Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-04, 09:40 Autor: PAP

USA/ CDC wydały nowe moratorium na eksmisje lokatorów do 3 października

Amerykańskie Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydały nowe moratorium na eksmisje lokatorów, które będzie obowiązywać do 3 października.

Ogłoszony we wtorek zakaz eksmisji może pomóc milionom ludzi pozostać w domach w sytuacji, gdy rozprzestrzenia się wariant Delta koronawirusa, a władze stanowe powoli uwalniają federalną pomoc w wynajmie.


Moratorium tymczasowo wstrzyma eksmisje w hrabstwach z - jak to określono - "istotnymi i wysokimi wskaźnikami" zakażeń koronawirusa i obejmie obszary, w których mieszka 90 proc. populacji USA - podaje agencja AP.


Ogłoszenie moratorium to odwrócenie działań administracji prezydenta Joe Bidena, która pozwoliła na wygaśnięcie wcześniejszego moratorium w weekend po orzeczeniu Sądu Najwyższego mówiącego, że nie można go przedłużyć. To otworzyło ostry podział między Białym Domem a postępowymi Demokratami, którzy nalegali, by administracja zrobiła więcej, żeby zapobiec utracie domów przez ok. 3,6 mln Amerykanów podczas kryzysu pandemicznego - wskazuje AP.


Przemawiając we wtorek w Białym Domu, Biden powiedział, że naciskał na CDC, aby ponownie rozważyły swoje opcje. Ale - jak pisze AP - prezydent nadal wydawał się niezdecydowany, czy nowe moratorium może wytrzymać pozwy dotyczące jego konstytucyjności; Biden powiedział, że szukał opinii ekspertów, czy Sąd Najwyższy zatwierdzi nowe moratorium.


"Większość konstytucjonalistów uważa, że jest mało prawdopodobne, aby (moratorium) przeszło ocenę konstytucyjną - powiedział Biden. - Ale jest kilku czołowych uczonych, którzy uważają, że może jest to warte wysiłku". Prezydent dodał, że moratorium, nawet jeśli zostanie zakwestionowane w sądzie, "prawdopodobnie da pewien dodatkowy czas" stanom i miastom na uwolnienie miliardów dolarów federalnej pomocy najemcom.


Według szacunków łącznie 15 mln lokatorów mieszkających w 6,5 mln domostw zalega z opłatami o łącznej wartości 20 mld USD.


Poprzednie moratorium, które wygasło w niedzielę o północy, wprowadzono rok temu w związku z pandemią Covid-19.


Choć Sąd Najwyższy w niedawnym wyroku stwierdził, że wprowadzenie moratorium było legalne, sędzia Brett Kavanaugh wyraził w uzasadnieniu opinię, że decyzja CDC nie może zostać przedłużona bez zgody Kongresu. (PAP)


cyk/ tebe/


arch.


Kraj i świat

2021-09-22, godz. 11:30 Sieć Badawcza Łukasiewicz na EKG: rozwój innowacji w Polsce potrzebuje wytrwałości i zmiany mentalności w naszym… Niezadowalający poziom innowacji w Polsce to kwestia naszego bagażu historycznego. Potrzebna jest zmiana mentalności u nas wszystkich i zbudowanie większego… » więcej 2021-09-22, godz. 11:30 Do drugiej połowy lat 30. PGG ma zredukować moce produkcyjne o 13 mln ton W ciągu najbliższych kilkunastu lat Polska Grupa Górnicza (PGG), której kopalnie w ub. roku wydobyły niespełna 24,5 mln ton węgla, ma zredukować zdolności… » więcej 2021-09-22, godz. 11:30 USA/ Trump pozwał "NYT" i swą bratanicę za ujawnienie jego zeznań podatkowych, żąda 100 mln dolarów Były prezydent Donald Trump pozwał redakcję dziennika 'New York Times' i swą bratanicę, Mary L. Trump za ujawnienie w 2018 r. wrażliwych danych dot. jego… » więcej 2021-09-22, godz. 11:20 Ratownicy w białym miasteczku 2.0: nie zgadzamy się na porozumienie zawarte w Ministerstwie Zdrowia Porozumienie zawarte we wtorek m.in. przez komitet protestacyjny ratowników i ministerstwo zostało podpisane bez konsultacji ze środowiskiem. Nie zgadzamy się… » więcej 2021-09-22, godz. 11:20 Lewica: premier chce uzyskać od TK licencję na łamanie unijnego prawa Premier Mateusz Morawiecki chce od TK uzyskać licencję na łamanie prawa UE i na prowadzenie z nią wojenki, choć nie ma konfliktu pomiędzy polską konstytucją… » więcej 2021-09-22, godz. 11:20 Policjant z Płocka, jadący w akcji charytatywnej rowerem, uległ wypadkowi - przebywa w szpitalu na badaniach Mł. asp. Sebastian Nowacki z Komendy Miejskiej Policji w Płocku, który jadąc rowerem bez snu wspierał zbiórkę pieniędzy na leczenie chorej na nowotwór… » więcej 2021-09-22, godz. 11:20 Indie/ Pierwsza szczepionka oparta na DNA dopuszczona do stosowania u nastolatków Szczepionka indyjskiego koncernu farmaceutycznego Cadila Healthcare zostanie wprowadzona na rynek w październiku - poinformowała Agencja Reutera. Uprawnione… » więcej 2021-09-22, godz. 11:20 Maliszewski: przykre, że Gowin nie rozumie, iż odegrał swoją rolę w scenariuszu służącym rozbiciu ZP Przykre, że Jarosław Gowin nie rozumie, iż odegrał swoją rolę w scenariuszu służącym rozbiciu Zjednoczonej Prawicy; będą mamić go wspólnymi listami… » więcej 2021-09-22, godz. 11:20 Kibice w Bośni i Hercegowinie spalili auto sędziego piłkarskiego Kibice klubu Velez Mostar przerwali mecz piłkarskiej ekstraklasy Bośni i Hercegowiny z broniącym tytułu Boracem Banja Luka (0:2), a następnie podpalili samochód… » więcej 2021-09-22, godz. 11:10 Premier: dochody z VAT wzrosły o ok. 50 proc., a CIT o ponad 60 proc. Efektem działań uszczelniających, podzielonej płatności, elektronicznego raportowania, JPK, STIR jest olbrzymi wzrost wpływów z podatków VAT o ok. 50 proc.… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »