Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 10:10 Autor: PAP

Komorowski: politycy w Polsce zarabiają mało, podwyżki nie podobają się wyborcom

Politycy w Polsce zarabiają relatywnie mało, wyborcy narzekają na jakość ich pracy i nie podobają się im podwyżki – powiedział były prezydent Bronisław Komorowski. Zadeklarował wsparcie dla opozycji bez osobistego angażowania się w politykę partyjną.

"Jest sprawą oczywistą, że wyborcy bardzo nie lubią, kiedy się daje pieniądze politykom, szczególnie parlamentarzystom, a jednocześnie bardzo lubią, jeśli się pieniądze politykom zabiera" – powiedział Komorowski w środę rozmowie z portalem Onet.


"Trzy lata temu skorzystał z tego mechanizmu Jarosław Kaczyński. Mimo że narozrabiali i +poza systemem+ brali pieniądze ministrowie pani Szydło, to ukarał parlamentarzystów i samorządowców, bo to się ludziom podoba" – dodał. Zwrócił uwagę, że obecnie ten mechanizm wykorzystuje opozycja.


Według Komorowskiego trzeba znaleźć kompromis między społecznymi oczekiwaniami a potrzebami państwa i zbliżyć poziom wynagrodzeń w Polsce do standardów europejskich. Zwrócił uwagę, że wynagrodzenia ministrów w Polsce są w porównaniu z innymi państwami europejskimi niskie, wielu podwładnych ministrów zarabia o wiele więcej niż ich szefowie.


"W Polsce politycy zarabiają relatywnie mało, a ludzie narzekają na jakość ich pracy" – dodał. "To nie jest dobry moment, ale nie ma nigdy dobrych momentów na podwyżki dla polityków. Politycy, którzy wprowadzają te rozwiązania, powinni postarać się o przedstawienie jakiejś motywacji i zobowiązanie, że ich praca będzie przyzwoita" – powiedział. Odnosząc się do wynagrodzeń byłych prezydentów zauważył, że "prezydenci są zwierzchnikami sił zbrojnych, warto więc zadbać, by emerytura prezydenta nie była niższa niż emerytura pułkownika w Wojsku Polskim czy w policji".


Powrót Donalda Tuska do krajowej polityki określił jako "okoliczność niesłychanie korzystną dla Platformy Obywatelskiej", co widać po wzroście jej notowań. "Kwestia dla mnie najistotniejsza z punktu widzenia przyszłości Polski to to, czy uda się odebrać choć część głosów Prawu i Sprawiedliwości" – zaznaczył. Dodał, że PO wzmocniła pozycję kosztem Ruchu 2050 i Lewicy, "ale nic nie uszczknęła PiS".


Za istotne uznał "stworzenie mechanizmów, które by pozwoliły na zbudowanie alternatywy dla mocno sfrustrowanych i zniechęconych" wyborców PiS – tej części jego elektoratu, "która już ma kompletnie dość tego radykalizmu i fundamentalizmu". Według byłego prezydenta taką alternatywą mogłaby być "Platforma, która by wróciła do swoich korzeni konserwatywno-liberalnych"; PSL, Koalicja Obywatelska, a także "Szymon Hołownia, jeśli zdecyduje się na większą wyrazistość centroprawicową".


Pytany, czy on sam odegra rolę w polityce przed wyborami, zadeklarował, że dostrzega ją we wspieraniu opozycji, ale nie we własnym udziale. "Ja już się nie kwalifikuję do żadnej polityki partyjnej, bo w 2010 roku serio, nie na niby powiedziałem, że rezygnuję z członkostwa w partii. Staram się konsekwentnie wspomagać środowiska opozycji demokratycznej ze szczególnym uwzględnieniem PO, z którą czuję ogromne pokrewieństwo i wspólnotę drogi" – powiedział. Dodał, że wspiera także PSL i KO jako "narzędzie polityczne mające szansę na uszczknięcie dwóch, może trzech procent rozczarowanych do PiS wyborców centroprawicowych".


"Jeśli trzeba będzie, to mogę się angażować bardziej. Ale nie przewiduję uczestnictwa w żadnej polityce partyjnej ani osobistego angażowania się w stylu wyborczym, aczkolwiek nigdy nie należy mówić nigdy" – zastrzegł.(PAP)


brw/ godl/


Kraj i świat

2021-09-24, godz. 15:20 Wiceszef MSZ: w rozmowach z Czechami ws. Turowa osiągnięto pewien postęp (krótka) Po dzisiejszym dniu osiągnęliśmy pewien postęp w rozmowach ze stroną czeską ws. Turowa, natomiast wciąż jeszcze sytuacja nie została zamknięta, a rozmowy… » więcej 2021-09-24, godz. 15:20 Podkarpackie/ Zarząd województwa będzie chciał uchylenia uchwały ws. LGBT Zarząd województwa podkarpackiego na najbliższej sesji sejmiku będzie wnioskował o wprowadzenie do porządku obrad uchwały, która anuluje sporną uchwałę… » więcej 2021-09-24, godz. 15:20 Białoruś/ Coraz poważniejsza sytuacja epidemiczna, oficjalnie prawie 2 tys. zakażeń dziennie Na Białorusi trwa czwarta fala epidemii - władze poinformowały niej w połowie września. Oficjalne dane mówią obecnie o blisko dwóch tysiącach zakażeń… » więcej 2021-09-24, godz. 15:10 Kujawsko-pomorskie/ Przez trzy lata programu "Czyste powietrze" zawarto umowy na 250 mln zł W ciągu trzech lata funkcjonowania programu 'Czyste powietrze' w województwie kujawsko-pomorskim złożonych zostało 20 tys. wniosków na dotacje i pożyczki… » więcej 2021-09-24, godz. 15:10 Ekstraklasa piłkarska - Michniewicz: i my i Raków lubimy atakować Trener piłkarzy Legii Warszawa Czesław Michniewicz przed sobotnim meczem z Rakowem Częstochowa w 8. kolejce ekstraklasy powiedział, że spodziewa się otwartego… » więcej 2021-09-24, godz. 15:10 Zachodniopomorskie/ Radni Goleniowa podwyższyli opłatę za śmieci i te znów będą wywożone Rada Miejska w Goleniowie przyjęła w piątek uchwałę podwyższającą opłatę za wywóz śmieci z 12 do 30 zł od osoby. To pozwala mi na ponowne uruchomienie… » więcej 2021-09-24, godz. 15:10 Norwegia/ Premier: od soboty zniesiona zostanie większość restrykcji Premier Norwegii Erna Solberg ogłosiła w piątek długo oczekiwaną decyzję o zniesieniu w sobotę o godz. 16 większości restrykcji pandemicznych w tym kraju… » więcej 2021-09-24, godz. 15:00 Warszawa/ Po raz 20. przyznano Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida Maria Karpińska, Malina Sarnowska, Xawery Wolski i Danuta Stenka zostali laureatami XX Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, przyznawanej artystom tworzącym na… » więcej 2021-09-24, godz. 15:00 Litwa i Polska chcą wsparcia UE ws. budowy ogrodzenia na granicy z Białorusią Litwa i Polska będą dążyć, by Unia Europejska wsparła finansowo budowę ogrodzenia na granicy obu państw z Białorusią - uzgodnili w Wilnie minister spraw… » więcej 2021-09-24, godz. 15:00 Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk dołączyła do Nowej Lewicy Posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk dołączyła do partii Nowa Lewica, do frakcji Sojuszu Lewicy Demokratycznej. 'Decyduję się na wejście do nowo powstającej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »