Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 20:50 Autor: PAP

Cimanouska: nie angażowałam się w politykę, teraz nie będę mogła stać z boku

Nie angażowałam się w politykę, interesował mnie tylko sport; teraz nie będę mogła stać z boku, będę wspierać Białorusinów, którzy takiego wsparcia będą potrzebować, myślę, że jestem gotowa zostać symbolem wsparcia dla Białorusinów – powiedziała białoruska lekkoatletka Kryscina Cimanouska.

"Nie brałam udziału w protestach. Oczywiście wypowiadałam się przeciwko przemocy, bo to był bardzo trudny czas dla całego kraju" – powiedziała Cimanouska w czwartek w TVN24.


"Bardzo się martwiłam, trzeba było na dwa tygodnie przerwać sport, nie byłam w stanie ćwiczyć, to było bardzo trudne patrzeć, co się dzieje w kraju. Ale nie brałam udziału w żadnych mityngach, protestach, nie wypowiadałam się nigdy przeciwko rządowi" – podkreśliła. "Z założenia nie uczestniczyłam w polityce. Szykowałam się do mojej pierwszej olimpiady, interesował mnie tylko sport" – dodała.


Pytana o gotowość do zaangażowania się po stronie przeciwników reżimu, zadeklarowała: "Myślę, że jestem gotowa zostać symbolem wsparcia dla Białorusinów, dla tych ludzi, którzy chcą mówić, co myślą, którzy są pod presją. Jestem gotowa pomagać, dawać wsparcie psychologiczne i inne, dzielić się radami".


"Tak czy inaczej nie będę już mogła stać z boku. Będę wspierać wszystkich, którzy takiego wsparcia będą potrzebować" – oświadczyła.


"To symboliczne gesty, ale na pewno bardzo ważne" – ocenił białoruski opozycjonista, były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka. Według niego, deklaracja Cimanouskiej będzie motywować wielu Białorusinów do walki, aby Białoruś stała się krajem demokratycznym, w którym można przedstawiać swój punkt widzenia.


W środę białoruska lekkoatletka przyleciała do Warszawy z Tokio via Wiedeń. Podczas igrzysk olimpijskich w Japonii funkcjonariusze białoruskich służb odsunęli Cimanouską od udziału w zawodach i próbowali zmusić do powrotu do kraju. Biegaczka poprosiła o pomoc policję na tokijskim lotnisku. W poniedziałek otrzymała w ambasadzie RP polską wizę humanitarną. Polscy dyplomaci zaoferowali jej opiekę i pomoc w podróży do Polski.(PAP)


brw/ mrr/


Kraj i świat

2021-09-27, godz. 15:50 Rząd zajmie się we wtorek projektem ustawy budżetowej na 2022 r. We wtorek rząd będzie omawiał projekt ustawy budżetowej na 2022 r., zajmie się także projektem ustawy okołobudżetowej i projektem „Strategii zarządzania… » więcej 2021-09-27, godz. 15:50 Żaryn: na polsko-białoruskiej granicy coraz częściej identyfikowane są prowokacje ze strony Białorusinów Na polsko-białoruskiej granicy coraz częściej identyfikowane są różnego rodzaju prowokacje i incydenty organizowane przez stronę białoruską - powiedział… » więcej 2021-09-27, godz. 15:50 Mazowieckie/ Podczas akcji charytatywnej "Ciechanów nie marnuje" ugotowana zostanie "Zupa Disco" Bank Żywności w Ciechanowie i PCK, przy wsparciu samorządu, zorganizują 29 września charytatywną akcję z okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości o Stratach… » więcej 2021-09-27, godz. 15:50 Ekstraliga rugby - 6. kolejka przełożona Mecze szóstej kolejki spotkań ekstraligi rugby, który miały się odbyć w najbliższy weekend zostały przełożone - poinformował w poniedziałek PZR. Powodem… » więcej 2021-09-27, godz. 15:40 Ukraina/ MSZ: jesteśmy rozczarowani zawarciem przez Węgry umowy z Gazpromem Kijów jest zdziwiony i rozczarowany decyzją Węgier o podpisaniu nowego długoterminowego kontraktu z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu z ominięciem Ukrainy… » więcej 2021-09-27, godz. 15:30 ZNP w pełni odrzuca propozycje MEiN zmian u stawie Karta nauczyciela (opis) Prezydium Zarządu Głównego ZNP w pełni odrzuca propozycje zmian w ustawie Karta nauczyciela, przedstawione przez kierownictwo MEiN - poinformował prezes związku… » więcej 2021-09-27, godz. 15:30 Premier: zależy nam, aby wszystkie kraje naszego regionu były dobrze skomunikowane (opis) Zależy nam, aby kraje naszego regionu mogły współpracować z krajami skandynawskimi w ramach jednej platformy, ale także na tym, aby nasze kraje były ze… » więcej 2021-09-27, godz. 15:20 Rosja/ BBC: "grupa Wagnera" nie werbuje najemników z Krymu i Donbasu Rosyjska firma najemnicza zwana 'grupą Wagnera' rozpoczęła nabór - przypuszczalnie - do pracy w Mali, przy czym nie przyjmuje w swoje szeregi nikogo, kto urodził… » więcej 2021-09-27, godz. 15:20 Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu (krótka) Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu. Nagranie z uroczystości, do której doszło w poniedziałek w Budapeszcie, zamieścił na… » więcej 2021-09-27, godz. 15:10 Jarosław Juszkiewicz zwycięzcą 16. konkursu dziennikarskiego Silesia Press Jarosław Juszkiewicz z Polskiego Radia Katowice zwyciężył w 16. edycji regionalnego konkursu dziennikarskiego Silesia Press, rozstrzygniętego w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »