Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 17:20 Autor: PAP

Centrum Lewady: dwukrotnie więcej Rosjan niż 10 lat temu chciałoby pomnika Stalina

Połowa Rosjan pozytywnie odnosi się do postawienia pomnika Józefowi Stalinowi; w ciągu ostatnich 10 lat niemal dwukrotnie wzrosła liczba osób popierających tę ideę - podał w środę niezależny ośrodek badania opinii publicznej, Centrum Lewady.

Zdaniem socjologa z Centrum Lewady Denisa Wołkowa, w tej sprawie "opinia publiczna zmieniła zdanie na przeciwne" w ciągu ostatniego dziesięciolecia.


Po roku 2000 większość Rosjan oceniała ideę postawienia Stalinowi pomnika negatywnie: przeciwnych było 36-37 proc., a około 25 proc. popierało ten pomysł - pisze Wołkow. "W ostatnich latach obraz stopniowo zmienił się na odwrotny: dziś postawienie pomnika popiera blisko połowa ludności (48 proc.), obojętnych jest 29 proc., a tylko jedna piąta (20 proc.) opowiada się przeciw" - wskazuje socjolog.


Według przytaczanych przez niego danych przeciwni pomnikowi dyktatora są najczęściej mieszkańcy wielkich miast, ludzie w wieku średnim i mający wykształcenie wyższe. Mieszkańcy rejonów poza wielkimi miastami, gorzej wykształceni i słabiej sytuowani wyrażają się o pomniku pozytywnie, bez względu na swój wiek.


Centrum Lewady poinformowało także, że 60 proc. Rosjan wyraża się pozytywnie o budowie zespołu muzealnego Centrum Stalina, podczas gdy 30 proc. jest przeciw. Zwolennicy tej idei albo pozytywnie oceniają postać Stalina, albo też uważają, że należy "zachować historię" czy "pamiętać o historii". Znaczna część respondentów, którzy wyrażali się w ten sposób uważa, że "byłaby to odpowiedź dla umownych +liberałów+, którzy jakoby +napisali na nowo+ (+oczernili+, próbując o niej zapomnieć) historię sowiecką w latach 90." XX wieku - wyjaśnia socjolog.


Wyniki badań świadczą, jego zdaniem, "że w ostatnim dziesięcioleciu w społeczeństwie rosyjskim doszło do rewizji oceny postaci Józefa Stalina". Podczas gdy w pierwszej dekadzie po roku 2000 przeważał stosunek negatywny bądź obojętny, teraz ta postawa przekształciła się w akceptację. Rewizja poglądów nastąpiła dzięki istotnej zmianie postaw wśród młodzieży - podkreśla badacz Centrum Lewady.


W maju mieszkaniec obwodu niżnienowogrodzkiego, który wcześniej na prywatnej posesji postawił popiersie Stalina, zainicjował budowę Centrum Stalina. Obiekt określony tą nazwą ma stanowić muzeum dyktatora i całego okresu sowieckiego.


Miejscowi działacze Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej oświadczyli, że będzie to odpowiedź na działające w Jekaterynburgu Centrum Jelcyna, upamiętniające pierwszego prezydenta Rosji, Borysa Jelcyna. Zwolennicy komunistów twierdzą, że epoka Jelcyna zniszczyła dorobek ZSRR.


Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)


awl/ ap/


Kraj i świat

2021-09-27, godz. 16:20 Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu (opis) Węgry podpisały z Rosją długoterminową umowę na dostawy gazu ziemnego. Nagranie z uroczystości, która odbyła się w poniedziałek w Budapeszcie, zamieścił… » więcej 2021-09-27, godz. 16:10 Prognoza pogody na 28 i 29 września Jak podaje IMGW, Europa północno-zachodnia będzie w zasięgu rozległego niżu z rejonu Islandii, z którym związane będą układy frontów atmosferycznych… » więcej 2021-09-27, godz. 16:10 Prezydent RP: poświęcenie tworzących Polskie Państwo Podziemne nie zostanie zapomniane Dzieje i dokonania Polskiego Państwa Podziemnego wciąż budzą nasz podziw, najgłębszy szacunek i wdzięczność - napisał prezydent Andrzej Duda w liście… » więcej 2021-09-27, godz. 16:00 Bix Aliu: Polskie Państwo Podziemne było symbolem poświęcenia Polaków dla wolności Polskie Państwo Podziemne było symbolem wyjątkowego poświęcenia Polaków dla wolności - napisał w poniedziałek na Twitterze chargé d’affaires ambasady… » więcej 2021-09-27, godz. 16:00 Wiceszef MON: zdecydowaliśmy o budowie specjalnych umocnień na granicy Po konsultacjach ze Strażą Graniczną zdecydowaliśmy o budowie na granicy posterunków w systemie hesco-bastion; to specjalne umocnienia, które będą służyły… » więcej 2021-09-27, godz. 16:00 Szefowie MSWiA i MON: sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest niezwykle napięta (opis) Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest niezwykle napięta. Dochodzi do masowych prób łamania jej integralności oraz prowokacji ze strony służb białoruskich… » więcej 2021-09-27, godz. 16:00 Britney Spears szykuje się na szczery wywiad u Oprah Winfrey W życiu popularnej piosenkarki dzieje się ostatnio sporo, o czym informują zarówno media, jak i ona sama. Ale zdaje się, że o swoim burzliwym życiu Britney… » więcej 2021-09-27, godz. 16:00 Dąbrowa Górnicza i Tramwaje Śląskie z umową na przebudowę części głównej arterii miasta Umowę na przebudowę jednego z dwóch odcinków głównej śródmiejskiej arterii Dąbrowy Górniczej (Śląskie) podpisały w poniedziałek władze miasta i… » więcej 2021-09-27, godz. 16:00 Niemcy/ Laschet deklaruje gotowość do rozmów o ewentualnej koalicji z Zielonymi i FDP Po posiedzeniu prezydium CDU w poniedziałek w Berlinie kandydat chadecji CDU/CSU na kanclerza Armin / Laschet oświadczył, że jest gotowy do rozmów na temat… » więcej 2021-09-27, godz. 16:00 Strój jednego z amerykańskich polityków może być najmodniejszym przebraniem Halloween Przypadające na 31 października Halloween to dla Amerykanów okazja do zabawnych przebieranek i okrzyków “cukierek albo psikus”. Psikusem nie jest jeden… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »