Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 22:50 Autor: PAP

Nowe obowiązki producentów w projekcie nowelizacji ustawy o opakowaniach

System rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) za opakowania jego produktów wprowadza projekt zmian ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, opublikowany w czwartek przez ministerstwo klimatu. Projekt trafił do konsultacji.

Projekt przewiduje podzielenie strumienia opakowań na konsumenckie, oraz pozostałe - z handlu, dystrybucji czy przemysłu. Podział oznacza również oddzielne traktowanie tych strumieni w kontekście wykonywania ustawowych obowiązków, takich jak recykling i jego rozliczanie, opłaty produktowe itp.


Producenci w ramach ROP będą ponosić specjalną opłatę opakowaniową. Jej stawki określi minister klimatu; będą one zróżnicowane m.in. ze względu na rodzaj opakowania, możliwość recyklingu, zawartość materiału pochodzącego z recyklingu po uwzględnieniu dochodów z ponownego użycia, sprzedaży materiałów z recyklingu oraz z nieodebranych kaucji.


Producenci nałożone na nich ustawą obowiązki recyklingu opakowań będą mogli wykonywać albo samodzielnie, albo za pośrednictwem organizacji odpowiedzialności producentów.


Organizacje te będą miały obowiązek przeznaczenia 95 proc. środków pochodzących z wynagrodzenia na rzecz podmiotów prowadzących recykling oraz zbierających odpady opakowaniowe. W ten sposób będą zapewniały osiągnięcie ustawowego poziomu recyklingu - podkreśla się w uzasadnieniu.


Minister klimatu będzie dodatkowo ustalał, w drodze rozporządzenia, wymagane w danym roku poziomy recyklingu odpadów opakowaniowych i wysokość opłaty produktowej.


Jak zaznacza się w Ocenie Skutków Regulacji, koszty wynikające z ROP „zostaną zapewne wliczone do ceny oferowanych produktów w opakowaniach”. Jednocześnie wnoszona przez przedsiębiorców opłata opakowaniowa dofinansuje koszty zagospodarowania odpadów opakowaniowych w gminach, co spowoduje zmniejszenie opłat na rzecz gmin wnoszonych z tego tytułu przez mieszkańców - wskazuje OSR.


Projekt zakłada nałożenie obowiązku selektywnego zbierania swoich opakowań na wyprowadzających produkty w butelkach PET na napoje o pojemności do 3 litrów, wraz z ich zakrętkami i wieczkami. Dodatkowo, pokrywki i wieczka z tworzyw sztucznych będą przymocowane do tych pojemników podczas użytkowania.


Projekt wprowadza definicję detergentu do użytku domowego, co oznacza wyłączenie chemii gospodarczej z definicji środków niebezpiecznych. Wynikiem tej zmiany będzie rozliczanie tych opakowań w ramach zwykłych opakowań dla gospodarstw domowych.


Planuje się zwolnienie z opłaty recyklingowej jednorazowych toreb na zakupy z tworzyw biodegradowalnych. W uzasadnieniu podkreśla się, że torby takie mogłyby być wydawane bezpłatnie, jednak ze względu na wyższe koszty ich produkcji w porównaniu do toreb z tradycyjnych tworzyw sztucznych, prawdopodobnie trzeba będzie za nie płacić.


Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska publikacja projektu oznacza rozpoczęcie konsultacji projektowanych przepisów ze stroną społeczną.


"W ich ramach planowane są spotkania publiczne z przedstawicielami branży. Wszystkie podmioty, które są zainteresowane omówieniem zaproponowanych przepisów i wypracowaniem najbardziej optymalnych rozwiązań, prosimy o kontakt drogą mailową (Departament.Gospodarki.Odpadami@klimat.gov.pl) w celu ustalenia dogodnego terminu spotkania" - informuje resort.


Konsultacje będą prowadzone przez 30 dni od dnia publikacji projektu ustawy - dodano. (PAP)


wkr/ mmu/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 14:00 W. Brytania/ Media: do 150 wojskowych kierowców ma rozwozić paliwo Do 150 wojskowych kierowców cystern ma pomóc w dostarczaniu paliwa na stacje benzynowe w Wielkiej Brytanii, aby złagodzić kryzys, będący efektem problemów… » więcej 2021-09-28, godz. 14:00 Kościński: to nie jest moment na konsolidację fiskalną (krótka) Polska gospodarka jest w dobrym stanie, ale to jeszcze nie moment na konsolidację fiskalną - oświadczył we wtorek minister finansów Tadeusz Kościński. Jak… » więcej 2021-09-28, godz. 14:00 Prezydent: Targalski był człowiekiem ogromnej erudycji, a zarazem moralnej bezkompromisowości Jerzy Targalski był człowiekiem ogromnej erudycji, a zarazem moralnej bezkompromisowości, odwagi i obywatelskiego zaangażowania - napisał do uczestników… » więcej 2021-09-28, godz. 14:00 Zmarł piłkarski mistrz świata z 1966 roku Roger Hunt W wieku 83 lat po długiej chorobie w poniedziałek wieczorem zmarł Roger Hunt, który w 1966 roku zdobył z piłkarską reprezentacją Anglii mistrzostwo świata… » więcej 2021-09-28, godz. 13:50 Łódzkie/ Motocyklista nie udzielił pomocy znajomej, która spadła z pojazdu Policjanci z Radomska (woj. łódzkie) odnalazła 24-letniego motocyklistę, który, wioząc swoją znajomą, podniósł przednie koło jednośladu, a pasażerka… » więcej 2021-09-28, godz. 13:50 Lubelskie/ Jeszcze ponad 5 proc. niespisanych mieszkań w regionie Lubelski GUS poinformował, że mieszkańcy województwa nie spisali jeszcze 5 proc. mieszkań podczas narodowego spisu powszechnego. GUS zgłosił policji 13… » więcej 2021-09-28, godz. 13:40 Belgia/ Spadła liczba hospitalizacji z powodu Covid-19, wzrosła zgonów Najnowsze belgijskie dane pokazują spadek liczby osób z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa. Zmniejsza się również liczba osób z Covid-19 przyjmowanych… » więcej 2021-09-28, godz. 13:40 Sąd: oskarżeni winni przewrócenia pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego, ale bez kary (krótka) Sąd Rejonowy w Gdańsku uznał we wtorek trzech mieszkańców Warszawy winnymi przewrócenia dwa temu pomnika ks. prałata Henryka Jankowskiego, ale z uwagi na… » więcej 2021-09-28, godz. 13:40 Kraków/ W środę rusza 19. festiwal Sacrum Profanum Klasyka muzyki współczesnej w ośmiu odsłonach, czyli siedem koncertów i spektakl - to program 19. festiwalu Sacrum Profanum, który już w środę rozpocznie… » więcej 2021-09-28, godz. 13:40 KO chce informacji rządu nt. "korupcji i nepotyzmu w państwie PiS" Koalicja Obywatelska chce, aby premier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie informację na temat skali 'korupcji i nepotyzmu' w państwie PiS. W ocenie posłów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »