Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-20, 09:20 Autor: PAP

Kanada/ Koniec rozprawy w sprawie ekstradycji wiceprezes Huawei

W Vancouver zakończyła się po ponad 2 latach rozprawa w sprawie ekstradycji z Kanady do USA wiceprezes Huawei Meng Wanzhou. Jednak sędzia Heather Holmes zapowiedziała, że decyzji nie należy oczekiwać przed 21 października.

Sędzia Holmes będzie obecnie rozważać, czy przedstawione podczas rozprawy dowody byłyby wystarczające do przeprowadzenia procesu o oszustwo w Kanadzie. Dopiero na tej podstawie zdecyduje o ekstradycji Meng. Ostateczne decyzje będzie podejmować minister sprawiedliwości Kanady. Jak relacjonowały media, sędzia Holmes poinformowała w środę, że następne posiedzenie sądu odbędzie się 21 października br. i zapowiedziała już, że nie wyda wówczas wyroku.


Prokuratorzy przedstawiali dowody mające świadczyć o tym, że bank HSBC, z którym Meng prowadziła rozmowy, nie został poinformowany, iż lokalna irańska spółka w istocie jest własnością Huawei. Dowodem mają być m.in. slajdy z prezentacji pokazane przez Meng w rozmowach z HSBC. Z kolei prawnicy Meng argumentują, że prezentacja nie wprowadzała w błąd, a bank nie poniósł żadnych strat. W sprawie chodzi o to, czy Meng doprowadziła świadomie do naruszenia przez HSBC amerykańskich sankcji gospodarczych wobec Iranu.


Sprawa Meng, która zaważyła na relacjach między Kanadą i Chinami, trwa od grudnia 2018 r., gdy Kanada, na wniosek USA, zatrzymała wiceprezes Huawei na lotnisku w Vancouver. Amerykańskie władze uważają, iż Meng popełniła oszustwo, wprowadzając w błąd banki co do zaaangażowania Huawei w Iranie i na tej podstawie domagają się jej ekstradycji.


Meng, po tygodniowym pobycie w areszcie, została zwolniona za kaucją i jest pod nadzorem elektronicznym. Mieszka w swojej rezydencji w Vancouver. Chiny żądały, by USA zrezygnowały z wnioskowania o ekstradycję.


Kilka dni po zatrzymaniu Meng, w Chinach aresztowano dwóch Kanadyjczyków, Michaela Kovriga i Michaela Spavora. Spavor został skazany kilkanaście dni temu na 11 lat więzienia pod zarzutem szpiegostwa i przekazywania tajemnic państwowych Chin innym krajom, a także na deportację. Proces Kovriga zakończył się w marcu br., ale nie wiadomo, kiedy zostanie wydany wyrok w jego sprawie. Kanada stoi na stanowisku, że zatrzymanie obu Kanadyjczyków nie ma podstaw, a media wskazują na związki między zatrzymaniem Meng w Kanadzie i traktowaniem Spavora i Kovriga.


Rząd w Pekinie twierdzi, że sprawy Kovriga i Spavora oraz Meng nie są powiązane. Jednak prawnicy Meng wskazywali od początku procesu ekstradycyjnego, że obrona jest utrudniona w związku z tym, że jej sprawa może mieć wpływ na innych. Zaś były ambasador Chin w Kanadzie Cong Peiwu powiedział w maju ub.r. telewizji Global News, że „największym problemem” w relacjach między Chinami a Kanadą jest „przypadek Meng Wanzhou”.


Z Toronto Anna Lach (PAP)


lach/ tebe/


Kraj i świat

2022-05-29, godz. 14:20 Prognoza pogody na 30 maja Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że nad Europą dominować będą niże. Polska będzie pod wpływem układu niżowego z ośrodkiem głównym… » więcej 2022-05-29, godz. 14:20 Synoptyk IMGW: niedziela na północy kraju z deszczem i burzami W niedzielę, pod względem pogody, kraj będzie podzielony na dwie połowy: północną z opadami deszczu i burzami oraz pogodną część południową - powiedział… » więcej 2022-05-29, godz. 14:10 Kraków/ 50-metrowe flagi Polski i Ukrainy na koncercie Scorpions 50-metrowe flagi dwóch państw - Polski i Ukrainy - rozwinięte zostały podczas sobotniego koncertu Scorpions w TAURON Arenie Kraków. Był to gest solidarności… » więcej 2022-05-29, godz. 13:50 Wrocław/ 13. Leo Festiwal pod hasłem “Nasi sąsiedzi i my” Pod hasłem “Nasi sąsiedzi i my” odbędzie się we Wrocławiu 13. Leo Festiwal organizowany przez Narodowe Forum Muzyki. W wydarzeniu weźmie udział m.in… » więcej 2022-05-29, godz. 13:40 Poznań/ Platformę lęgową dla rybitw ustawiono na poznańskich Szachtach Platformę lęgową dla rybitw ustawiono na poznańskich Szachtach. Konstrukcja ma imitować piaszczystą wyspę, naturalne środowisko lęgowe rybitw. W przyszłym… » więcej 2022-05-29, godz. 13:30 Ukraina/ Skromniejsze obchody Dnia Kijowa w cieniu wojny W niedzielę mieszkańcy stolicy Ukrainy obchodzą Dzień Kijowa, czyli urodziny miasta. W tym roku świętujemy skromnie, jest wojna i nikt nie ma głowy do zabawy… » więcej 2022-05-29, godz. 13:30 Lubuskie/ W poniedziałek 62. rocznica Wydarzeń Zielonogórskich W poniedziałek (30 maja br.), w Zielonej Górze odbędą się obchody 62. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich - masowego protestu mieszkańców tego miasta w… » więcej 2022-05-29, godz. 13:30 Przeznaczona dla rolników cyfrowa platforma doradcza eDWIN będzie dostępna od piątku Od piątku rolnicy będą mogli korzystać z bezpłatnej aplikacji doradczej eDWIN, która ma m.in. przekazywać ostrzeżenia o załamaniach pogody czy występowaniu… » więcej 2022-05-29, godz. 13:30 Zmarł słynny dżokej Lester Piggott W wieku 86 lat zmarł legendarny brytyjski dżokej Lester Piggott. W swojej karierze odniósł rekordowe dziewięć zwycięstw w Derby i wygrał 4493 wyścigi… » więcej 2022-05-29, godz. 13:20 Poznań/ Rusza sezon letnich festiwali i imprez kulturalnych Co najmniej 15 festiwali muzycznych, kwalifikujący do Oscara Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych 'Animator' oraz festiwal miłośników książek - takie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »