Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 10:40 Autor: PAP

Kraków/ Pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego oddają krew dla swoich pacjentów

Pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oddają krew dla swoich pacjentów. W środę na parkingu przed placówką stanął krwiobus, gdzie do godzin popołudniowych co najmniej 40 pracowników podzieli się krwią. Przyjść tu może każdy zainteresowany pomocą.

Pierwszy raz w życiu krew oddał dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Marcin Jędrychowski. W rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że w wakacje krew jest szczególnie potrzebna. Wzrost zapotrzebowania nasiliła także pandemia, w czasie której jest mniej donacji.


"Oddanie krwi nic nas nie kosztuje, a możemy komuś uratować życie" – powiedział dyrektor szpitala.


Każdego roku Szpital Uniwersytecki w Krakowie na zakup krwi z regionalnego centrum krwiodawstwa wydaje ponad 4 mln zł.


W lecznicy rocznie pacjenci otrzymują kilkaset litrów krwi. Tylko w lipcu 2021 r. zużyto tu ponad 2 tys. jednostek krwi. Rekordową ilość w tym czasie otrzymał 55-latek, ranny podczas wypadku, przywieziony na SOR przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Mężczyzna w ciągu dwóch dni dostał 31 jednostek.


"Może się zdarzyć, że krew oddana przez kilkadziesiąt osób zostanie wykorzystana w dwóch, trzech trudnych sytuacjach i będzie ona jedynym ratunkiem dla pacjenta" – zauważył Marcin Jędrychowski.


Wśród 40 pracowników, którzy zapisali się na oddanie krwi, jest pielęgniarka Maria Łysiak. "Krwi nie można zastąpić inną substancją. Oddajemy ją, bo możemy. Wiele osób być może chciałoby, a nie może" – powiedziała.


Rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego Maria Włodkowska zwróciła uwagę, że najbardziej poszukiwaną grupą krwi jest 0 Rh-. "To tak zwana krew uniwersalna, którą można podać każdemu biorcy. To jednak również krew podawana w wyjątkowych sytuacjach, gdy pacjent znajduje się w stanie zagrożenia życia np. po wypadku drogowym, kiedy nie ustalono jeszcze jego tożsamości i nie jest jeszcze znana grupa krwi, a badania są w toku. Tę grupę ma zaledwie 5 proc. populacji, dlatego jest tak cenna" – wyjaśniła rzeczniczka.


Krew pozyskaną z regionalnego centrum krwiodawstwa może być przechowywana do 42 dni w temperaturze do 6 stopni Celsjusza.


Na SOR Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie po półtoramiesięcznej przerwie trafiają pierwsi niezaszczepieni pacjenci covidowi. "Pomału zaczynamy się szykować na to, co może przyjść" – powiedział dyrektor placówki.


Krakowskie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przekazało PAP, że w wakacje zanotowało spadek donacji krwi o ok. 10 proc. Zapewniło jednak, że krew na pilne transfuzje jest zabezpieczona.(PAP)


Autor: Beata Kołodziej


bko/ joz/


Kraj i świat

2021-09-20, godz. 13:20 Szef MSWiA: pod koniec września decyzja o ewentualnym przedłużeniu stanu wyjątkowego Pod koniec miesiąca zapadnie decyzja ws. ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego na terenach przy granicy z Białorusią - poinformował w poniedziałek… » więcej 2021-09-20, godz. 13:20 Prezes IPN: zbrodnie sądowe stanu wojennego wymagają konkretnych poczynań IPN (krótka) Zbrodnie sądowe stanu wojennego wymagają konkretnych poczynań IPN w kierunku uchylenia immunitetów sędziom i prokuratorom wówczas oskarżającym - powiedział… » więcej 2021-09-20, godz. 13:10 Białoruś/ Od 17 października tryb bezwizowy także na lotniskach w Grodnie i Brześciu 17 października wejdzie w życie dekret Alaksandra Łukaszenki, który umożliwia ruch bezwizowy przez lotniska w miastach obwodowych - Grodnie, Brześciu, Witebsku… » więcej 2021-09-20, godz. 13:10 Szpital w Cieszynie uruchomił program rehabilitacji dla ozdrowieńców Program fizjoterapeutyczny dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, którzy przebyli zakażenie koronawirusem i borykają się z jego skutkami, uruchomił we… » więcej 2021-09-20, godz. 13:10 Małopolska/ Zmiany w planie budowy zbiornika wodnego na rzece Prądnik Utworzenie na rzece Prądnik pięciu mniejszych zbiorników, zamiast jednego dużego, to odpowiedź Wód Polskich na oczekiwania samorządowców i mieszkańców… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 ME siatkarzy - Heynen: nigdy nie płakałem tak bardzo Trener Vital Heynen nie kryje, że pożegnanie z reprezentacją Polski siatkarzy, do którego doszło w szatni po wywalczeniu brązowego medalu mistrzostw Europy… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 Niemcy/ Trzecia debata kandydatów na kanclerza: najciekawsza, ale wszystko już było Po niedzielnej, ostatniej przed wyborami federalnym debacie kandydatów na kanclerza Niemiec opinie komentatorów są podzielone. Jedni piszą o 'najlepszej z… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 Lubelskie/ Marszałek województwa o stanowisku ws. LGBT: zawsze można zrobić pół kroku do tyłu Jeśli ktoś czuje się obrażany to zawsze można zrobić pół kroku do tyłu; będziemy się zastanawiać - powiedział w piątek marszałek woj. lubelskiego… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 Komendant Główny SG: dysponujemy obecnie 230 wolnymi miejscami w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców Straż Graniczna dysponuje obecnie 230 wolnymi miejscami w ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców. Możemy natychmiast uruchomić dodatkowych 500 miejsc w jednym… » więcej 2021-09-20, godz. 13:00 Wilno/ Gliński po spotkaniu z ministrem kultury Litwy: nasza współpraca jest coraz lepsza Ta współpraca jest coraz lepsza. W ciągu ostatnich lat coraz więcej konkretnych rozwiązań czy postulatów jest realizowanych - powiedział w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »