Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 10:20 Autor: PAP

Rosja podczas wyborów parlamentarnych nie otworzy lokali wyborczych w Gruzji i w Donbasie

Podczas wyborów do parlamentu Rosji we wrześniu br. uruchomionych zostanie 348 lokali wyborczych za granicą, nie będzie ich w Gruzji i tzw. republikach ludowych w Donbasie - poinformowała w środę szefowa rosyjskiej Centralnej Komisji Wyborczej Ełła Pamfiłowa.

Obywatele Rosji przebywający w Gruzji mogła oddać głos w krajach sąsiednich. W Donbasie mieszkańcy tzw. republik ludowych, powołanych przez prorosyjskich separatystów, mający obywatelstwo Rosji mogą oddać głos na terenie obwodu rostowskiego. Region ten, położony na południu Rosji, sąsiaduje z Ukrainą. Mieszkańcy Donbasu z rosyjskim paszportem mogą też oddać głos przez internet.


Na Ukrainie lokale wyborcze będą działać w ambasadzie FR w Kijowie i konsulatach w Odessie, Lwowie i Charkowie.


19 września br. odbędą się w Rosji wybory do niższej izby parlamentu - Dumy Państwowej. Równocześnie w części podmiotów Federacji Rosyjskiej odbędą się wybory lokalne i regionalne. W ośmiu regionach FR odbędą się wybory ich szefów (gubernatorów). W 39 regionach FR mieszkańcy będą wyłaniać deputowanych tamtejszych zgromadzeń ustawodawczych (regionalnych parlamentów).


Od połowy zeszłej dekady obowiązuje w Rosji tzw. ustawowy wspólny dzień głosowania, kiedy wszystkie wybory regionalne, lokalne i referenda organizowane są w jednym terminie - w drugą niedzielę września.


Nowością tegorocznych wyborów parlamentarnych jest głosowanie trzydniowe - rozpocznie się ono 17 września.


Według danych CKW liczba wyborców w Rosji wynosi obecnie 108 145 mln., a 2,047 mln wyborców mieszka poza granicami Rosji.


Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)


awl/ tebe/


Kraj i świat

2021-09-24, godz. 15:10 Kujawsko-pomorskie/ Przez trzy lata programu "Czyste powietrze" zawarto umowy na 250 mln zł W ciągu trzech lata funkcjonowania programu 'Czyste powietrze' w województwie kujawsko-pomorskim złożonych zostało 20 tys. wniosków na dotacje i pożyczki… » więcej 2021-09-24, godz. 15:10 Ekstraklasa piłkarska - Michniewicz: i my i Raków lubimy atakować Trener piłkarzy Legii Warszawa Czesław Michniewicz przed sobotnim meczem z Rakowem Częstochowa w 8. kolejce ekstraklasy powiedział, że spodziewa się otwartego… » więcej 2021-09-24, godz. 15:10 Zachodniopomorskie/ Radni Goleniowa podwyższyli opłatę za śmieci i te znów będą wywożone Rada Miejska w Goleniowie przyjęła w piątek uchwałę podwyższającą opłatę za wywóz śmieci z 12 do 30 zł od osoby. To pozwala mi na ponowne uruchomienie… » więcej 2021-09-24, godz. 15:10 Norwegia/ Premier: od soboty zniesiona zostanie większość restrykcji Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w piątek długo oczekiwaną decyzję o zniesieniu w sobotę o godz. 16 większości restrykcji pandemicznych w tym kraju… » więcej 2021-09-24, godz. 15:00 Warszawa/ Po raz 20. przyznano Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida Maria Karpińska, Malina Sarnowska, Xawery Wolski i Danuta Stenka zostali laureatami XX Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, przyznawanej artystom tworzącym na… » więcej 2021-09-24, godz. 15:00 Litwa i Polska chcą wsparcia UE ws. budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią Litwa i Polska będą dążyć, by Unia Europejska wsparła finansowo budowę ogrodzenia na granicy obu państw z Białorusią - uzgodnili w Wilnie minister spraw… » więcej 2021-09-24, godz. 15:00 Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk dołączyła do Nowej Lewicy Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk dołączyła do partii Nowa Lewica, do frakcji Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 'Decyduję się na wejście do nowo powstającej… » więcej 2021-09-24, godz. 15:00 GUS: Polska odpowiada za blisko 10 proc. unijnej emisji CO2 W Polsce emisja gazów cieplarnianych utrzymuje się na stosunkowo stałym poziomie, a krajowa gospodarka emituje rocznie ponad 400 mln ton dwutlenku węgla -… » więcej 2021-09-24, godz. 15:00 Grbic: znajdźcie jednego trenera, który nie chciałby być trenerem polskich siatkarzy Serb Nikola Grbic jest wymieniany jako jeden z kandydatów na nowego selekcjonera reprezentacji siatkarzy. Pytany o to, czy on sam jest zainteresowany, odparł:… » więcej 2021-09-24, godz. 14:50 DME w tenisie stołowym - Polki wygrały w meczu towarzyskim z Węgierkami Przygotowujące się do drużynowych mistrzostw Europy polskie tenisistki stołowe wygrały w oficjalnym meczu towarzyskim z Węgierkami 3:1. Spotkanie odbyło… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »