Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 22:20 Autor: PAP

Włochy/ Rząd: obowiązek przepustek Covid-19 dla pracowników szkół

We Włoszech wszyscy pracownicy szkół, zarówno nauczyciele, jak i cały pozostały personel, muszą mieć od nowego roku szkolnego przepustkę Covid-19 - ogłosił rząd w czwartek. Wprowadzono też wymóg takich przepustek, tzw. Green Pass, dla studentów uczelni wyższych.

"Podejmujemy działania, aby szkoły mogły zostać otwarte w warunkach bezpieczeństwa we wrześniu, i wprowadzamy obowiązkową przepustkę dla całego personelu szkolnego"- poinformował minister zdrowia Roberto Speranza na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.


W przypadku uczelni wyższych wymóg przepustek dotyczyć będzie zarówno pracowników, jak i studentów.


Nowe przepisy przewidują zawieszenie pensji pracowników placówek oświatowych po pięciu dniach nieobecności z powodu braku przepustki Covid-19, wystawianej na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z zakażenia lub negatywnego wyniku testu. Taka nieobecność w szkole zostanie uznana za nieusprawiedliwioną.


Ponadto zapadła decyzja o obniżce cen błyskawicznych testów na obecność koronawirusa dla dzieci i młodzieży wykonywanych w aptekach. 8 euro będą one kosztowały dla osób w wieku 12-18 lat, a 15 euro dla wszystkich pozostałych Włochów. Obecnie cena ta wynosi ponad 20 euro.


Od 1 września obowiązywać będzie wymóg przepustki Covid-19 w środkach transportu na długich dystansach, a więc w samolotach, na statkach, w pociągach Intercity i dużych prędkości oraz w autobusach kursujących między regionami.


Na mocy nowego rozporządzenia osoba zaszczepiona, która miała kontakt z zakażonym, będzie musiała odbyć 7-dniową kwarantannę, a nie, jak obecnie, 10-dniową.


Minister zdrowia podkreślił, że nowe przepisy mają na celu uniknięcie zamykania branż i "ochronę wolności".


Wymóg przepustki Covid - podkreślił Speranza - "to absolutnie nie jest zwycięstwo jednej strony, ale (zwycięstwo) kraju, bo to jest sprawiedliwe rozporządzenie, które pomoże w tej fazie" epidemii.


Nowe przepisy przedstawiono w przeddzień wejścia w życie wymogu Green Pass przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych salach, do kin, teatrów, ośrodków kultury, muzeów, zabytków, na basen, do siłowni i klubów fitness oraz na imprezy targowe i festyny, kongresy i zjazdy.


Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)


sw/ akl/


Kraj i świat

2021-09-21, godz. 04:10 ONZ/ Szefowie dyplomacji krajów UE wyrazili solidarność z Francją Szefowie dyplomacji krajów Unii Europejskiej, którzy spotkali się w poniedziałek w Nowym Jorku przy okazji 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, wyrazili poparcie… » więcej 2021-09-21, godz. 03:10 Nigeria/ Blokada komunikacyjna w stanie Sokoto Władze stanu Sokoto w północnej Nigerii zarządziły w poniedziałek całkowita blokadę komunikacyjną w 14 jednostkach administracyjnych. Nie działa sieć… » więcej 2021-09-21, godz. 02:20 USA/ Prezydent Duda przyleciał do Nowego Jorku, rozpoczynając wizytę w USA Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek wieczorem do Nowego Jorku, rozpoczynając czterodniową wizytę w USA. Głowa państwa weźmie udział w debacie… » więcej 2021-09-21, godz. 01:20 Grecja/ Wielki pożar w Nea Makri w regionie Attyki; zarządzono ewakuację W poniedziałek wieczorem doszło do wielkiego pożaru w oddalonej o 30 km od Aten nadmorskiej miejscowości Nea Makri. Z pożarem lasów walczy tam 110 strażaków… » więcej 2021-09-21, godz. 01:20 Londyńskie Design Museum przygotowuje wystawę poświęconą Amy Winehouse Fani Amy Winehouse powinni za kilka tygodni wybrać się do Londynu i odwiedzić tamtejsze Design Museum. Tam bowiem od 26 listopada prezentowana będzie wystawa… » więcej 2021-09-21, godz. 01:00 Francja/ Szef MSZ oskarżył USA o podważanie zaufania między sojusznikami Przebywający w Nowym Jorku w związku z rozpoczynającym się Zgromadzeniem Ogólnym ONZ minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian ocenił, że… » więcej 2021-09-21, godz. 00:10 PSP: w poniedziałek do godz. 22 w pożarach zginęły cztery osoby W poniedziałek do godz. 22 na terenie całego kraju strażacy odnotowali cztery ofiary śmiertelne w wyniku pożarów w budynkach mieszkalnych - poinformował… » więcej 2021-09-20, godz. 23:40 W. Brytania/ Minister biznesu: nie ma takiej możliwości, by zimą zabrakło prądu Absolutnie nie ma takiej możliwości, by tej zimy w Wielkiej Brytanii zabrakło prądu - oświadczył w poniedziałek minister biznesu Kwasi Kwarteng. Zapewnił… » więcej 2021-09-20, godz. 23:30 Mistrzyni olimpijska Wilson w szpitalu z powodu COVID-19 Mistrzyni olimpijska z Tokio, australijska pływaczka Madison Wilson została przewieziona do szpitala w Neapolu z powodu COVID-19, mimo że była w pełni zaszczepiona… » więcej 2021-09-20, godz. 23:20 Liga hiszpańska - Barcelona uratowała remis z Granadą Barcelona z trudem zremisowała z Granadą 1:1 na zakończenie 5. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Hiszpanii. Jeden punkt zapewnił gospodarzom w 90. minucie strzałem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »