Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-05, 13:20 Autor: PAP

Na lotnisku Katowice uruchomiono rozbudowany terminal pasażerski B

Rozbudowany główny terminal pasażerski B katowickiego lotniska otwarto w czwartek dla pasażerów. Prace trwały od II poł. 2019 r. Inwestycja, która powiększyła przepustowość tego portu lotniczego o 2 mln pasażerów rocznie, kosztowała nieco ponad 150 mln zł brutto.

„Obiekt ten budowaliśmy chyba w najtrudniejszym okresie, w jakim znalazło się lotnictwo cywilne na świecie. Praktycznie od marca ub. roku ruch cywilny zamarł, a my, decydując się na rozbudowę i przebudowę tego terminala, kontynuowaliśmy tę inwestycję” – mówił na czwartkowym briefingu prezes zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL) Artur Tomasik.


Jak zaznaczył, projekt rozbudowy terminalu B, który obsługuje odloty do portów w obrębie strefy Schengen, udało się zrealizować w zakładanym budżecie – nieco ponad 150 mln zł brutto – i w zakładanym czasie.


„To obiekt bardzo nowoczesny; wykorzystaliśmy wszystkie najnowocześniejsze urządzenia kontroli bezpieczeństwa czy obsługi pasażerów. Mamy tutaj pięć linii kontroli bezpieczeństwa, które – po drugiej stronie – są wyposażone w najnowocześniejsze tomografy służące do kontroli bagażu, mamy dwa nowe self check-iny” – wymieniał Tomasik.


„Przepustowość naszego terminala wzrosła o 100 proc. - z 2 mln pasażerów do 4 mln pasażerów. Mamy o 10 check-inów więcej, mamy o sześć gate'ów więcej, także myślę, że na wiele lat, patrząc na to, co podziało się na rynku, ten obiekt będzie nam służył” – ocenił prezes GTL.


Zgodnie z wcześniejszymi informacjami spółki powierzchnia obiektu po rozbudowie wzrosła o 40 proc., a przepustowość całego lotniska - z 6 mln do 8 mln pasażerów rocznie. Liczba stanowisk odprawy zwiększyła się z 18 do 28, stanowisk kontroli bezpieczeństwa - z 6 do 8, bramek do boardingu - z 10 do 16, a łączna powierzchnia terminali pasażerskich - z 29 tys. m kw. do 34 tys. m kw.


Rozpoczęta we wrześniu 2019 r. przebudowa i rozbudowa największego terminalu lotniska Katowice to jeden z głównych elementów rozplanowanego do 2025 r. programu inwestycyjnego zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.


Planowana pierwotna wartość całego programu to ponad 600 mln zł. Po wybuchu pandemii część planowanych projektów wstrzymano; obecnie realizowana jest rozbudowa płyt postojowych i budowa hangaru obsługi technicznej samolotów (dzierżawcą będzie przewoźnik Wizz Air).


Na lotnisku w ostatnich miesiącach liczba obsługiwanych pasażerów stopniowo rośnie. Obecnie siatka połączeń regularnych obejmuje 26 połączeń linii Wizz Air (najnowsze wznowione połączenia to: Doncaster-Sheffield, Bristol i Barcelona), 16 tras linii Ryanair (ostatnio wróciły kursy do Kolonii-Bonn), 14 tras linii LOT i jedno połączenie Lufthansy. Z Katowic latają też liczne czartery (jesienią spodziewane są m.in. nowe dalekodystansowe połączenia do Tajlandii czy na Kubę).


W czwartek Tomasik mówił, że w lipcu br. lotnisko Katowice obsłużyło ponad 400 tys. pasażerów, co oznacza ruch na poziomie ok. 70 proc. wartości z lipca 2019 r., a w sierpniu spodziewanych jest ponad 450 tys. pasażerów. Szacunkowa całoroczna prognoza na 2021 r. to obecnie 2,2-2,5 mln podróżnych.


Katowickie lotnisko, któremu w czerwcu br. nadano imię Wojciecha Korfantego, należy do największych regionalnych portów lotniczych w Polsce. W 2019 r. z jego siatki połączeń skorzystało 4,84 mln pasażerów. Prognoza na 2020 r. zakładała przewiezienie 5,5 mln podróżnych, jednak ze względu na pandemię koronawirusa, w ub. roku ich liczba wyniosła 1,44 mln.


Katowice Airport jest krajowym liderem w przewozach czarterowych i regionalnym w przewozach cargo. Głównym wykonawcą rozbudowy terminalu B katowickiego lotniska była spółka Promus z Rudy Śląskiej. Projekt przebudowy przygotowało Przedsiębiorstwo Spółdzielcze Budoprojekt w Katowicach.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ mk/


Kraj i świat

2021-09-26, godz. 12:40 MZ: ostatniej doby wykonano ponad 29,9 tys. testów, wykryto 643 zakażenia koronawirusem Ostatniej doby wykonano ponad 29,9 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 17,7 tys. antygenowych - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Wykryto… » więcej 2021-09-26, godz. 12:40 Niemcy/ Straż pożarna otworzyła lokal wyborczy w Berlinie, bomba w Wuppertalu Komisje z dwóch okręgów w Berlinie musiały skorzystać z pomocy straży pożarnej, aby dostać się do lokali wyborczych - podał „Der Spiegel”. WDR informuje… » więcej 2021-09-26, godz. 12:30 Ruszył nabór do 8. edycji programu akceleracyjnego #StartUP Małopolska Rozpoczął się nabór do 8. edycji regionalnego programu akceleracyjnego #StartUP Małopolska adresowanego do młodych przedsiębiorstw o innowacyjnym profilu… » więcej 2021-09-26, godz. 12:30 Turcja/ Erdogan zamierza kupić kolejny rosyjski system obrony przeciwrakietowej Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w wywiadzie dla CBS News, którego fragmenty przytacza w niedzielę 'The Hill', że zamierza kupić kolejny rosyjski… » więcej 2021-09-26, godz. 12:20 Maraton w Berlinie - zwycięstwa Adoli i Gebreslase, Paszkiewicz siódma Etiopczyk Guye Adola i jego rodaczka Gotytom Gebreslase triumfowali w niedzielnym biegu maratońskim w Berlinie. Adola uzyskał czas 2:05.45, a Gebreslase - 2:20.09… » więcej 2021-09-26, godz. 12:10 Maraton Warszawski - najlepsi Shegumo i Andrzejczak (opis) Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa) i Monika Andrzejczak (RAZ Szczecin) wygrali 43. Maraton Warszawski. Reprezentujący Polskę, a pochodzący z Etiopii Shegumo uzyskał… » więcej 2021-09-26, godz. 12:10 Premier: miejsce Polski jest w UE, co nie oznacza, że nie będziemy walczyć o równe prawa Miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, co nie znaczy jednak, że nie będziemy walczyli o równe prawa - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2021-09-26, godz. 12:10 Niemcy/ Trwają wybory do Bundestagu; Scholz i Laschet już zagłosowali Kandydat SPD na kanclerza Niemiec Olaf Scholz już oddał swój głos w wyborach do Bundestagu. Jego rywal z chadeckiej Unii CDU/CSU Armin Laschet również już… » więcej 2021-09-26, godz. 12:10 Morawiecki: odbudowa szans Polaków to nasz pierwszoplanowy obowiązek (opis) Naszym pierwszoplanowym obowiązkiem jest odbudowa szans Polaków, przywracanie normalności i nadziei - mówił w niedzielę w Mielcu premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2021-09-26, godz. 12:00 Holandia/ Afgańczycy, którzy pracowali dla Holendrów, skarżą się na brak kontaktu z rządem Holenderski rząd porzuca afgańskich uchodźców, alarmują reprezentujący ich prawnicy. Afgańczycy, którzy pracowali dla holenderskich organizacji pomocowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »