Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 10:50 Autor: PAP

UOKiK: Provident błędnie rozliczał koszty osób wcześniej spłacających pożyczki

Prezes UOKiK zobowiązał firmę pożyczkową Provident Polska do oddania konsumentom proporcjonalnej części kosztów, jeśli spłacili oni swoje pożyczki przed terminem - poinformowano w środowym komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak poinformowano, Prezes UOKiK wydał decyzję zobowiązującą wobec firmy pożyczkowej Provident Polska dotyczącą błędnych rozliczeń z konsumentami, którzy spłacili pożyczki przed umówionym terminem.


"W takiej sytuacji, zgodnie z art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim, instytucje finansowe maja obowiązek oddać konsumentom proporcjonalną część wszystkich kosztów pożyczki. Taką interpretację potwierdził we wrześniu 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej" - napisano. Jak dodano, firma Provident w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki z takiego obniżenia kosztów wyłączyła opłatę przygotowawczą i prowizję.


"Konsument, który przed terminem spłaci pożyczkę lub kredyt konsumencki, ma prawo odzyskać część wszystkich pobranych opłat proporcjonalnie do skrócenia czasu kredytowania" - powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny. "Kwota zwrotu powinna być obliczona metodą liniową, która jest transparentna i sprawiedliwa" - dodał.


Chróstny stwierdził, że UOKiK robi wszystko, aby uporządkować kwestię tych rozliczeń i wyeliminować z rynku nieprawidłowości. Jego zdaniem udało się to już w przypadku większości banków oraz dużej części firm pożyczkowych.


Jak podano w komunikacie, po decyzji Prezesa UOKiK Provident Polska w przypadku przedterminowej spłaty pożyczki zwróci konsumentom - wyliczoną zgodnie z metodą liniową - proporcjonalną część wszystkich kosztów, w tym prowizji i opłaty przygotowawczej. "W przypadku wcześniejszej częściowej spłaty podstawą do rozliczenia będzie kwota nadpłaty netto (po obniżeniu jej o ewentualną sumę niedopłat)" - napisano.


Provident Polska ma również usunąć skutki naruszenia praw konsumentów. Dotyczy to osób, które spłaciły przed terminem pożyczkę w okresie od 16 maja 2016 r. a datą uprawomocnienia się decyzji Prezesa UOKiK.


Spółka poinformuje klientów, że mogą wystąpić o zwrot proporcjonalnej części pobranych opłat, a potem odda im pieniądze - wyjaśniono. Provident w związku z wydaną decyzją podjął się również weryfikacji rozliczeń i ewentualnej dopłaty w przypadkach, gdy klient złożył wcześniej reklamację i w efekcie odzyskał jedynie części należnej kwoty.


W komunikacie przypomniano, że Prezes UOKiK wydał już decyzje wobec 22 firm pożyczkowych, które nieprawidłowo rozliczały się z konsumentami po wcześniejszej spłacie kredytu konsumenckiego. W tym roku oprócz Providenta zobowiązał do zmiany praktyk i usunięcia skutków naruszeń także spółkę Mondeo Polska (dawniej Kreditech Polska). Musi ona powiadomić wszystkich swoich klientów, którzy przed terminem spłacili pożyczki i nie zostali właściwie rozliczeni, o możliwości złożenia reklamacji, a następnie - zwrócić im pieniądze. (PAP)


mfr/ pad/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 16:00 Kowa: szacunki wskazują na możliwy wzrost produkcji cukru rok do roku o 100 tysięcy ton Szacunki wskazują na możliwy wzrost produkcji cukru rok do roku o 100 tysięcy ton - powiedział w poniedziałek w Nakle nad Notecią prezes Zarządu Krajowej… » więcej 2021-09-20, godz. 16:00 Węgry/ Wznowiono głosowanie elektroniczne w opozycyjnych prawyborach Wznowiono w poniedziałek głosowanie osobiste i elektroniczne w opozycyjnych prawyborach na Węgrzech po przeciążeniu systemu elektronicznego oddawania głosów… » więcej 2021-09-20, godz. 16:00 MZ: w całej Polsce zajętych jest 17,43 proc. łóżek dla pacjentów z COVID-19 W całej Polsce jest zajętych 17,43 proc. łóżek dla pacjentów z COVID-19 - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia na Twitterze. » więcej 2021-09-20, godz. 15:50 Wojewoda podkarpacki: w szpitalach przebywa ponad 100 osób chorych na covid W podkarpackich szpitalach przebywa ponad 100 osób chorych na COVID-19. Dziesięcioro z nich wymaga wsparcia respiratorowego - poinformowała w poniedziałek… » więcej 2021-09-20, godz. 15:50 Australia/ Brutalny protest przeciwników obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19 Setki osób zaatakowały w poniedziałek siedzibę jednego ze związków zawodowych w Melbourne, wyrażając gwałtowny sprzeciw wobec nakazu przyjęcia szczepionki… » więcej 2021-09-20, godz. 15:50 Piotrków Trybunalski/ Minister Czarnek otworzył pierwszą Strefę Odkrywania SOWA W Piotrkowie Trybunalskim swoją działalność zainaugurowała w poniedziałek pierwsza w kraju Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, czyli miejsce… » więcej 2021-09-20, godz. 15:50 Australia/ Raport: rząd wiedział o masakrze Papuasów w Indonezji w 1998 roku Obrońcy praw człowieka w Australii wezwali w poniedziałek do przeprowadzenia niezależnego śledztwa po ujawnieniu raportu, według którego australijskie władze… » więcej 2021-09-20, godz. 15:50 37. Warszawski Festiwal Filmowy startuje 8 października (MediaRoom) W tym roku na WFF napłynęła rekordowa liczba blisko 4 500 zgłoszeń z 96 krajów. Festiwal składa się z pięciu sekcji konkursowych. Wśród nich: … » więcej 2021-09-20, godz. 15:50 Suwałki/ Ruszyło głosowanie na projekty do budżetu obywatelskiego 2022 Mieszkańcy Suwałk (Podlaskie) od poniedziałku mogą głosować na 27 projektów do budżetu obywatelskiego na 2022 rok. Miasto przeznaczy na ten budżet 2,6… » więcej 2021-09-20, godz. 15:50 Reuter: UE ogranicza dyplomatyczne kontakty z talibami do rozmów o pomocy humanitarnej UE ogranicza dyplomatyczne kontakty z talibami do nieformalnych rozmów o zapewnieniu bezpiecznych korytarzy dla pomocy humanitarnej - podaje w poniedziałek Agencja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »