Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 13:20 Autor: PAP

Niemcy/ Sondaż: kłopoty Lascheta, szef CDU spada na trzecie miejsce w sondażu kanclerskim

W sondażu przeprowadzonym przez instytut badania opinii publicznej Civey na zlecenie tygodnika "Spiegel" tylko ok. 17 procent pytanych zadeklarowało, że w bezpośrednich wyborach na kanclerza zagłosowałoby na lidera chadeckiej CDU Armina Lascheta. Jest to najgorszy wynik od połowy maja.

Z 17 procentami kandydat chadeckiej Unii CDU/CSU znalazł się za kandydatką Zielonych na kanclerza, Annaleną Baerbock, na którą głosowałoby 21 proc. ankietowanych.


Podobnie jak w poprzednim tygodniu, kandydat socjaldemokratycznej SPD Olaf Scholz przewodzi stawce z 25 procentami.


38 procent pytanych odpowiedziało, że nie zagłosuje na żadnego z trzech kandydatów lub jest jeszcze niezdecydowanych.


"Patrząc na wyniki kandydatów w dłuższym przedziale czasowym, tendencja wzrostowa występuje tylko w przypadku Scholza: w porównaniu z sytuacją sprzed miesiąca, aprobata dla niego wzrosła o około pięć punktów procentowych. Z kolei wartości Baerbock wynosiły kiedyś prawie 30 proc" - zauważa "Spiegel" - "A Laschet jeszcze niedawno był na szczycie skali popularności, by teraz odnotować najgorszy wynik od czasu, gdy został wysunięty jako kandydat CDU/CSU na kanclerza".


Jednak poparcie dla Scholza nie przekłada się na poparcie dla jego partii. SPD z 17 proc. pozostaje w tyle za Zielonymi (21 procent) i CDU/CSU (25 procent).


Liberalna FDP osiąga 12 proc. skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) utrzymuje się na poziomie 11 proc., a Lewica waha się między 6 a 7 procentami poparcia wyborców.


W wyborach do Bundestagu głosuje się na partie, które po wyborach negocjują ze sobą w sprawie utworzenia koalicji. Partie rządzące posiadają z reguły większość miejsc w Bundestagu. Zwykle też najsilniejsza partia stoi na czele rządu.


Wybory do parlamentu odbędą się w Niemczech 26 września.


Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)


bml/ tebe/


Kraj i świat

2021-09-24, godz. 18:00 Turniej WTA w Ostrawie - Świątek w półfinale (krótka) Najwyżej rozstawiona Iga Świątek pokonała w ćwierćfinale grającą z 'siódemką' Jelenę Rybakiną z Kazachstanu 7:6 (7-5), 6:2 i awansowała do półfinału… » więcej 2021-09-24, godz. 18:00 Litwa/ W Wilnie odsłonięto pomnik Jana Karola Chodkiewicza w 400. rocznicę jego śmierci Na dziedzińcu Pałacu Chodkiewiczów w Wilnie odsłonięto w piątek pomnik Jana Karola Chodkiewicza - hetmana Wielkiego Księstwa Litewskiego. W piątek przypada… » więcej 2021-09-24, godz. 17:50 Pomorskie/ Uroczyste otwarcie nowej siedziby Sądu Rejonowego w Wejherowie W piątek otwarto nowej siedziby Sądu Rejonowego w Wejherowie. W uroczystości wziął udział wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, pomorscy posłowie… » więcej 2021-09-24, godz. 17:50 Turniej ATP w Metz - Hurkacz pokonał Murraya i zagra w półfinale (krótka) Najwyżej rozstawiony Hubert Hurkacz pokonał w ćwierćfinale brytyjskiego tenisistę Andy'ego Murraya 7:6 (7-4), 6:3 i awansował do półfinału halowego turnieju… » więcej 2021-09-24, godz. 17:40 Płock/ Odsłonięto pomnik Stanisława Małachowskiego, patrona najstarszej szkoły w Polsce Przed głównym wejściem do Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku (Mazowieckie) odsłonięto w piątek pomnik patrona… » więcej 2021-09-24, godz. 17:40 Nazwisko laureata Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" 2021 im. bp. Chrapka poznamy 5 października Monika Białkowska i Paulina Guzik (dziennikarki) oraz Sebastian Duda (doktor teologii i publicysta), zostali w tym roku nominowani do Nagrody Dziennikarskiej… » więcej 2021-09-24, godz. 17:30 Triumfatorka tenisowego US Open Raducanu szuka trenera Brytyjska tenisistka Emma Raducanu, niespodziewana triumfatorka wielkoszlemowego US Open, szuka trenera. 18-latka nie będzie kontynuować współpracy z Andrew… » więcej 2021-09-24, godz. 17:30 Libia/ Trwają walki między frakcjami; proces wyborczy zmierza do katastrofy W Libii narastają walki między frakcjami przygotowującymi się do wyborów prezydenckich zaplanowanych na grudzień. „Proces wyborczy zmierza do katastrofy”… » więcej 2021-09-24, godz. 17:30 Ekspert: COVID-19 spowoduje epidemię przewlekłej choroby nerek Nie mam wątpliwości, że choroba COVID-19 spowoduje epidemię przewlekłej choroby nerek. Ona odwleka się w czasie, ale jej początki zaczynamy widzieć - powiedział… » więcej 2021-09-24, godz. 17:30 Lublin/ IPN zidentyfikował szczątki żołnierza podziemia antykomunistycznego ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa IPN zidentyfikował szczątki żołnierza podziemia antykomunistycznego ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa, które zostały znalezione w kwietniu br. na cmentarzu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »