Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-10, 14:10 Autor: PAP

RPO przeciwko ekstradycji świadka Jehowy do Rosji; składa kasację do Sądu Najwyższego

Rzecznik Praw Obywatelskich chce uchylenia zgody na ekstradycję obywatela Ukrainy do Rosji; złożył kasację w tej sprawie do Sądu Najwyższego - wynika z informacji Biura RPO. Według Rzecznika mężczyzna, który jest świadkiem Jehowy, może być narażony na prześladowania w Rosji.

Jak poinformowano na stronie RPO, sprawa dotyczy pana Oleha, obywatela Ukrainy. We wrześniu 2020 r. sąd okręgowy wyraził zgodę na jego ekstradycję do Rosji, gdzie jest poszukiwany za przestępstwa gospodarcze, w tym oszustwo i fałszowanie dokumentów. Sąd uznał wtedy, że przynależność Ukraińca do wspólnoty Świadków Jehowy nie jest przeszkodą w wydaniu go Federacji Rosyjskiej. Zdaniem sądu nie może stać się to samodzielną podstawą odmowy wydania takiej zgody. Sąd przyznał, że choć przeciw wyznawcom tego nurtu religijnego w Rosji ostatnio wszczynano liczne postępowania karne, to jednak wynikały one głównie z podejrzeń, że mogą one prowadzić działalność ekstremistyczną. Sąd argumentował, że jeżeli ścigany jej nie prowadził, to nie można uznać, że może być narażony na złe traktowanie przez władze rosyjskie tylko w związku z wyznawaną wiarą.


Postanowienie o wyrażeniu zgody na ekstradycję utrzymał w październiku 2020 r. sąd apelacyjny, który podzielił pogląd, że wydanie Ukraińca jest zgodne z wiążącymi Polskę umowami międzynarodowymi w zakresie dotyczącym wolności od tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania, a także prawa do rzetelnego procesu sądowego. Sąd zwrócił uwagę, że mężczyzna przebywając dotychczas w Rosji nie doświadczył wrogiego traktowania z uwagi na obywatelstwo, jak również ze względu na przynależność do Świadków Jehowy.


Z tymi postanowieniami nie zgodził się RPO i skierował do Sądu Najwyższego kasację, w której wniósł o uchylenie orzeczenia w celu "należytego i wszechstronnego rozważenia, czy nie zachodzą podstawy do odmowy wydania ściganego". "Rozważenie wskazanych okoliczności, zgodnie z zasadami procesowymi, mogłoby doprowadzić do wydania odmiennego co do istoty rozstrzygnięcia" - wskazał Rzecznik.


Zdaniem RPO stanowisko sądu apelacyjnego jest ogólne i nie może zostać uznane za spełniające warunek rzetelnej kontroli - popartej rzeczową, konkretną argumentacją. Według Rzecznika stanowisko sądu pozbawione jest merytorycznej argumentacji, przede wszystkim uwzględniającej wyjątkową sytuację ściganego jako członka Świadków Jehowy.


W skardze wskazano, że sąd nie wyjaśnił, dlaczego nie zachodzą obawy, że ścigany nie jest szczególnie narażony na nieprzestrzeganie w Rosji jego prawa do wolności od tortur oraz nieludzkiego i poniżającego traktowania w powiązaniu z prawem do wolności sumienia i religii.


"Tymczasem w Rosji za działalność ekstremistyczną uznaje się np. pokojowe wyznawanie tej religii, polegające choćby na modlitwie i czytaniu literatury religijnej. Świadkowie Jehowy są tam zatrzymywani i skazywani na kary długotrwałego więzienia - tylko i wyłącznie ze względu na przynależność wyznaniową" - wskazano na stronie RPO.


Jak podkreślił Rzecznik, sąd zignorował przedstawione przez obrońców ściganego raporty organizacji pozarządowych i międzynarodowych, które wprost wskazują na rodzaj praktyk stosowanych przez władze Federacji Rosyjskiej wobec członków tej wspólnoty religijnej.


RPO wskazał przy tym, że przez Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej uznał w kwietniu 2017 r. Zbór Świadków Jehowy za organizację nielegalną. "Sąd Najwyższy zakazał działania centralnej organizacji Świadków Jehowy i jej filii na terenie Rosji, uznając, że grupa składająca się z 395 organizacji lokalnych i ponad 170 tys. zwolenników była organizacją ekstremistyczną. Świadkom Jehowy, którzy nadal manifestują swoje przekonania, grozi postępowanie karne i kara do 12 lat pozbawienia wolności" - argumentuje Rzecznik.


Zwrócił też uwagę, że Unia Europejska w oficjalnych stanowiskach wskazywała na sytuację Świadków Jehowy w Rosji, którzy są prześladowani i nie mają swobody praktykowania religii.


"Obligowało to Sąd Apelacyjny do dogłębnego i konkretnego uzasadnienia, dlaczego uważa, że wobec ściganego, będącego wyznawcą religii uznanej za ekstremistyczną, nie zachodzi ryzyko naruszenia art. 3 EKPC wobec wydania ściganego do kraju, w którym przedstawiciele jego religii tylko i wyłącznie ze względu na przynależność wyznaniową są zatrzymywani, pozbawiani wolności, skazywani na długotrwałe więzienia, poddawani przemocowym praktykom i traktowani ze względu na swoją wiarę gorzej niż inni" - podkreślił Rzecznik. (PAP)


autor: Mateusz Mikowski


mm/ lena/


Kraj i świat

2022-07-05, godz. 08:40 Czarnek: jedyny program PO to pucz, zamach stanu i łamanie przepisów prawa Jedyny program PO to pucz, zamach stanu i łamanie przepisów prawa - ocenił we wtorek w PR24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Ktoś, kto nawołuje… » więcej 2022-07-05, godz. 08:40 Politico: rosyjscy Żydzi uciekają z kraju z obawy, że staną się kolejnym celem Kremla Wraz z szalejącą wojną, która trwa na Ukrainie piąty miesiąc, i represjami skierowanymi przeciwko wolnościom obywatelskim w kraju, rosyjscy Żydzi obawiają… » więcej 2022-07-05, godz. 08:40 IMGW ostrzega przed silnym deszczem z burzami oraz burzami z gradem i upałami na południu i wschodzie kraju Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym deszczem z burzami, burzami z gradem i upałem. Ostrzeżenia… » więcej 2022-07-05, godz. 08:30 Łódzkie/ Zderzenie trzech samochodów na dk72; trasa zablokowana Jedna osoba została ranna w wypadku, do którego doszło we wtorek rano na drodze krajowej nr 72 w Łódzkiem. W miejscowości Marianów Rogowski zderzyły się… » więcej 2022-07-05, godz. 08:30 Wtorek (05.07) - zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata (8:10) Nie mam żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, że grozi nam ograniczenie nauki stacjonarnej. Przygotowujemy się do pełnego… » więcej 2022-07-05, godz. 08:20 Szef komisji AiSW: będziemy pytać o to, jak wygląda kwestia sankcji nałożonych na firmy rosyjskich oligarchów Na dzisiejszym posiedzeniu komisji będziemy pytać o to, jak wygląda kwestia sankcji i ewentualna pomoc dla pracowników firm, które zostały nimi objęte -… » więcej 2022-07-05, godz. 08:20 „Napalm girl” ze słynnego zdjęcia z wojny w Wietnamie asystowała ukraińskim uchodźcom Kobieta, która jako mała dziewczynka została poparzona napalmem w czasie wojny w Wietnamie, a jej zdjęcie stało się jednym z najbardziej znanych symboli… » więcej 2022-07-05, godz. 08:10 Warszawa/ Lokomotywownia "Olszynka Grochowska" jest zabytkiem Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków unikatowy obiekt budownictwa kolejowego jakim jest budynek hali lokomotywowni 'Olszynka… » więcej 2022-07-05, godz. 08:10 Czarnek: nie mam sygnałów, że we wrześniu grozi nam ograniczenie nauki stacjonarnej Nie mam żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, że grozi nam ograniczenie nauki stacjonarnej. Przygotowujemy się do pełnego trybu… » więcej 2022-07-05, godz. 08:10 W. Brytania/ Ministerstwo obrony: Rosja poprawiła koordynację działań swoich wojsk W odróżnieniu od poprzednich faz wojny, przy zdobywaniu Lisiczańska Rosji udało się osiągnąć w miarę skuteczną koordynację działań co najmniej dwóch… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »