Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 22:30 Autor: PAP

USA wzywają nowego prezydenta Iranu do powrotu do rozmów nuklearnych

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w czwartek, w dniu zaprzysiężenia nowego prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego, że Waszyngton wzywa go do powrotu do rozmów nuklearnych. Zastrzegł, że czas na dyplomatyczne rozwiązanie tej kwestii jest ograniczony.

Raisi, ultrakonserwatywny duchowny, został wcześniej w czwartek zaprzysiężony przez parlament Iranu na ósmego prezydenta tego kraju.


Teheran prowadzi rozmowy z sześcioma światowymi mocarstwami, w tym USA, dotyczące przywrócenia zawartego w 2015 roku międzynarodowego porozumienia nuklearnego, w ramach którego zniesiono sankcje nałożone na Teheran w zamian za jego odstąpienie od programu broni nuklearnej.


20 czerwca odbyła się ostatnia dotąd, szósta runda negocjacji w sprawie odnowienia układu, a termin siódmej nie został jeszcze wyznaczony. Decyzja w tej sprawie miała zapaść po powołaniu w sierpniu nowego rządu Iranu.


Jak komentuje Reuters, objęcie przez Raisiego urzędu szefa państwa oznacza, że wszystkie rodzaje władzy w Republice Islamskiej - ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza - są już kontrolowane przez "twardogłowych lojalnych wobec duchowo-politycznego przywódcy Iranu ajatollaha Alego Chameneia".


Z porozumienia Stany Zjednoczone wyprowadził w 2018 roku ówczesny prezydent Donald Trump; na utrzymanie umowy w mocy nalegali jego pozostali sygnatariusze.


Raisi zapewnił, że przede wszystkim będzie dążył do zniesienia amerykańskich sankcji wobec jego kraju. Wyraził poparcie dla kontynuowania rozmów z sześcioma mocarstwami w sprawie irańskiego programu nuklearnego; rokowania te utknęły w martwym punkcie. W Iranie powszechnie oczekuje się jednak, że nowy prezydent przyjmie twardszą linię w negocjacjach o ożywieniu tego paktu.


Umowa nuklearna z Iranem z 2015 roku przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a w zamian społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj. Trump nie tylko wycofał Waszyngton z porozumienia, ale też nałożył na Iran drastyczne sankcje gospodarcze. (PAP)


fit/ akl/


arch.


Kraj i świat

2021-09-18, godz. 08:50 Zginął górnik w kopalni Borynia W sobotę nad ranem zginął górnik w kopalni Borynia, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Mężczyzna został przygnieciony podczas transportu… » więcej 2021-09-18, godz. 08:50 SG: ponad 430 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym Od początku obowiązywania stanu wyjątkowego w pasie przy granicy polsko-białoruskiej wydano ponad 430 pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym… » więcej 2021-09-18, godz. 08:30 Rzeszów/ Carter Johnson z Kanady wygrał II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej Carter Johnson z Kanady wygrał II Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w kategorii pianistów. Wśród zespołów kameralnych zwyciężył… » więcej 2021-09-18, godz. 08:10 Raport ZPP: EU-ETS nie działa zgodnie z ideą wolnego rynku Działania europejskiego systemu handlu emisjami gazów cieplarnianych EU-ETS nie można uznać za zgodne z ideą wolnego rynku - ocenia w specjalnym raporcie… » więcej 2021-09-18, godz. 08:10 Tatry/ Niedźwiedzie pojawiają się w okolicach osiedli Niedźwiedzie w poszukiwaniu pożywienia zaczęły pojawiać się w okolicach osiedli pod Tatrami. Te wielkie drapieżniki były widywane m.in. w okolicach ścieżki… » więcej 2021-09-18, godz. 08:10 Kanada przez wyborami, główne tematy: koszty życia, służba zdrowia, klimat, praca i domy Według badania przeprowadzonego przez Abacus Data najważniejsze w programach partii są koszty życia (38 proc.), poprawa systemu opieki zdrowotnej (25 proc.)… » więcej 2021-09-18, godz. 07:50 Podkarpackie/ Silne opady deszczu; ponad 130 interwencji Przeszło 130 razy wyjeżdżali w ciągu ostatniej doby na Podkarpaciu strażacy do usuwania skutków silnych opadów deszczu w regionie - poinformował w sobotę… » więcej 2021-09-18, godz. 07:50 Kara 1,9 mln zł dla parafii za nielegalne wycięcie 269 drzew Urząd gminy Ełk nałożył na Parafię Rzymsko-Katolicką pw. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Wsi Ełckiej karę ponad 1,9 mln zł za wycięcie bez pozwolenia… » więcej 2021-09-18, godz. 07:30 Historyk z IPN: wspieramy Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu od strony merytorycznej IPN w Łodzi wspiera Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu od strony merytorycznej - zapewnia dyrektor łódzkiego Oddziału IPN dr hab. Dariusz Rogut… » więcej 2021-09-18, godz. 07:30 MF: zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią zwiększy wpływy do budżetu Zmiana umów podatkowych z Maltą i Holandią, która przewiduje wprowadzenie rozwiązań ograniczających agresywną optymalizację podatkową, zwiększy wpływy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »