Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 23:30 Autor: PAP

Senat/ Głosowanie ws. uchwały w 160. rocznicę śmierci księcia Adama Jerzego Czartoryskiego - w piątek

Senat w piątek będzie głosował ws. uchwały w 160. rocznicę śmierci księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd Jego pamięci i oddaje cześć Jego zasługom dla sprawy narodowej – głosi uchwała.

W czasie czwartkowego posiedzenia, senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KO) przypomniał, że „książę Adam Czartoryski odegrał wybitną i wyjątkową rolę w polskiej polityce pierwszej połowy XIX wieku”.


Książę Adam Jerzy Czartoryski był głównym orędownikiem sprawy polskiej w czasie Kongresu Wiedeńskiego, którego uchwały – choć niezadowalające z punktu widzenia sprawy polskiej – stworzyły namiastkę państwa polskiego w postaci powołanego Królestwa Polskiego oraz potwierdziły na forum europejskim prawa narodu polskiego, dając dyplomatyczną podstawę do ich obrony na forum międzynarodowym przez kolejnych kilkadziesiąt lat.


Jak przypomniał Ujazdowski, w czasie Powstania Listopadowego Czartoryski stanął na czele Rządu Narodowego, a po powstaniu – skazany przez władze carskie na karę śmierci – zorganizował ośrodek (umownie, od siedziby księcia, określany jako Hotel Lambert), który prowadził skuteczną akcję dyplomatyczną na rzecz sprawy polskiej. Książę był również opiekunem emigrantów i kultury narodowej tworzonej na Wielkiej Emigracji.


„Wszystko to czyni go wybitnym reprezentantem polityki polskiej w jednym z najtrudniejszych momentów naszej historii” – napisano w projekcie uchwały.


„Przypadająca 15 lipca 160. rocznica śmierci jest znakomitą okazją do wyrażenia mu należnego uznania ze strony niepodległej Polski, dla której powstania tak wytrwale pracował” – podsumowano. (PAP)


autorka: Anna Kruszyńska


akr/ pat/


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 19:10 Szczepienie po przechorowaniu COVID-19 - skuteczniejsze wobec wariantu delta, niż bez przechorowania Osoby zaszczepione szczepionką mRNA przeciwko COVID-19, które wcześniej przebyły tę chorobę, silniej neutralizują wariant delta wirusa SARS-CoV-2 w porównaniu… » więcej 2021-09-22, godz. 19:10 KRRiT przyjęła uchwałę w sprawie przyznawania koncesji podmiotom spoza EOG (krótka) Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła w środę, przed głosowanie w sprawie koncesji dla TVN, uchwałę 'w sprawie podjęcia działań mających na celu… » więcej 2021-09-22, godz. 19:00 Hiszpania/ W czasie pandemii liczba samobójstw wśród młodzieży większa o 250 proc. Podczas pandemii Covid-19 liczba samobójstw oraz prób odebrania sobie życia przez młodych Hiszpanów zwiększyła się o 250 proc. - wynika ze statystyk krajowych… » więcej 2021-09-22, godz. 18:50 Śląskie/ Rybnik przypomina: 100 dni na wymianę najstarszych kotłów węglowych Na wymianę najstarszych kotłów węglowych zgodnie z uchwałą antysmogową woj. śląskiego pozostało w regionie 100 dni - przypomniał w środę samorząd… » więcej 2021-09-22, godz. 18:50 W. Brytania/ Organizatorzy Londyńskiego Tygodnia Mody apelują o ograniczenie produkcji ubrań Organizatorzy Londyńskiego Tygodnia Mody przestrzegli wytwórców ubrań, że z uwagi na troskę o środowisko naturalne czas zmniejszyć produkcję i sprzedaż… » więcej 2021-09-22, godz. 18:40 ONZ/ Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Czarnogóry Milo Djukanovićem Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w środę w Nowym Jorku z prezydentem Czarnogóry Milo Djukanovićem, z którym dyskutował o rozszerzeniu Unii Europejskiej… » więcej 2021-09-22, godz. 18:40 21-latek z Leżajska przeszedł operację w szpitalu Rydygiera w Krakowie 21-letni rowerzysta, który w poniedziałek w Leżajsku stracił rękę, przebywa w szpitalu Rydygiera w Krakowie, gdzie przeszedł już kilkugodzinną operację… » więcej 2021-09-22, godz. 18:40 Biały Dom: prezydenci Biden i Macron uzgodnili powrót ambasadora Francji do USA (krótka) Prezydent USA Joe Biden uzgodnił z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, że francuski ambasador wróci do Waszyngtonu w przyszłym tygodniu - poinformował… » więcej 2021-09-22, godz. 18:30 "Rinaldo" zainauguruje Festiwal Barokowy w Warszawie Premierą opery 'Rinaldo' Georga Friedricha Haendla Polska Opera Królewska rozpocznie 25 i 26 września Festiwal Barokowy. Festiwal potrwa do 23 październik… » więcej 2021-09-22, godz. 18:20 Turniej WTA w Ostrawie - Świątek awansowała do ćwierćfinału Rozstawiona z numerem pierwszym Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA w Ostrawie. W środę polska tenisistka pokonała reprezentującą Kazachstan… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »