Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-06, 02:20 Autor: PAP

Japonia/ MKOl odebrał akredytacje osobom wywierającym naciski na Cimanouską

Międzynarodowy Komitet Olimpijski cofnął akredytacje i nakazał opuszczenie wioski olimpijskiej dwóm osobom z białoruskiej reprezentacji, które wywierały presję i starały się zastraszyć biegaczkę Kriscinę Cimanouską - podała w piątek agencja Reutera.

Osoby te opuszczą w najbliższych godzinach Tokio i powrócą na Białoruś - pisze Reuters.


Decyzja o cofnięciu akredytacji działaczom sportowym zapadła po wewnętrznym dochodzeniu MKOl, który nie przyjął wersji wydarzeń przedstawionej przez białoruski komitet olimpijski utrzymujący, że odsunął Kryscinę Cimanouską od udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio z powodu jej złego "stanu emocjonalno-psychicznego". Ona sama twierdziła, że władze sportowe próbowały zmusić ją do powrotu na Białoruś i groziły represjami.


Problemy Cimanouskiej zaczęły się, gdy publicznie skrytykowała swoich trenerów za to, że z powodu ich zaniedbań do igrzysk nie dopuszczono trzech białoruskich biegaczek, a ona sama została zapisana w związku z tym do udziału w sztafecie 4x400 m, choć to nie jest jej specjalność, bo biega na 200 m.


W ubiegłą niedzielę sprinterka zaalarmowała media i światową opinię publiczną, że jej sportowi opiekunowie – po odsunięciu jej od startów – próbują ją zmusić do powrotu na Białoruś. Decyzja, według jej relacji, zapadła "na wyższym szczeblu", a przyczyną były jej wypowiedzi. Na lotnisku w Tokio sportsmenka zgłosiła się na policję i oświadczyła, że zamierza ubiegać się o azyl polityczny w Europie. Następnie udała się do Ambasady RP, gdzie otrzymała ochronę. Po przyznaniu jej wizy humanitarnej przez polskie służby, biegaczka udała się do Warszawy przez Wiedeń.


W czwartek do 24-letniej sportsmenki dołączył jej małżonek, który również ma przyznaną wizę humanitarną. (PAP)


mars/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 11:10 MKiŚ: Michał Mistrzak p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Premier Mateusz Morawiecki, na wniosek szefa resortu klimatu i środowiska Michała Kurtyki, powierzył Michałowi Mistrzakowi pełnienie obowiązków Głównego… » więcej 2021-09-20, godz. 11:10 Lubelskie/ Policjanci uratowali małego kotka przed lisami Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej znaleźli w Koroszczynie (pow. bialski) przemoczonego małego kotka, który schował się w zaroślach… » więcej 2021-09-20, godz. 11:10 MZ: ostatniej doby wykonano ponad 22,3 tys. testów, wykryto 363 zakażenia koronawirusem Ostatniej doby wykonano ponad 22,3 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 14,7 tys. antygenowych - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto… » więcej 2021-09-20, godz. 11:10 Holandia/ Eksplozja ładunku wybuchowego w Amsterdamie uszkodziła kilka domów W poniedziałek nad ranem eksplodował ładunek wybuchowy w północnej części stolicy Holandii. Jak informuje policja, była to próba okradzenia bankomatu… » więcej 2021-09-20, godz. 11:00 El. MŚ siatkarek - pierwszy awans Kolumbii, zagra w turnieju w Polsce i Holandii Siatkarki Kolumbii po raz pierwszy zakwalifikowały się do mistrzostw świata i wystąpią w turnieju w Polsce i Holandii w 2022 roku. W południowoamerykańskich… » więcej 2021-09-20, godz. 11:00 Wielkopolskie/ Przez niską frekwencję referendum w Kleczewie nieważne Niedzielne referendum w sprawie odwołania przed upływem kadencji Rady Miejskiej w Kleczewie (Wielkopolskie) jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji -… » więcej 2021-09-20, godz. 11:00 Białystok/ Będzie pomnik Seweryna Nowakowskiego - ostatniego przedwojennego prezydenta miasta W Białymstoku powstanie pomnik upamiętniający ostatniego przedwojennego prezydenta tego miasta Seweryna Nowakowskiego - zdecydowali w poniedziałek jednogłośnie… » więcej 2021-09-20, godz. 11:00 Opolskie/ 85 tysięcy uczniów w regionie otrzymało pieniądze z programu Dobry Start Do połowy września opolski oddział ZUS wypłacił 25.4 mln złotych w ramach programu Dobry Start. Jak poinformował Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny… » więcej 2021-09-20, godz. 11:00 Ponad 19 mln 244 tys. osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19 W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest… » więcej 2021-09-20, godz. 10:50 Media: mieszkańcy Donbasu jechali na wybory do Rosji specjalnymi pociągami i autobusami Mieszkańców samozwańczych republik w Donbasie na Ukrainie zawożono specjalnymi autobusami i pociągami na wybory w Rosji - pisze Radio Swoboda. Media donoszą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »