Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 22:30 Autor: PAP

W. Brytania/ Ponad 40 tys. studentów skorzysta z programu, który zastąpi Erasmusa

Ponad 40 tys. brytyjskich studentów będzie mogło wyjechać w nowym roku akademickim na zagraniczne uczelnie dzięki programowi Turing, który zastąpi im unijny program wymiany studenckiej Erasmus - ogłosiło brytyjskie ministerstwo edukacji.

Jak poinformowano, granty w ramach programu, na który w pierwszym roku przeznaczono 110 milionów funtów, przyznano ponad 120 uniwersytetom i innym szkołom wyższym, dzięki czemu będą mogły one zapraszać swoich studentów i uczniów do składania wniosków o indywidualne dofinansowanie nauki na zagranicznych uczelniach czy staży zawodowych. Jak podkreślono, 48 proc. miejsc ma zostać przeznaczone dla studentów z mniej zamożnych rodzin. Uczestnicy programu będą mogli wyjechać do ponad 150 krajów, z którymi zawarto umowy - nie tylko z Unii Europejskiej, jak było w przypadku Erasmusa, ale też do USA, Kanady, Japonii, a nawet do Azerbejdżanu, Iraku czy Mongolii.


Wprawdzie bezpośrednie porównanie z liczbą osób wyjeżdżających wcześniej jest trudne, bo dane dotyczące programu Erasmus+ uwzględniają także staże pracowników naukowych, które nie są jeszcze objęte programem Turing, ale brytyjski rząd wskazuje, że na pewno będzie ich znacząco więcej. Dla studentów uniwersytetów przeznaczone jest 28 tys. miejsc, podczas gdy na wymianę w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2018-19 wyjechało 18,3 tys. osób.


Program Turing oferuje więcej miejsc i więcej możliwości, jeśli chodzi o kierunki wyjazdów, ale krytycy wskazują, że będzie on pokrywać koszty podróży i pobytu, a w przypadku mniej zamożnych także ubezpieczenia czy wizy, ale już nie czesne na zagranicznych uczelniach. Tymczasem program Erasmus działa na zasadzie wzajemności, więc brytyjscy studenci byli automatycznie zwolnieni z czesnego w zamian za to, że studenci z pozostałych krajów UE nie musieli płacić czesnego na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii. Natomiast program Turing nie jest programem wymiany, lecz dofinansowania brytyjskim studentom wyjazdów zagranicznych, tzn. nie mogą z niego korzystać zagraniczni studenci, by przyjeżdżać na brytyjskie uniwersytety.


Patronem programu jest Alan Turing, słynny XX-wieczny brytyjski matematyk, kryptolog i informatyk, uznawany za ojca sztucznej inteligencji.


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ akl/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: we wtorek chłodniej i z opadami w zachodniej części kraju Po kilku dniach słonecznej pogody, we wtorek będzie nieco chłodniej, a w zachodniej części kraju pojawią się chmury i przelotne deszcze - powiedział PAP… » więcej 2021-09-28, godz. 06:20 Paryski hotel Le Meurice zaprasza w podróż śladami Picassa Określany mianem domu artystów hotel oferuje swoim gościom niecodzienną przygodę. Poznanie stolicy Francji z okresu belle epoque, kiedy żył w niej Pablo… » więcej 2021-09-28, godz. 06:20 Kołtan: Za część szczepiennych zaniechań winę ponoszą lekarze. (wywiad) Za część szczepiennych zaniechań winę ponoszą lekarze. Zbyt łatwo dyskwalifikują pacjentów ze szczepień, z czego ci chętnie korzystają - mówi PAP… » więcej 2021-09-28, godz. 06:10 USA/ 8700 pracowników nowojorskich domów spokojnej starości zaszczepiło się przeciw Covid-19 Co najmniej 8700 pracowników domów spokojnej starości w stanie Nowy Jork w USA zdecydowało się przyjąć szczepionkę przeciwko Covid-19, aby uniknąć utraty… » więcej 2021-09-28, godz. 06:10 Ponad 19 mln 375 tys. osób w Polsce jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 W pełni zaszczepionych jest w Polsce ponad 19 mln 375 tys. osób. Według najnowszych danych w Polsce wykonano dotąd 37 mln 143 tys. 538 iniekcji. W poniedziałek… » więcej 2021-09-28, godz. 05:40 Prognoza pogody na 28 i 29 września Jak podaje IMGW, Europa północno-zachodnia jest w zasięgu rozległego niżu z rejonu Islandii, z którym związane są układy frontów atmosferycznych. Na… » więcej 2021-09-28, godz. 05:30 Chile/ Prezydent Pinera zapowiada zniesienie stanu wyjątkowego Prezydent Chile Sebastian Pinera zapowiedział, że od piątku w kraju przestanie obowiązywać stan wyjątkowy, uchwalony przez parlament niedługo po tym, jak… » więcej 2021-09-28, godz. 05:20 USA/ Prezydent Duda w Fox News: Nie zgodziliśmy się na przywożenie do Polski ludzi siłą (opis) Nie zgodziliśmy się na przywożenie do Polski ludzi siłą - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News, którego fragmenty… » więcej 2021-09-28, godz. 04:20 Kanada/ Otwarto wystawę o książce ukazującej Polskę w stu słowach W Art Gallery of Mississauga, publicznej galerii sztuki miasta Mississauga w Kanadzie, otwarto w poniedziałek wystawę o książce 'Twaróg, słonie i pierogi… » więcej 2021-09-28, godz. 04:00 USA/ Prezydent Duda w Fox News: Nie zgodziliśmy się na przywożenie do Polski ludzi siłą (krótka) Nie zgodziliśmy się na przywożenie do Polski ludzi siłą - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji Fox News, którego fragmenty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »