Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 21:00 Autor: PAP

USA/ Moderna: nasza szczepionka skuteczna przez pół roku od podania drugiej dawki

Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna zakomunikował w czwartek, że jego szczepionka przeciw Covid-19 jest w ok. 93 proc. skuteczna przez sześć miesięcy po podaniu drugiej dawki. W związku z tym firma opowiada się za podawaniem dawki przypominającej.

Moderna podkreśla, że ten wynik niemal zupełnie nie odbiega od danych uzyskanych po badaniach klinicznych, które wykazywały 94-procentową skuteczność szczepionki.


Według koncernu przed sezonem zimowym wskazane byłoby podawanie dawek przypominających, ponieważ do tego czasu poziom przeciwciał u osób w pełni zaszczepionych prawdopodobnie się obniży. Tym samym Moderna dołącza do firm Pfizer i BioNTech, które również wytwarzają szczepionkę opartą na matrycowym RNA i opowiadają się za podawaniem trzeciej dawki, by utrzymać wysoki poziom ochrony przed Covid-19.


Dyrektor generalny Moderny Stephane Bancel zapowiedział podczas czwartkowej telekonferencji, że jego firma nie przyjmuje już żadnych zamówień na bieżący rok, bo nie jest w stanie wyprodukować więcej niż 800 mln-1 mld dawek szczepionki, co zostało już wcześniej zaplanowane.


Ogłoszone w czwartek dane Moderny pochodzą z testów przeprowadzonych u ok. 30 000 osób, które zostały przebadane pod kątem konieczności podania trzeciej dawki. "Nasza szczepionka wykazuje trwałą skuteczność na poziomie 93 proc. przez sześć miesięcy, ale zdajemy sobie sprawę, że wariant Delta koronawirusa jest znaczącym nowym zagrożeniem, więc musimy zachować czujność" – wyjaśnił Bancel.


Dane Moderny z sześciu miesięcy potwierdzają również, że szczepionka tej firmy nadal zapewnia 98-procentową ochronę przed ciężkim przebiegiem choroby i jest w 100 proc. skuteczna w ochronie przed śmiercią z jej powodu.


Niektóre kraje, takie jak Izrael i Niemcy, rozpoczęły lub planują rozpocząć podawanie dawek przypominających osobom starszym lub szczególnie zagrożonych przez Covid-19. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaapelowała w środę o ustanowienie moratorium na dawki przypominające. Apel ten uzasadniła powiększającą się luką pomiędzy bogatymi krajami z szerokim dostępem do szczepionek przeciw Covid-19 a krajami biedniejszymi, gdzie nie są one tak powszechne.(PAP)


zm/ akl/


Kraj i świat

2021-09-27, godz. 14:10 Karnowski: protestujemy przeciwko zamrożeniu samorządowej ścieżki repatriacji Protestujemy przeciwko zamrożeniu samorządowej ścieżki repatriacji - powiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski na wspólnej z senatorem Kazimierzem Ujazdowskim… » więcej 2021-09-27, godz. 14:10 Kreml: infrastruktura NATO na Ukrainie to dla Moskwy przekroczenie "czerwonej linii" Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, komentując słowa przywódcy Białorusi Alaksandra Łukaszenki o Ukrainie, ostrzegł w poniedziałek, iż rozszerzenie infrastruktury… » więcej 2021-09-27, godz. 14:10 Wiceszef MSWiA o nielegalnych imigrantach: z przebadanych osób 25 proc. budzi wątpliwości Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik poinformował, że spośród 1,2 tys. zatrzymanych w ostatnich dwóch miesiącach nielegalnych imigrantów służby przebadały 200… » więcej 2021-09-27, godz. 14:10 Zjazd PZPS - Kasprzyk zrezygnował z walki o reelekcję na stanowisku prezesa (krótka) Jacek Kasprzyk wycofał się z walki o drugą kadencję na stanowisku prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Swoją decyzję ogłosił podczas zjazdu, jeszcze… » więcej 2021-09-27, godz. 14:00 We wtorek rząd zajmie się projektem powołującym Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Rząd na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się projektem, którego celem jest powołanie jednego podmiotu prowadzącego działalność w zakresie profilaktyki… » więcej 2021-09-27, godz. 14:00 Grecja/ Jedna ofiara i 11 rannych po trzęsieniu ziemi na Krecie; wśród poszkodowanych nie ma turystów W silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6, które nawiedziło w poniedziałek rano grecką Kretę zginął robotnik pracujący przy renowacji cerkwi w okolicach… » więcej 2021-09-27, godz. 14:00 Polska 2050: zaproponujemy poprawkę ws. ulg podatkowych dla samotnych rodziców Na proponowanych przez rząd zmianach podatkowych stracą rodzice zarabiający powyżej nowej kwoty wolnej od podatku, Polska 2050 zgłosi poprawkę pozwalającą… » więcej 2021-09-27, godz. 14:00 Gwiazdor „Gry o tron” zagra w ekranizacji „Miasteczka Salem” Stephena Kinga Znany z roli demonicznego Eurona Greyjoya w serialu „Gra o tron” Pilou Asbaek wystąpi w jednej z głównych ról w przygotowywanej właśnie ekranizacji powieści… » więcej 2021-09-27, godz. 14:00 Kamiński zaapelował do dziennikarzy o rozwagę i odpowiedzialność za słowa Bardzo was proszę o rozwagę i odpowiedzialność za słowa; nie możemy się zgodzić na to, aby waszymi rękami Łukaszenka osiągał swoje polityczne i propagandowe… » więcej 2021-09-27, godz. 13:50 Łódź będzie promować się w ukraińskim Kijowie W piątek w centrum Kijowa (Ukraina), na kijowskich drogach do lotnisk i w metrze rozpocznie się kampania promująca Łódź. Jak podkreślił wiceprezydent Łodzi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »