Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 10:20 Autor: PAP

Wyruszyła 43. Pielgrzymka Piesza z Lublina na Jasną Górę

43. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszyła w środę z Lublina. Podobnie jak w zeszłym roku, z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią, ma charakter sztafety – każdego dnia na szlaku wędrować będą inni pielgrzymi. W sumie będzie to ponad 1,8 tys. osób.

Abp Stanisław Budzik podczas rozpoczynającej pielgrzymkę mszy św. w archikatedrze lubelskiej przypomniał postać kardynała Stefana Wyszyńskiego. Metropolita podkreślił, że prymas pokazał, iż jego siła płynie z wiary i zawierzenia Matce Najświętszej.


"Trudne były początki kapłańskiej drogi Stefana Wyszyńskiego, ale jakże wspaniałe przyniosły owoce. Kiedy w 1946 r. został mianowany biskupem lubelskim przez papieża Piusa XII, postanowił przyjąć święcenia biskupie na Jasnej Górze (…) Matce Boskiej Częstochowskiej pozostał wierny aż do ostatnich chwil swojego życia” – zaznaczył abp Budzik.


Zwrócił uwagę, że jego hasło – Przez Maryję samemu Bogu – jest wciąż aktualne i powinno być drogowskazem. „Maryja bowiem uczy nas, jak oddawać chwałę Bogu w Trójcy jedynemu. Ona jest najlepszą nauczycielką na drodze do świętości" – powiedział abp. Budzik.


Podczas homilii nawiązał do hasła tegorocznej Lubelskiej Pielgrzymki „Eucharystia – prawdziwe Życie”. „Wyruszacie, aby rozważać po drodze, że Eucharystia daje nam prawdziwe życie. Gromadząc się na świętej wieczerzy powtarzamy z pierwszymi chrześcijanami, że my nie możemy żyć bez Eucharystii, bez mszy św. – podkreślił abp Stanisław Budzik.


Z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa – podobnie jak w zeszłym roku – pielgrzymka na Jasną Górę będzie miała charakter sztafety. Każdego dnia pielgrzymować będą inni pątnicy, którzy będą przywożeni autokarami na szlak, a po przejściu wyznaczonej na dany dzień trasy, będą odwożeni z powrotem, do domów. Tylko jedna grupa będzie szła przez całą trasę, nocując pod namiotami.


W tegorocznej pielgrzymce łącznie weźmie udział ponad 1,8 tys. osób. "Z powodu reżimu sanitarnego będziemy codziennie szli w trzech grupach, po 100 osób każda. Oczywiście na trasie nie przyjmujemy żadnych napojów, ani posiłków od miejscowej ludności, tak jak miało to miejsce wcześniej. Do tego ciągła dezynfekcja i próba zachowania odległości między pielgrzymami. Z kolei w kościołach będziemy zachowywać bezpieczeństwo w postaci noszenia maseczek” – powiedział przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak.


Ze względu na remonty dróg, trasa tegorocznej pielgrzymki zostało nieco zmieniona. Pierwszy dzień pielgrzymi zakończą w Chodlu do którego dotrą przez Bełżyce, a w drugi dzień będą zmierzać do Księżomierzy. Każdego dnia trasa liczy średnio ok. 25-30 km. Do Częstochowy pątnicy mają dotrzeć 14 sierpnia.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ mhr/


Kraj i świat

2021-09-24, godz. 13:10 UE/ KE: Polska musi sobie radzić z wyjątkowo trudną sytuacją na granicy z Białorusią Polskie władze muszą sobie radzić z wyjątkowo trudną sytuacją na granicy z Białorusią - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik… » więcej 2021-09-24, godz. 13:10 Finlandia/ W czasie pandemii szczury wywołały więcej kosztownych szkód w domach W czasie epidemii koronawirusa zgłoszono w Finlandii znacznie więcej przypadków obecności szczurów w gospodarstwach domowych, a wywołane przez gryzonie szkody… » więcej 2021-09-24, godz. 13:10 Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego wesprze utworzenie galerii designu w MNK Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego wesprze finansowo utworzenie galerii poświęconej polskiemu dizajnowi w Muzeum Narodowym w Krakowie. W piątek przedstawiciele… » więcej 2021-09-24, godz. 13:10 Twórcy filmu „Super Mario Bros.” oskarżeni o dyskryminowanie Włochów Wytwórnia Universal Pictures ogłosiła niedawno nazwiska aktorów, którzy użyczą głosu bohaterom animacji opartej na kultowej serii gier wideo od Nintendo… » więcej 2021-09-24, godz. 13:00 Litwa/ Koncert z okazji Roku Norwida i Roku Baczyńskiego „W hołdzie polskim poetom” - pod takim tytułem w piątek w Pałacu Balińskich w Jaszunach nieopodal Wilna odbył się koncert w ramach obchodów Roku Norwida… » więcej 2021-09-24, godz. 13:00 Straż Pożarna: od czwartku w całym kraju ponad dwa tysiące interwencji w zw. z silnym wiatrem W związku z silnym wiatrem strażacy interweniowali już 2250 razy, z czego 800 razy w czwartek oraz 1450 razy w piątek - poinformował PAP bryg. Karol Kierzkowski… » więcej 2021-09-24, godz. 13:00 Ekstraliga żużlowa – Stal Gorzów o krok od brązowego medalu Jeśli jesienna aura nie pokrzyżuje planów, to w niedzielę w Gorzowie Wlkp. poznamy brązowego medalistę ekstraligi żużlowej. W rewanżowym meczu o 3. miejsce… » więcej 2021-09-24, godz. 13:00 Rzepa (PSL): decyzja o likwidacji MOW w Renicach jest niezrozumiała Decyzja o likwidacji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Renicach jest niezrozumiała, jedną decyzją można zaprzepaścić wieloletni dorobek pracy wielu… » więcej 2021-09-24, godz. 13:00 Poznań/ Otwarto Centrum Szyfrów Enigma prezentujące historię i dokonania polskich kryptologów W piątek w Poznaniu oficjalnie otwarto Centrum Szyfrów Enigma - centrum interpretacji dziedzictwa, w którym można poznać historię kryptologii, polskich kryptologów… » więcej 2021-09-24, godz. 12:50 Niemcy/ "Bild": migranci za przewóz przez Polskę do RFN płacą 1500 dolarów Trasa przez Białoruś do krajów UE jest wykorzystywana przez tysiące migrantów; za przewóz przez Polskę do RFN trzeba zapłacić 1500 dolarów - pisze w… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »