Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 19:00 Autor: PAP

Siarka: w Stalowej Woli mają powstać zakłady związane z mikroprocesorami

Na terenach Lasów Państwowych, które mają podlegać zamianie w Stalowej Woli, mają powstać zakłady związane z mikroprocesorami - poinformował w środę w Senacie wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka. Dodał, że mają tam też powstać dwa zakłady inwestorów z zagranicy.

Wiceszef MKiŚ podczas debaty w Senacie nt. ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych był pytany, jakie inwestycje są planowane w związku z tą ustawą.


Uchwalona przez Sejm specustawa stanowi, że w ciągu dwóch lat od wejścia w życie nowych przepisów będzie można dokonać zamiany terenów należących do Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli na inne nieruchomości należące do Skarbu Państwa, na których możliwe będzie prowadzenie gospodarki leśnej. Dodatkowo specustawa przewiduje możliwość zamiany gruntów LP sąsiadujących z działkami, jakie mają być poddane zamianie w Jaworznie i Stalowej Woli. Zgodnie z ustawą zamianie miałoby podlegać w sumie ponad 1,2 tys. ha gruntów - 80 działek w obu miastach.


Siarka powiedział podczas debaty, że z punktu widzenia negocjacyjnego i strategicznego nie byłoby roztropne, gdyby ujawnił konkretne nazwy firm, jakie miałyby zainwestować w Jaworznie i Stalowej Woli.


Wskazał, że w przypadku Jaworzna "ewidentnie wiemy, że na 120 ha ma powstać zakład związany z nowoczesną produkcją samochodów elektrycznych". Dodał, że na pozostałym terenie mają powstać zakłady kooperujące.


Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w Jaworznie ma powstać fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera. W poniedziałek spółka ElectroMobility Poland informowała, że podpisana została umowa ze Skarbem Państwa, zgodnie z którą państwo obejmie nowe akcje spółki o wartości 250 mln zł. Dokapitalizowanie EMP ma pozwolić m.in. na wykonanie prac przygotowawczych związanych z budową fabryki Izery.


Odnośnie terenów w Stalowej Woli Siarka poinformował, że miałyby tam powstać zakłady związane z mikroprocesorami. "Jeśli chodzi o Stalową Wolę, to mówimy tutaj o wysokich technologiach, które mają być zastosowane w tych zakładach, które mają tam powstać, związanych z mikroprocesorami. Szczegółów nie mogę tutaj zdradzać, ale są też i dwa mniejsze zakłady, które są przewidziane tam dla inwestorów zagranicznych. Ci dwaj inwestorzy są dla samorządu Stalowej Woli znani" - powiedział podczas debaty wiceminister.


W połowie maja prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny informował PAP, że prowadzone są rozmowy z wieloma inwestorami ws. dużej inwestycji w tym mieście, z branży elektromobilności. Wówczas włodarz Stalowej Woli wraz z premierem spotkali się z inwestorami z Korei Południowej. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ je/


Kraj i świat

2024-04-25, godz. 15:20 Francja/ Macron: Europa jest śmiertelna, potrzeba działań w sferze bezpieczeństwa i gospodarki (opis) Europa jest śmiertelna; może umrzeć i zależy to wyłącznie od naszych wyborów - powiedział w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron w przemówieniu… » więcej 2024-04-25, godz. 15:20 Płock/ W zoo nowi mieszkańcy - pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate W zoo w Płocku zamieszkały pingwiny Humboldta i rybitwy wąsate, które trafiły tam z trzech ogrodów zoologicznych: na Słowacji, w Szwajcarii i w Wlk. Brytanii… » więcej 2024-04-25, godz. 15:10 Pomorskie/ Zakaz wejścia do gdyńskich lasów z powodu ASF u dzików Powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni wydał zakaz wejścia do lasów. Decyzja zapadła w czwartek po południu po zebraniu miejskiego sztabu kryzysowego. U 14… » więcej 2024-04-25, godz. 15:10 Jednej z sal Sejmu nadano imię Henryka Wujca Idealizm Henryka Wujca połączony był z wytrwałością. Cały sekret jego postaci polegał na tym, że udało mu się połączyć te dwie cechy w skutecznym… » więcej 2024-04-25, godz. 15:00 Organizatorzy festiwalu Coachella ukarani za występ Lany Del Rey Miasto Indio w Kalifornii, które każdego roku przez dwa weekendy zamienia się w muzyczną arenę, ukarało grzywną organizatorów festiwalu Coachella. Kara… » więcej 2024-04-25, godz. 15:00 TSUE: Polska ma zapłacić 7 mln euro za niewdrożenie dyrektywy o ochronie sygnalistów (aktl.) Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć unijne przepisy o ochronie sygnalistów, i nałożył… » więcej 2024-04-25, godz. 15:00 Szwecja/ Na cmentarzu św. Botwida pożegnano Polaka zamordowanego w Sztokholmie Na cmentarzu św. Botwida w Huddinge pod Sztokholmem pożegnano w czwartek Polaka zamordowanego na początku kwietnia w stolicy Szwecji. Uroczystości pogrzebowe… » więcej 2024-04-25, godz. 15:00 Szef MSZ: rząd nie upoważnił prezydenta do mówienia publicznie o Nuclear Sharing (krótka2) Rząd nie upoważnił prezydenta Andrzeja Dudy do mówienie publicznie o programie Nuclear Sharing; im mniej o tej sprawie będzie mowa, tym lepiej - powiedział… » więcej 2024-04-25, godz. 15:00 Prof. Krzysztof Jóźwik wybrany na rektora Politechniki Łódzkiej na kolejną kadencję Prof. Krzysztof Jóźwik został w czwartek wybrany na rektora Politechniki Łódzkiej na kadencję 2024-2028. Dotychczasowy rektor był jedynym kandydatem na… » więcej 2024-04-25, godz. 15:00 J. Chełstowski: Miarą sukcesu jest sytuacja finansowa województwa śląskiego W latach 2018-2024 dochody województwa śląskiego wzrosły dwukrotnie, co marszałek Jakub Chełstowski uznał za miarę sukcesu mijającej kadencji samorządu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »