Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 11:20 Autor: PAP

NBP: spodziewana poprawa sytuacji firm, wzrostu popytu i zatrudnienia

Dane z przedsiębiorstw wskazują na dobre perspektywy popytu i zatrudnienia, same firmy przewidują dalszą poprawę sytuacji - wynika z opublikowanego w środę Szybkiego Monitoringu NBP - analizy sytuacji sektora przedsiębiorstw.

Jak zaznaczył bank centralny, w I kwartale dynamika przychodów ze sprzedaży sektora przedsiębiorstw niefinansowych była wysoka, szczególnie szybko rosły przychody z działalności eksportowej. Dane wskazują na utrzymanie się dobrej sytuacji w II kwartale, przy czym wskaźniku sprzedaży i popytu są na poziomie wyższym niż przed pandemią - zaznaczył NBP.


Prognozy sugerują dalszą poprawę perspektyw popytu, ale głównie w przemyśle; utrzymują się bardzo korzystne prognozy eksportu - wskazano w analizie.


W świetle najnowszych danych prognozy zatrudnienia są optymistycznie i najwyższe w historii badania „Szybki Monitoring”. Najkorzystniejsze przewidywania dotyczą firm dużych, ale rośnie odsetek przedsiębiorstw małych i średnich, planujących wzrost zatrudnienia - podkreślił NBP.


Firmy przewidują dalszą poprawę sytuacji w III kwartale oraz w perspektywie roku. Najsilniejszy optymizm występuje w branżach, którym ograniczenia pandemiczne złagodzono w ostatnim okresie - stwierdzono w analizie. Wyniki Szybkiego monitoringu wskazują na rosnącą presję płacową w II kwartale, choć jej siła jest ciągle niższa niż przed pandemią. Przedsiębiorstwa planują podwyżki o średnio 5,4 proc., co jest poziomem zbliżonym do średniej wieloletniej - zaznaczył NBP.


W ocenie banku centralnego, obok możliwości pojawienia się czwartej fali pandemii, jednym z istotniejszych źródeł ryzyka może być problem niedoboru zapasów. Objął on nie tylko wiele branż, ale też nasilił się - zaznaczył NBP.


Bank centralny podkreślił, że w I kwartale średnie wskaźniki płynności pozostały na wysokich poziomach, a z deklaracji przedsiębiorców wynika, że również i w II kwartale ocena sytuacji płynnościowej poprawiła się. Popyt na kredyt bankowy pozostał na niskim poziomie, tylko 15 proc. firm ubiegało się o niego. 85 proc. składanych wniosków kredytowych uzyskiwało decyzję pozytywną - podkreślono.


NBP przewiduje dalsze podnoszenie cen przez producentów. Bank wskazał, że w przemyśle w I połowie roku zanotowano przyspieszenie dynamiki cen producenta, przede wszystkim ze względu na wzrost cen energii i cen dóbr zaopatrzeniowych. W warunkach postępującej poprawy sytuacji popytowej przewidywany jest znaczący dalszy wzrost cen zużywanych do produkcji materiałów i surowców, co przyczyni się do wyraźnego wzrost oczekiwań inflacji cen producenta w III kwartale - ocenił bank centralny.(PAP)


wkr/ pad/


Kraj i świat

2021-09-27, godz. 03:10 Nikaragua/ Po uwięzieniu 145 działaczy opozycji Ortega rozpoczął kampanię wyborczą Sprawujący dyktatorskie rządy prezydent Nikaragui Daniel Ortega rozpoczął kampanię przed listopadowymi wyborami prezydenckimi. Wcześniej aresztowano 145… » więcej 2021-09-27, godz. 02:20 Portugalia/ Rządzący socjaliści wygrali wybory samorządowe Rządząca krajem Partia Socjalistyczna (PS) premiera Antonio Costy wygrała niedzielne wybory samorządowe w Portugalii - wynika z danych po obliczeniu głosów… » więcej 2021-09-27, godz. 01:30 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: AfD najsilniejszą partią w Saksonii W Saksonii, kraju związkowym na wschodzie Niemiec, niedzielne wybory do Bundestagu wygrała populistyczno-prawicowa AfD - podała agencja dpa po przeliczeniu… » więcej 2021-09-27, godz. 01:10 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: CSU wygrała w Bawarii, ale z najgorszym wynikiem od 1949 r. W Bawarii niedzielne wybory do Bundestagu wygrała CSU, ale z rezultatem najgorszym do 1949 roku - podała agencja dpa, opierając się na oficjalnych wynikac… » więcej 2021-09-27, godz. 00:50 Lubelskie/ Koniec utrudnień na dk 19 w Annonówce Przejezdna jest już droga krajowa nr 19 w Annonówce na odcinku Radzyń Podlaski - Kock. W wyniku zderzenia samochodu z łosiem zginęła jedna osoba, a jedna… » więcej 2021-09-27, godz. 00:40 Niemcy/ Wybory do Bundestagu: AfD po raz pierwszy najsilniejszą partią w Turyngii Po raz pierwszy w wyborach do Bundestagu populistyczno-prawicowa AfD zdobyła najwięcej głosów w Turyngii, kraju związkowym na wschodzie Niemiec - poinformowała… » więcej 2021-09-27, godz. 00:30 San Marino/ W referendum większość poparła legalizację aborcji Zdecydowana większość mieszkańców San Marino poparła w niedzielnym referendum zniesienie zakazu aborcji, obowiązującego w tym mikroskopijnym kraju od 1865… » więcej 2021-09-26, godz. 23:50 Islandia/ Po sobotnich wyborach nie będzie jednak większości kobiet w parlamencie Islandia nie będzie jednak pierwszym krajem w Europie z większością kobiet w parlamencie - poinformował w niedzielę wieczorem przedstawiciel komisji wyborczej… » więcej 2021-09-26, godz. 23:40 Portugalia/ Na Maderze zawaliła się skarpa przy popularnej plaży, są ranni Na portugalskiej wyspie Madera doszło w niedzielę wieczorem do osunięcia się skarpy przy popularnej plaży Formosa, na południowo-zachodnich przedmieściach… » więcej 2021-09-26, godz. 23:10 Liga francuska - bramka Frankowskiego, Lens wygrało w Marsylii Przemysław Frankowski zdobył bramkę dla Lens w wygranym 3:2 wyjazdowym meczu z Olympique Marsylia w 8. kolejce francuskiej ekstraklasy. Drużyna piłkarza reprezentacji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »