdaniem wiceprezesa ARP S.A. doliny wodorowe stanowią szansę na rozwój polskiego przemysłu, firm współpracujących oraz ośrodków badawczo-rozwojowych.


„Jesteśmy biznesowo zainteresowani inwestycjami w rozwój innowacyjnych technologii wytwarzania energii. W Grupie Kapitałowej ARP S.A. są spółki, które zajmują się produkcją zeroemisyjnych środków transportu, jak również produkują szereg urządzeń mogących znaleźć zastosowanie w łańcuchu dostaw gospodarki wodorowej” - podkreślił.


Paweł Kolczyński wyraził również opinię, że pomimo wysokich kosztów wytwarzania wodoru, energia z niego wyprodukowana może stać się tańsza, bo nie trzeba będzie wnosić wysokich opłat od emisji CO2.


„Jeżeli chcemy doprowadzić do sytuacji, w której ceny energii elektrycznej docelowo spadną, to nie ma ucieczki od transformacji energetycznej i pozyskiwania energii w sposób, który jest zeroemisyjny albo dużo mniej negatywny dla środowiska. Prosty mechanizm – brak konieczności uiszczenia płat za emisję CO2 będzie na pewno skutkował spadkiem cen energii” – wyjaśnił i dodał, że nastąpi to jednak w horyzoncie długoterminowym.


Projekt Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r. wyznacza następujące cele:


· osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów;


· rozpoczęcie eksploatacji 800 – 1000 nowych autobusów wodorowych, również wyprodukowanych w Polsce;


· powstanie co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru;


· powstanie, co najmniej 5 dolin wodorowych będącymi centrami doskonałości w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowie infrastruktury.


W ramach Krajowego Planu Odbudowy środki przeznaczone na projekty wpisujące się w rozwój technologii wodorowych sięgną 800 mln EUR. Realizacja projektów z tego zakresu będzie możliwa również dzięki uzyskaniu pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej – Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania.


Źródło informacji: PAP MediaRoom


UWAGA: Za materiał opublikowany przez redakcję PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”.


Kraj i świat

2022-01-26, godz. 11:40 Opolskie/ Kolejny pedagog z Rudnik oskarżony o wyłudzenie pieniędzy Do sądu rejonowego w Oleśnie został skierowany akt oskarżenia przeciwko Agnieszce W. oskarżonej o wyłudzenie 3,6 tys. złotych za lekcje, które się nie… » więcej 2022-01-26, godz. 11:40 Białoruś/ Do graniczącego z Polską Brześcia skierowano oddział powietrznodesantowy Rosji W graniczącym z Polską Brześciu na Białorusi ulokowano batalion pojazdów sił powietrznodesantowych Rosji - podała we wtorek śledząca działania rosyjskich… » więcej 2022-01-26, godz. 11:40 Rzecznik MZ: Najbliższe dni pokażą, czy hospitalizacje będą rosły Najbliższe dni będą rozstrzygające, jeśli chodzi o liczbę osób, które trafią z COVID-19 do szpitala. Łącznie mamy do dyspozycji dla tych pacjentów… » więcej 2022-01-26, godz. 11:40 Smoliński (PiS): komisja regulaminowa zarekomendowała uchylenie immunitetu szefowi NIK (opis) Sejmowa komisja regulaminowa zarekomendowała uchylenie immunitetu szefowi NIK Marianowi Banasiowi; za głosowało 9 posłów, przeciw - 7 - poinformował przewodniczący… » więcej 2022-01-26, godz. 11:40 Rudzka prokuratura ma już opinię balistyczną ws. śmiertelnego postrzelenia zatrzymywanego 36-latka Prokuratura w Rudzie Śląskiej, wyjaśniająca okoliczności śmiertelnego postrzelenia w tym mieście przez policjantów uzbrojonego 36-letniego Łukasza P.… » więcej 2022-01-26, godz. 11:40 Dolnośląskie/ Burmistrz Jawora oskarżony m.in. o przekroczenie uprawnień i przyjmowanie łapówek O przekroczenie uprawnień, naruszanie praw pracowniczych oraz żądanie wręczenia korzyści majątkowych i przyjmowanie takich korzyści w związku z pełnieniem… » więcej 2022-01-26, godz. 11:40 Andrusiewicz: Plan na najbliższe dni to zwiększyć możliwości i wydolność systemu testowania Plan na najbliższe dni to zwiększyć możliwości i wydolność systemu testowania - powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz… » więcej 2022-01-26, godz. 11:30 Bułgaria/ Kolejny dobowy rekord zakażeń SARS-CoV-2; 12 399 nowych przypadków W ciągu ostatniej doby odnotowano w Bułgarii 12 399 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, to najwyższa liczba od początku epidemii; odsetek pozytywnych… » więcej 2022-01-26, godz. 11:30 Elton John zaraził się koronawirusem. Z tego powodu odwołuje koncerty w Stanach Słynny brytyjski wokalistka został zmuszony do przełożenia dwóch koncertów, które miały się odbyć w Dallas w ramach jego pożegnalnej trasy koncertowej… » więcej 2022-01-26, godz. 11:30 Sejm/ Sasin do KO: jeśli upominacie się o ceny gazu dla przedsiębiorców, jedźcie do Brukseli Jeśli dziś upominacie się o ceny gazu dla polskich przedsiębiorców, jedźcie do Brukseli i tam się upominajcie, to biurokraci europejscy zabraniają nam… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »