Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 10:20 Autor: PAP

Białoruski opozycjonista Łatuszka: Cimanouska przyleci do Warszawy w środę

Białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska przyleci do Warszawy w środę – podał białoruski opozycjonista Pawieł Łatuszka. Wcześniej poinformowano, że zamiast do Warszawy, jak pierwotnie planowano, Cimanouska wyleciała z Tokio do Wiednia.

„Kryscina Cimanouska musiała zmienić rejs. Przyleci do Warszawy w środę, w godzinach późniejszych. Będziemy o tym informować” – powiedział Paweł Łatuszka, cytowany przez Agencję Reutera w środę.


Łatuszka przebywa w Warszawie, kieruje Narodowym Zarządem Antykryzysowym, jedną ze struktur opozycji białoruskiej.


Wcześniej MSZ Austrii potwierdziło, że lekkoatletka, która otrzymała polską wizę humanitarną i miała w środę lecieć rejsem LOT do Warszawy, znajduje się na pokładzie samolotu linii Austrian Airlines lecącego do Wiednia. Maszyna ma wylądować na lotnisku Schwechat ok. godz. 15.


Trasa została zmieniona ze względów bezpieczeństwa - przekazała austriacka agencja APA, powołując się na źródła z "kręgów społeczności białoruskiej".


Cimanouska trenuje w Austrii i tam też rezyduje jej trener.


O tym, że białoruska lekkoatletka zmieniła plany i zamiast do Warszawy leci do Wiednia, poinformowała w nocy z wtorku na środę Agencja Reutera oraz japońskie media. Przyczyny nie są znane. Decyzję w tej sprawie mieli podjąć wspólnie z Cimanouską pracownicy polskiego konsulatu, którzy towarzyszyli białoruskiej lekkoatletce w drodze na międzynarodowe lotnisko Narita w Tokio. Cimanouska dotarła tam samochodem należącym do polskiej ambasady.


W niedzielę białoruska biegaczka poinformowała, że w związku z krytyką działań władz sportowych swojego kraju, została odsunięta od udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a funkcjonariusze próbowali ją zmusić do wylotu na Białoruś przez Stambuł. Zgłosiła się na policję na lotnisku i w efekcie nie wyleciała z Tokio.


W poniedziałek Cimanouska otrzymała w ambasadzie RP polską wizę humanitarną. Polscy dyplomaci zaoferowali jej opiekę i pomoc w podróży do Polski. Wiceminister spraw zagranicznych RP Marcin Przydacz wyjaśnił we wtorek w wywiadzie dla brytyjskiej stacji Sky News, że dla polskiej strony najistotniejsze jest uniemożliwienie wywiezienia Cimanouskiej na Białoruś wbrew jej woli. (PAP)


just/ tebe/


Kraj i świat

2021-09-24, godz. 13:50 Lubuskie/ Po wypadku ruch wahadłowy na dk 27 Policjanci wprowadzili ruch wahadłowy na drodze krajowej nr 27, która była całkowicie zablokowana w pobliżu Nowogrodu Bobrzańskiego (Lubuskie) po wypadku… » więcej 2021-09-24, godz. 13:40 MSZ: ataki cybernetyczne i kampanie dezinformacyjne Rosji spotkały się na wniosek Polski z mocną odpowiedzią UE Ataki cybernetyczne i kampanie dezinformacyjne Rosji kierowane przeciwko Polsce i innym państwom UE spotkały się na wniosek Polski z mocną odpowiedzią; opublikowana… » więcej 2021-09-24, godz. 13:40 "NYT": Talibowie zacieśniają więzy z Chinami; afgańscy Ujgurzy obawiają się deportacji Chiny chcą udzielić pomocy finansowej rządowi talibów. Zamieszkujący Afganistan Ujgurzy, uważani przez Pekin za potencjalnych ekstremistów, obawiają się… » więcej 2021-09-24, godz. 13:40 Błaszczak: to głównie Wojska Lądowe odpowiadają za bezpieczeństwo kraju (opis) Na najliczniejszych w polskiej armii Wojskach Lądowych spoczywa główny ciężar odpowiedzialności za odstraszanie i obronę, za bezpieczeństwo Polski - powiedział… » więcej 2021-09-24, godz. 13:40 MŚ w łucznictwie - rywalizacja kobiet już bez Polek Wszystkie trzy polskie łuczniczki zostały wyeliminowane z rywalizacji indywidualnej w mistrzostwach świata w amerykańskim Yankton. Wcześniej odpadła także… » więcej 2021-09-24, godz. 13:40 Warmińsko-mazurskie/ Silny wiatr wywrócił tira, utrudnienia na drodze Kętrzyn-Mrągowo Silny powiew wiatru wywrócił na drogę między Mrągowem a Kętrzynem samochód ciężarowy z naczepą - tira. Kierowcy pojazdu nic się nie stało, przejazd… » więcej 2021-09-24, godz. 13:40 Kamiński: przez najbliższe 4 lata ponad 10 mld zł zostanie zainwestowanych w bezpieczeństwo Polaków (krótka2) Będzie kolejna edycja ustawy modernizacyjnej, dzięki której będzie można mówić o nowej jakości działania służb; przez najbliższe 4 lata ponad 10 mld… » więcej 2021-09-24, godz. 13:40 MSZ: Oświadczenie MSZ w związku z Deklaracją UE o zagrożeniach z cyberprzestrzeni dla unijnych procesów demokratycznych… - MSZ informuje: Unia Europejska opublikowała dziś Deklarację w sprawie zagrożeń dla unijnych procesów demokratycznych. Deklaracja potępia szkodliwe… » więcej 2021-09-24, godz. 13:30 Szczecin/ Ostatni z czterech lodołamaczy stoczni Gryfia jest gotowy do pracy na Dolnej Wiśle Stocznia Gryfia w Szczecinie wyprodukowała dla gdańskich Wód Polskich cztery lodołamacze. Trzy jednostki służą na Dolnej Wiśle, czwarty od piątku jest… » więcej 2021-09-24, godz. 13:30 Trybunał Obrachunkowy: wsparcie UE dla reform na Ukrainie nie pomogło w walce z korupcją Pomimo działań UE korupcja i zawłaszczanie państwa przez oligarchów nadal są powszechnym problemem na Ukrainie - wynika ze sprawozdania opublikowanego przez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »