Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 11:50 Autor: PAP

Kosiniak-Kamysz i Ujazdowski: zapraszamy do okrągłego stołu ws. Izby Dyscyplinarnej SN

Zapraszamy premiera, prezydenta, ugrupowania polityczne, przedstawiciela RPO do udziału w okrągłym stole, w celu rozwiązania kryzysu wokół Izby Dyscyplinarnej SN - oświadczyli w środę przewodniczący klubu Koalicja Polska - PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz senator Kazimierz Michał Ujazdowski.

"Chcemy zaprosić na okrągły stół, który organizujemy w przyszłym tygodniu 10 sierpnia o godzinie 13:00 w celu rozwiązania kryzysu prawnego, ustrojowego, konstytucyjnego również, bo to jest przecież jedno z podstawowych praw konstytucyjnych, praw obywatelskich - prawo do uzyskania sprawiedliwego wyroku, prawo do sprawiedliwości" - oświadczył Kosiniak-Kamysz podczas konferencji prasowej w Senacie z udziałem senatora Ujazdowskiego.


Lider PSL zaznaczył, że spór z KE i TSUE nie służy Polakom "w celu dochodzenia sprawiedliwości", gdyż "sprawy są przewlekłe, odkładane na później". Mówiąc o Izbie Dyscyplinarnej, ocenił, że "w takim stanie ona oczywiście nie może funkcjonować, bo nie spełnia norm konstytucyjnych".


Kosiniak-Kamysz przypomniał, że pozostało kilka dni (do 16 sierpnia) na udzielenie przez polski rząd odpowiedzi TSUE i KE, co do podjęcia kroków naprawczych. "Nie widzimy żadnych działań rządu w tej sprawie, dlatego jako formacja, która znalazła rozwiązanie kryzysu konstytucyjnego w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich podejmujemy się działania połączenia wszystkich sił politycznych" - zaznaczył. Jak stwierdził, "zakończymy wojnę z Europą przejdziemy do sprawnie funkcjonujących sądów".


Senator Ujazdowski poinformował, że do udziału w obradach okrągłego stołu zostaną zaproszone ugrupowania polityczne, ale też przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich prof. Marcina Wiącka, który - jak przypomniał - "podczas debaty w Senacie deklarował wolę działania na rzecz doprowadzenia do skutku działań naprawczych". Dodał, że zaproszenie otrzyma również Forum Samorządności Polskiej Akademii Nauk, "które prowadziło bardzo intensywne prace w celu odbudowy niezależności sądownictwa".


Według senatora, "spór można rozwiązać w ramach prymatu polskiej konstytucji", która "bardziej niż prawo europejskie i wiele dokumentów międzynarodowych chroni niezawisłość sędziów". Jak przekonywał, "to nieprawda, że tu chodzi o jakąś kapitulację wobec instytucji europejskiej". "Ten spór można rozwiązać na gruncie respektu dla polskiej konstytucji. To dajemy pod rozwagę prezydentowi (Andrzejowi Dudzie) i premierowi (Mateuszowi) Morawieckiemu, których też zapraszamy do wzięcia udziału w tym spotkaniu" - oświadczył Ujazdowski.


Jak mówił senator, "musimy znieść Izbę Dyscyplinarną, bo polskie prawo konstytucyjne nie pozwala na +sąd w sądzie+, na sądy specjalne". "Nie możemy zgodzić się na karanie sędziów za wydawanie orzeczeń, ale jesteśmy jako Koalicja Polska otwarci na rozmowę o urealnieniu postępowania dyscyplinarnego wobec sędziów, na efektywne postępowanie dyscyplinarne, cywilizowane i efektywne. I oczekujemy ze strony prezydenta i premiera pomysłów także w tej kwestii, rozmowy o tym" - zaznaczył.


W połowie lipca TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich. Tego samego dnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.


Następnie ETPC w orzeczeniu w sprawie adwokat Joanny Reczkowicz przeciwko Polsce stwierdził "poważne nieprawidłowości w powoływaniu sędziów do nowo utworzonej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego po reformie legislacyjnej". Według ETPC w sprawie prawniczki, zawieszonej na trzy lata przez Izbę Dyscyplinarną, doszło do naruszenia prawa do sądu ustanowionego ustawą. Polska ma wypłacić skarżącej 15 tys. euro odszkodowania.


W ubiegły piątek I prezes SN Małgorzata Manowska skierowała do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu pisma z apelem o skorzystanie przez głowę państwa z inicjatywy ustawodawczej, która pozwoliłaby na "efektywne i nie budzące zastrzeżeń" funkcjonowanie w Polsce systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz o podjęcie prac legislacyjnych w tej sprawie. (PAP)


Autor: Mieczysław Rudy


rud/ godl/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 14:30 Gowin: potrzebny rozdział konstytucji poświęcony relacjom Polska-UE Lider Porozumienia Jarosław Gowin jest za włączeniem do konstytucji specjalnego rozdziału poświęconego relacjom Polski z Unią Europejską. Były wicepremier… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (20-09-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2021-09-20 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Ukraina/ Generał: Rosja w każdej chwili może przejść do działań zbrojnych na południu Ukrainy Rosja w każdej chwili może przejść do działań zbrojnych na południu Ukrainy - oświadczył dowódca Zbrojnych Sił Ukrainy generał Serhij Najew. Prognozuje… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Pięć tysięcy przeszczepów szpiku w Szpitalu im. Mielęckiego w Katowicach Pięć tysięcy przeszczepów szpiku kostnego przeprowadzono już w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym (SPSK) im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Komunikat Totalizatora Sportowego (20-09-2021) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2021-09-20 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 W Katowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą Józefa Zemłę – przedwojennego prezesa sądu Przy wejściu do gmachu Sądu Okręgowego w Katowicach odsłonięto w poniedziałek tablicę upamiętniającą dr. Józefa Zemłę (1887-1941), sybiraka, przedwojennego… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Baranów Sandomierski/ Wały przeciwpowodziowe na Wiśle będą rozbudowane Powstanie studium wykonalności dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego obszaru pomiędzy Krakowem a Zawichostem. Jego elementem jest m.in. opracowanie projektu… » więcej 2021-09-20, godz. 14:30 Tusk: PiS chce zniszczyć Romana Szełemeja, ale nie mają szans Roman Szełemej jest lekarzem, samorządowcem, harującym jak wół dla swojego ukochanego Wałbrzycha i swoich pacjentów; jest z Platformy; jest przyzwoitym… » więcej 2021-09-20, godz. 14:20 Gowin: konsekwencją Polskiego Ładu będzie przyspieszenie drożyzny Konsekwencją Polskiego Ładu będzie przyspieszenie i tak galopującej już dzisiaj drożyzny - ocenił lider Porozumienia, były wicepremier Jarosław Gowin… » więcej 2021-09-20, godz. 14:20 Francja/ Kanclerz Kurz: niedobrze, że o praworządności mówi się tylko w kontekście Polski i Węgier Kanclerz Austrii Sebastian Kurz w weekend w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Ouest France” stwierdził, że 'niedobrze, że o praworządności mówi się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »